B2B ve B2C Nedir

B2B ve B2C kavramları, e-ticarette kullanılan ve işbirliği yöntemlerini ifade eden kavramlardır. B2B, işletmeler arası pazarlama, B2C işletmeden tüketiciye pazarlama anlamına gelir. Bir ürünü bir yerden satın alırken dikkat etmiyor olsak da, bu iki pazar türü arasındaki derinlikler oldukça farklıdır.

B2B (işletmeler arası pazarlama) pazarlama yapıldığında, işletmelerin zamandan ve paradan tasarruf etmek için satın alma sürecini kolaylaştırmak için çok çalıştığını fark edeceksiniz.B2B satın alımlar daha çok mantığa dayalıyken, B2C satın almaların bir tüketicinin daha çok duygusuna hitap ettiğini göreceksiniz.

B2B pazarındaki bir satışın maliyeti, B2C pazarındaki bir satış maliyetinden daha pahalı olabilir. Bunun nedeni; B2B işleminin genellikle daha fazla dikkate alması, daha fazla insanı içermesi ve daha fazla karar verici gerektirmesidir. B2B müşterilerinin genellikle satın alımları için bir yatırım getirisi olduğunu kanıtlamaları gerekir.

B2B (işletmeler arası pazarlama) ve B2C (işletmeden tüketiciye pazarlama) arasındaki farkları incelemeden önce, B2B nedir? B2C nedir? Detaylıca inceleyelim.

B2B Pazarlama Nedir?

B2B (BusinessToBusiness), işletmeden tüketiciye pazarlama; büyük firmaların oluşturduğu bayilik sistemlerinde görülen; firmaya bağlı bayiler, tedarik, stoklama, dağıtım, pazarlama gibi iş süreçlerini kapalı bir ağ yapısında kullanılan sistemin adıdır. B2B bayilik olarak adlandırılan ve bu sisteme dahil olan firmalar karar verirken, kişisel duygulara yer vermezler, belli bir prosedür dahilinde ürünün mantığı ve özelliklerine odaklanırlar.

Bu pazarlama türü, ürünün kendisinden çok ürünü kullanan insanlarla ilgilidir. Bu pazarlama türünün en etkili mesajları; ürün veya hizmetiniz, zamandan, paradan ve kaynaklardan nasıl tasarruf sağladığı mesajının verilmesine odaklanırlar.

Örnek olarak, şirketinizin üretkenlik yazılımı sattığını hayal edin. İşletmelere pazarlıyorsanız, potansiyel müşterilerinize gösterebilmeniz için gereken en önemli şey, yazılımı kullanmanın onlara zaman kazandıracağıdır. Yazılımı kullananlar, yazılımınızın kullanımıyla işlerini kolaylaştırabileceklerinden, çalışanlar aynı sürede daha fazlasını yapabilecektir. Bu, birden fazla yazılım lisansı ve yeterli eğitim gerektiren çoğu şirket için büyük olasılıkla önemli bir satın alma olacağından, satış sürecinin ayrıntılı gösterimleri ve deneme sürelerini içermesini bekleyin.

B2C Pazarlama Nedir?

B2C(Business to Consumer), işletmeden tüketiciye pazarlama modelini ifade eder. Bir tüketiciye pazarlama yapmak için, tüketicinin duygusal kararlarını göz önünde bulundurarak, ürünün faydalarına odaklanmalısınız. Tüketiciler, kolaylık sağlamak için çeşitli dağıtım kanalları talep etmeleri bakımından da farklıdır. Tüketicilerin uzun bir pazarlama mesajıyla ilgilenme olasılığı daha düşüktür ve doğrudan konuya girmenizi ister.

Tüketiciler, faydalarınızı anlamak için çalışmak istemiyor. Bunun yerine, yararlarını açıkça belirtmenizi isteyeceklerdir. Tüketiciler için mesajınız basit ve anlaşılması kolay olmalıdır. Tüketiciler ayrıca işletmelere göre çok daha kısa bir satın alma sürecine sahiptir. Tüketiciler, ürünü birkaç dakika ya da birkaç gün içinde satın alabilirler.

Bu yüzden B2C bayilik yönünde bir karar verdiyseniz, en etkili  pazarlama stratejileriniz; ürün veya hizmetinizin onlara getireceği sonuçlara ve faydalara odaklanmak olacaktır. Müşteriler, bir ürün veya hizmetin kendilerine nasıl yardımcı olduğu ve onlara kişisel olarak ne gibi faydalar sağladığı hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyeceklerdir, bu yüzden çözdüğün soruna odaklanmanız size avantaj sağlayacaktır.

B2B pazarlama nedir? Başlığı altında verdiğimiz verimlilik yazılım örneğini hatırlayalım. B2C pazarlamada; tüketicilerin bilmek isteyeceği şey, yazılımın hayatlarını nasıl kolaylaştıracağıdır. Yazılımınızda takvim özelliği varsa, bilgi girişi daha kolaysa ve bilgiler aile üyelerinin telefonları, dizüstü bilgisayarları vb. gibi cihazlar kolayca eşitleniyorsa, bu örneğe göre B2C pazarlamadaki müşteriler yatırımlarının geri dönüşünü beklemiyor. Tüketiciler, hayatlarını çok karmaşık olmadan kolaylaştıracak bir yazılım arıyorlar.

B2B ve B2C Arasındaki Farklar Nelerdir?

B2B ve B2C işletmeleri arasındaki temel fark, hedeflenen müşterilerdir. B2B, ürünleri satan işletmelere satış yaparken, B2C doğrudan son tüketiciye satış yapar.

Bununla birlikte, aynı zamanda farklı şekilde çalışma ve benzersiz faydalar sunma eğilimindedirler. B2B bayilik ve B2C bayilik birçok ortak niteliğe sahiptir, ancak aynı zamanda bir takım önemli farklılıkları da vardır.

B2B ve B2C arasındaki farkları inceleyelim.

 • Fiyatlandırma modelleri:Bu, bir e-ticaret veya gerçek zamanlı bir işletme olmanızdan bağımsız olarak aynıdır. B2C bayileri, yalnızca satışlardan veya indirimlerden etkilenen tüm müşteriler için tek bir fiyatlandırma katmanı sunar. B2B bayileri ise genellikle siparişlerin miktarına ve sıklığına göre birden fazla indirimli fiyat düzeyi sunar. Ayrıca B2B ödemeleri de B2C’den daha çeşitlidir.
 • Müşteri hizmetleri vs hesap yönetimi:B2C bayilikleri, yaygın soru ve sorunlara yanıt vermek için müşteri destek temsilcilerini kullanır. B2C bayilikleri, e-ticaret satışlarını artırmak ve yardımcı olmak için yeni toptan müşteriler getiren ve onlarla düzenli olarak iletişim halinde olan hesap yöneticilerini kullanır.
 • Web sitesi yapısıB2C sitelerinin, müşterileri çekmek ve dönüşüm sağlamak için oluşturulmuş çekici açılış sayfalarına sahip olması gerekir. Bu, siteyi güncel tutmak için yatırım ve özel çalışanlar gerektirir. Başsız bir e-ticaret sitesinin maliyetlerinden kaçınmak için çevrimiçi bir pazar kullanmayı da seçebilirler. B2B siteleri ağırlıklı olarak işletmelerin satın almak istedikleri ürünlere kolayca ulaşabilmeleri veya hesap bilgilerine ulaşabilmeleri için kontrol paneli kullanılmaktadır.
 • Ödeme yapısı:Ödeme sürecindeki adımlar bile B2C ve B2B e-ticaret platformları arasında farklıdır. B2C’de, müşterilerin sepetlerini terk etmelerini önlemek için ödeme süreci kolaylaştırılmıştır. B2B’de, ödeme genellikle insan etkileşimi seçenekleri ekleme, birden fazla gönderim adresi ekleme veya otomatik bir yeniden sipariş noktası ayarlama gibi ek adımlar içerir.

B2B ve B2C Satın Alma Süreçleri

B2B ve B2C satın alma süreçleri, ihtiyaçların tanınmasıyla başlar. Yürütülen işletme ne olursa olsun, öncelikle hedef müşterilerin neye ihtiyacı olduğunu belirlenmesi gerekir. B2B ve B2C tüketicileri çok farklı davranır ve satın alma süreçleri bunu yansıtır.

B2B ve B2C satın alma süreçleri arasındaki farklar şunlardır:

 • Satın alma döngüsü süresi: B2B tüketicileri daha yavaş hareket eder ve satın alımları hakkında daha iyi bilgilendirilir. Bunun nedeni, alımlarının çok daha fazla miktarda olması ve işlerinin, alımlarından büyük ölçüde etkilenmesidir. B2C tüketicileri ise daha hızlı hareket eder ve genellikle ürün farklılıkları hakkında daha az bilgi sahibi olurlar.
 • Duygusal yatırım:B2C tüketicileri genellikle duygusal olarak yönlendirilen satın alma kararları verir. Ürününüzü mutlulukla ilişkilendirmek için reklamlarla hareket edebilirler veya bir miktar hayal kırıklığını hafifletmeye çalışıyor olabilirler. B2B tüketicileri çok daha fazla hesap yapıyor ve rakamlara göre hareket ediyor. Bu, B2B pazarlamanın çok daha bilgilendirici olduğu ve DTC (doğrudan tüketici reklamcılığı) pazarlamasının daha eğlenceli olduğu anlamına gelir.
 • İlgili taraflar:B2C tüketicileri bireylerden veya küçük bir gruptan oluşur. İsteklerini ve ihtiyaçlarını kolayca iletebilirler ve bir iş olarak ilişki kurmak çok daha kolaydır. B2B tüketicileri, satın alma kararlarına genellikle birden fazla kişiyi ve ekibi dâhil eder. Uyum oluşturabilir ancak uzun vakit alabilir ve tüm tarafların daha fazla yatırım yapması gerekebilir.

B2C Pazarlamanın Dezavantajları

B2B Bayilik veya B2C Bayilik seçimi yaparken, bu iki farklı pazarın hangisine daha uyumlu olunduğunun iyi analiz edilmesi gerekir. Bu iki kavramın birçok ortak yönü olsa da; oldukça farkı vardır.

Bir şirketin veya pazarlamacının B2B veya B2C’de sahip olacağı uzmanlık seviyesi birkaç faktöre bağlıdır. Birincisi, bir şirketin işletmelere veya tüketicilere ulaşıp ulaşmadığına bağlıdır. Diğer işletmeleri hedefleyen bir şirketin, müşterileri hedefleyen bir pazarlama ve satış yaklaşımından farklı bir pazarlama ve satış yaklaşımı vardır.

İkincisi, pazarlama ekibi üyelerinin profesyonel geçmişine bağlıdır. 20 yılını B2B satışlarında geçirmiş bir çalışan, 10 yıllık B2C pazarlama kampanyası deneyimine sahip bir çalışandan farklı becerilere sahiptir.

Sizin veya ekibinizin herhangi bir alanda sahip olduğu uzmanlık; deneyiminize, becerilerinize ve bilginize bağlıdır. Belirli bir alandaki uzmanlığınızı geliştirmek istiyorsanız, daha fazla deneyime sahip birine danışmak veya ekibiniz için onu işe almak faydalı olacaktır.

Son olarak kararınız B2C pazarı yönündeyse; B2C pazarlamanın ve operasyonların dezavantajlarına da göz atmanız fayda var.

 • B2B siparişlerinden daha düşük sipariş hacmi ve sıklığı sahiptirler.
 • Müşterileri zaman içinde elde tutmak zordur.
 • Zaten büyük bir B2C pazarı vardır ve rekabet giderek artmaktadır.
 • Pazara yeni giren B2C bayiliklerini, korkutabilecek çok sayıda teknoloji ve web sitesi vardır.
 • Ürünler diğerlerinden belirgin şekilde farklı olmalıdır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here