Çift Yüzey Faktörlü Güneş Pili

Avustralya’nın Canberra şehrinde yer alan Avustralya Ulusal Üniversitesi (ANU) bilim adamları, çift yüzeyli bir silikon güneş pili ürettiler. PV pazarında sürekli artan bir paya sahip olan çift yüzeyli güneş pilleri, cihazın ön ve arka yüzeylerine gelen ışığı emerek, zeminden ve çatı yüzeylerinden yansıya albedo ışığı yakalamaktadır.

Baş Araştırmacı Dr. Kean Chern Fong; iki yüzeyli güneş pillerinin, hücrenin hem ön hem de arka tarafının güç ürettiği tek taraflı silikon güneş pillerinin performansını geride bıraktığını söyledi. Diğer bir Baş Araştırmacı olan Dr. Marco Erns de Dr. Fong’un sözlerine katılarak bu geliştirmenin; lazer katkılı güneş pilleri ve en yüksek verimli çift yüzeyli güneş pilleri arasında bir dünya rekoru” dedi.

Çift Yüzeyli Güneş Pilinin Performansı ve Yapısı

ANU bilim adamları, %24.3′ lük bir ön dönüşüm verimliliği ve %23.4′ lük bir çift yüzeyli faktörü temsil eden %23.4’lük dönüşüm verimliliğine sahip çift yüzeyli bir silikon güneş pili ürettiler. Güneş pilinin performansının %29 oranında bir güç çıkışı elde ettiği ve yeni bir Dünya rekoru kırdığını iddia ettiler.

Dr.Fong;  “ Cihazın her iki yüzeyinde yer alan simetrik güç üretim kapasitesi sayesinde gerçek bir çift yüzeyli güneş pili diyeceğim şeyi geliştirdik “ dedi. Bu da gösteriyor ki bu buluş, geleneksel bir güneş enerjisi çiftliğine yerleştirilirse, iki yüzeyli bir hücre, doğrudan gelen ışığı emerek, aynı zamanda %30’a kadar ek bir enerji üretimine katkıda bulunabilen zemin yansımasından da yararlanır.

Ekip, hücreleri üretmek için özel lazer doping teknolojisi kullandı. Baş Araştırmacı Dr Marco Ernst, lazer dopingin, elektriksel iletkenliği yerel olarak artırmak için kullandığını ve güneş pili verimliliğini artırmanın düşük maliyetli bir yolu olduğunu açıkladı.

Çift Yüzeyli Güneş Pilinin Kullanım Alanları ve Pazar Payı

Çift yüzeyli güneş pilinin, piyasaya sürülmesini giderek daha önemli bir hale geliyor. Çift yüzeyli güneş pilinin kullanım alanları arasında birinci sırada yer alan çiftliklerde, ilerleyen yıllarda kullanımın artması planlıyor.

Çift yüzeyli güneş pilinin beş yıl içerisinde %50’nin üzerinde bir pazar payına sahip olması bekleniyor. Sonuçlar, Avustralya Gelişmiş Fotovoltaik Altyapısı projesinin bir parçası olarak Ocak ayında Avustralya Yenilenebilir Enerji Ajansı’ndan (ARENA) 3,6 milyon AUD (2,6 milyon $) fon alan ANU bilim adamları için en son kilometre taşıdır.

Bu ayın başlarında, ultra ince 2D malzemelerin PV potansiyeli üzerinde çalışan bilim adamları, malzemelerin güneş enerjisi üretme yeteneğinin, malzemenin iki katmanı arasındaki açıyı “bükerek” kontrol edilebileceğini keşfettiler.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here