Basınç Sensörü Nedir

Bir basınç sensörü,  gaz veya sıvıların basıncını ölçer. Uygulanan bir basıncı miliamper (mA), milivolt (Mv) ve volt (V) cinsinden elektrik sinyali haline dönüştüren bir ölçüm cihazıdır.

Basınç sensörü, kapalı bir sistemdeki bir sıvının basıncını izlemek ve kontrol etmek için anahtar bileşendir. Genellikle programlanan basınç seviyelerine göre açılan veya kapanan küçük bir diyaframa sahiptirler. Basınç dönüştürücüler, sistem teknolojisindeki bağıl, mutlak veya diferansiyel basınçları kontrol etmek için kullanılır. Basınç dönüştürücüleri, bir basınçlı hava sisteminin basıncını doğrular veya birkaç kazanın basıncını kontrol eder.

Basınç dönüştürücüleri akış, hava hızı, seviye, pompa sistemleri veya rakım gibi birçok kontrol ve izleme uygulamasında kullanılır.

Basınç dönüştürücü, seviyeyi bar veya PSI cinsinden ölçer. Ek olarak, sinyalleri miliamper (mA) olarak gönderirken, transdüserler; milivolt (Mv) veya 0-10 volt (V) cinsinden Analog sinyaller göndererek, valfleri açma veya kapama gibi diğer işlevleri yerine getirmek için daha fazla çok yönlülük sağlar.

Basınç Sensörü Nerelerde Kullanılır?

Kullanım alanları her geçen gün genişleyen basınç dönüştürücünün birçok farklı kullanım modeli bulunur. Örneğin, barometrik basınç vericileri atmosferik basınçları ölçmeye izin verir, hidrolik basınç vericileri çevrimiçi basıncı ölçmek için kullanışlıdır, bileşikler pozitif ve negatif basınçları ölçerken, dalgıçlar ise seviyelerin veya derinliğin izlenebilmesini sağlar.

HVAC sistemlerinde, hava filtrelerinin durumunu izlemek için basınç sensörleri kullanılabilir. Filtreler partiküllerle tıkandıkça, filtredeki diferansiyel basınç artar ve tespit edilebilir.

Bir basınç sensörü, basıncı ölçer. Üzerindeki basıncı elektrik sinyallerine dönüştürebilen bir sensör kullanır. Bu elektrik sinyalleri daha sonra işlenip kaydedildikleri kontrolörlere veya PLC’lere iletilir.

Basınç Sensörü Çeşitleri

Basıncı algılamak için kullanılan altı ana basınç sensörü çeşitleri vardır. Bunlar:

  • Gerinim ölçer basınç sensörleri
  • Değişken relüktans basınç sensörleri
  • Potansiyometrik basınç sensörleri
  • Endüktif basınç sensörleri
  • Kapasitif basınç sensörleri
  • Piezoelektrik basınç sensörleri

Basınç Sensörü Uygulamaları Alanları

Basınç sensörü, laboratuvar ve endüstriyel veri toplama ve kontrol uygulamaları için oldukça kullanışlıdır. Basınç dönüştürücünün uygulandığı alanlar çok fazladır. Günümüzde basınç dönüştürücülerin en yaygın uygulandığı alanlardan bazılar şunlardır:

Bir tanktaki su seviyesinin ölçmek için kullanılır.

Bir tankın içerisinde yer alan su seviyesini ölçmenin birçok farklı yolu vardır:

  • Tabanın üzerindeki su basıncını ölçmek için tankın altına yerleştireceğiniz bir dalgıç dönüştürücü
  • Tankın üst kısmındaki suyun ağırlığını ölçmek istiyorsanız, tankın altındaki açık bir sistemde veya bir çıkış hattında bir manometrik dönüştürücü
  • Tankın üst kısmı ile sıvı arasında sıkışan basıncı ölçmek için; kapalı bir sistemde bir diferansiyel basınç göstergesi

Bir su borusu sızıntısını izole etmek için kullanılır.

Bir borudaki bir kopukluk veya sızıntıyı varsa bunu tespit etmek için; borulara yerin üstünde veya altında birden fazla basınç dönüştürücü bağlanır. En yüksek basınç düşüşünün yaşandığı yer sızıntının kesin konumu gösterir. Kablosuz bir dönüştürücü kullanılırsa, sızıntıların uzaktan kontrolü de sağlayabilirsiniz.

Gaz basıncını izlemek için kullanılır.

Yanıcı olmayan gaz bir tankta depolandığında, gazın basıncını ve bu basıncın güneşten gelen ısı veya düşük sıcaklıklar gibi çevresel faktörlerden nasıl etkilenebileceğini ölçmek için bir dönüştürücü kullanılabilir. Yanıcı bir gaz ölçümü yapılacaksak; patlayıcıya dayanıklı bir muhafaza ile yapılmış bir dönüştürücü veya patlayıcı gazlarla kullanım için güvenli olduğu onaylanmış bir dönüştürücü kullanmanız tavsiye edilir.

Araştırma ve geliştirmede kullanılır.

Otomotiv, uçak ve diğer imalat test tezgâhlarında birçok basınç dönüştürücü bulunur. Arabalarda, uçaklarda ve diğer imal edilmiş ürünlerdeki; su basınçlarını, yakıt basınçlarını veya hava basınçlarını ölçmede kullanılır.

Yüksek sıcaklıktaki buhar ölçümünde kullanılır.

Yüksek sıcaklık buhar basınç transdüserleri, aşırı sıcaklıklar nedeniyle normal cihazların çalışmadığı konfigürasyonlarda kullanılan cihazlardır. Normal basınç transdüserlerinin artan sıcaklık nedeniyle, dâhili parçaların genişlemeler olur. Belirli bir noktaya kadar sıcaklığa dayanabilen normal basınç transdüserleri, yüksek sıcaklıklardan etkilenerek hatalara neden olabilir. Normal basınç dönüştürücüler genellikle 51 ila 93 ° C arasındaki sıcaklıklara dayanıklıdır.

Yüksek sıcaklık basınç transdüserleri ise yüksek buhar sıcaklıklarının üstesinden gelmek için özel olarak tasarlanmıştır. Basıncı ölçmek için genellikle piezoelektrik çekirdek kullanırlar, bu da onları yüksek sıcaklıklara dirençli hale getirir. 1.000 ° C’nin çok üzerindeki sıcaklıklarda dahi basıncı ölçebilen basınç sensörleri vardır

1 YORUM

  1. Harika aydınlatıcı bir içerik olmuş. Basınç sensörü konusunun tek bir başlık altında böyle nitelikli olarak toparlandığını görmeme sevindim.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here