süper iletken

Elektrik yaşantımız  için gerekli olan bir enerji çeşididir. Elektriksiz bir hayat düşündüğümüzde nekadar korkunç bir hayat olaçağını kolaylıkla tahmin edebiliriz. Bu yüzden elektriksiz bir hayat olamaz ve teknoloji ile beraber elektrikli cihazlarda yaygınlaşarak daha çok  enerji kaynaklarına ihtiyaç duyulur.

Elektrik enerjisi üretiminden başlayarak evlere, işyer yerlerine, sanayiye ve birçok kullanım alanlarına elektrik enerjisi iletkenler yardımıyla taşınır. En çok kullanılan iletken olarak bakır kabloları biliriz. Araştırmacılar, özellikle süper iletken malzemelerin geliştirilmesi yolunda araştırmalar yapmaktadırlar. Avrupalı araştırmacılar daha ucuz ve diğer kullanılan iletkenlere göre  100 kat daha fazlaverimli bir iletken geliştirdiklerini duyurdular.

Projenin koordinatörü Xavier Obradors üretikleri  süper iletkenin direnci sıfır  ve çok az güç kaybı ile elektrik iletimi sağlamaktadır. Avrupa araştırma projesi olan Eurotapes‘in ilk aşamada  600 metre (1,968 fit) bant ürettiğini söyledi. Bu iletken sayesinde kabloların daha fazla elektrik taşımaya veya daha çok yoğun manyetik alan oluşturabilir dedi.

Bu süper iletkenler sayesinde daha hafif rüzgar türbinleri yapmak için kullanılabilir diye ekledi. Enstitüden yapılan açıklamada, proje uzun vadede “yenilenebilir enerjinin üretiminde devrim yaratabilir” dedi.

Bu süper iletken sayesinde kayıplar azalarak KWh üretim maliyetlerinde düşüş ve elektrikli cihazların çalışma biçimini de  artırabilir.  Süperiletkenin ilerki zamanlarda yaygınlaşarak günlük hayatta kullandığımız cihazlarda kullanımına yer verileceği düşünülmektedir. Ve bu sayede Elektronik cihazlarda enerji tasarrufu ve daha az ısınmaları sağlanılacaktır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here