Basit Elektrik Devresi

Basit Elektrik Devresi  yapımı,   elektrik ve elektrik devrelerinin temel kavramlarını öğrenmenize yardımcı olmaktadır. Elektrik devrelerine ilgi duyan öğrenci ve kişilerin ilk başta basit bir elektrik devresi yapımı ile başlamaktadırlar. Bu gün sizlere detaylı bir şekilde elektrik devresinin yapımını anlatacağım anlatmakta olduğum bu devre ilk okul sıralarında öğrencilere ödev niteliğinde  yaptırılmaktadır.

Bu yazımızı okuyan arkadaşlarımız ve kardeşlerimizde kendi çabaları ile bir pille çalışan ve bir anahtarla kontrol edilen basit  bir ışık devresini yapacaklardır.

Basit Elektrik Devresi  yapımına başlamadan önce, gerekli olan malzemeleri hazırlayalım.

  • Pil,
  • Ampul,
  • kablo,
  • Duy,
  • Pil yatağı
  • Anahtar
  • Devreyi monte etmek için ahşap taban

Basit Elektrik Devresi Nasıl Yapılır?

Devremize ilk önce yukarıdaki resimde olduğu gibi kullanılacak olan malzemeleri ahşap bir tabana yerleştirip ve sabitleştirmek ile başlayacağız. Malzemeleri sabitleştirmek için vidalama yada çivi gibi malzemeleri kullanmadım; bunun nedeni sizlere en kolay bir şekilde bu devreyi yapmanızı sağlamak. Malzemeleri silikon yada herhangi bir yapıştırıcı kullanarak sabitleyebilirsiniz.

Malzemeleri sabitlediğimize göre gelin resimdeki gibi devreden elektrik enerjisinin dolaşabilmesi için malzemeleri kablolar ile bir birleri  arasındaki bağlantıyı yapalım. Bağlantıyı yapmadan önce kabloların her bir ucunun etrafındaki plastik yalıtımı kesin. Ardından yalıtımı dışarı çekin.

Yapmış olduğumuz seri elektrik devresinin ilk önce bil yuvasının bir ucunu ampul için kullandığımız duy ile bağlayalım daha sonra ise pilin diğer ucu ile anahtarın bir ucunu bağlayalım. Şuan ampulümüze pil’den doğru akım (+) gelmektedir ama lamba yanmaz, buda ampul için gerekli olan (-) gerilim pil’den gelmez ve şimdi duy’un diğer ucu ile anahtarımızı bağlayarak devremizi tamamlayalım. Duya yerleştirilen ampul ışık veriyorsa devreden elektrik geçtiği anlamına gelir ve deneyinizi başarılı bir şekilde tamamlamış oldunuz. Devreden geçen elektrik, anahtar sayesinde yapmış olduğumuz basit devreyi, açıp-kapatarak kontrol edebilirsiniz.

Not: kullanmış olduğumuz pil, kuru pil olarak da bilinir. voltajı (elektrik gücü) genellikle yaklaşık 1,5 Volt’tur. Ampul’un çalışabilmesi için gerekli çalışma gerilimi’de 1,5 volt olduğuna dikkat edin.

2 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here