bakır tel-kablo

Bakır, 11 periyodik tablo grubuna ait bir geçiş metalidir. Bakırın kimyasal formülü Cu’dur. Birçok kullanımı olmasına rağmen, bakır en çok elektrik kablolarının yapımında kullanılır.

Bakır atom sayısı 29 atom ağırlığı 63,546 erime noktası 1083 °C yoğunluğu 8,96 dır. Gümüşten sonra gelen en iyi iletken madde bakırdır. Bakır, yüksek elektrik geçirgenliği, işlenebilme ve mekaniksel özellikleri iyi olan bir metaldir. Bugün endüstride önemli bir metal olmaya devam ediyor.

Bakır Kablo-Tel Hakkında Gerçekler

 1. Kablo yapımında kullanılan bakır tel en eski metaldir.
 2. Üç tip bakır kablo çeşidi vardır. Bunlar ise Bükülmüş çift, ikiz eksenel ve koaksiyel
 3. İç ve dış mekan için kullanılan bakır kablolar aynı görünebilir ancak aralarındaki fark üzerinde bulunan yalıtım malzemesidir.
 4. Dış mekanlarda kullanılan kablolar hava değişikliklerine dayanabilen malzemelerden yapılırken, iç mekan kabloların yalıtımı PVC gibi yumuşak plastikten yapılmıştır.
 5. Şarj akışını test ederken bakır tel kablolar, bobinin merkezi tarafından üretilen manyetik alan kablodan elektrik akışını engelleyeceğinden, bobinin etrafında test edilmemelidir.
 6. Bakır kablolar hayatımızda birçok alanda kullanmaktayız. Evler ve binalarda elektrik kablolarında. Elektrikli ekipmanların iç kabloların ve bunun gibi birçok alanda karşılaşmaktayız.
 7. Bakır kablolar da dahil olmak üzere kablolar yoluyla elektrik yükü kapasitans, direnç ve zayıflama gibi çeşitli faktörlere bağlıdır.
 8. Kablodaki akım ile direnç ters orantılıdır. Tel direnci tel kalınlığı gibi faktörlere bağlıdır.  İletken telin kalınlığı arttıkça, direnç azalır ve devreden geçen akım artar.

Bakır Metalleri Hakkında Gerçekler

 1. Bakır metalin özgül ağırlığı 8.2 dir ve +1 veya + 2  kimyasal değerine sahiptir.
 2. Bakır Latince adı cuprum kelimesinden alınmıştır.
 3. Kırmızı renkte turuncu saf bakır metal.
 4. Latince adı Cuprum Kıbrıs’ta Romalıların bakır ürettiği dağlardan geliyor.
 5. Bakır dünyanın her yerinde bulunur ve yeryüzündeki en bol minerallerden biridir.
 6. Saf metal formuna ek olarak bakır, doğada tuzlar ve oksitler şeklinde de bulunur.
 7. Bakır, ısı ve elektrik iletmede iyi olan ve sadece gümüş tarafından yenilen bir metaldir.
 8. İnce teller tarafından oluşan bakır metaller gerilebilmesi için ince tabakalar ve sünek olarak kolayca oluşturulabilir.
 9. Bakır nitratlar oluşturmak için nitrik asit ile reaksiyona girer. Bakır metal nitrik asit haricinde asitlerle reaksiyona girmez.
 10. Bakırın korozyona dayanıklı olduğu bilinmektedir. Atmosferle uzun süreli temas üzerine metal yüzeyde yeşil bir tabaka oluşur. Bu yeşil kaplama, bakır sülfat veya bakır klorür oluşumundan kaynaklanır.
 11. Bakırın erime noktası 1.083.4 santigrat derecedir. Bakır oksitler oluşturmak için kırmızıya dönene kadar oksijen ile yakılır.
 12. Bakır, elektrik kablolarında pişirme ekipmanları, kazanlar, buhar motorları ve diğer metallerle alaşım yapmak için kullanılır.
 13. Bakır, pirinç, bronz, Alman gümüşü, tunç ve çan metali gibi alaşımlar oluşturabilir. Bu alaşımların her biri belirli miktarda bakır ve diğer alaşımları içerir.

Eski çağlardan beri süre gelen Bakır İnsanlığın ilk tanıştığı madenlerden biridir. Bakırın insanlık tarihinde kullanılması çok eski çağlarda başlamıştır. Eski çağlarda insanlar bakırı günlük yaşamlarında süs eşyası, silah ve el sanatlarında kullanmış olup uygarlık ilerledikçe bakıra olan ihtiyaç daha da artmıştır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here