Güç Aktarma Gemisi Power ARK100

Yenilenebilir enerjinin önemine birçok yazımızda dikkat çekmiştik. Dünya’daki irili ufaklı hemen hemen her ülke, yenilenebilir enerji tesislerine yatırım yapıyor. Yenilenebilir enerjiden elde edilen güç ile genelde evlere elektrik sağlanması yönünde planlamalar yapılıyor.

Yenilenebilir enerji ile elektrikli araçları şarj eden cihaz JuiceEco, araçların yenilenebilir enerji edilmesiyle ilgili sektörde oldukça ilgi çekmişti. Geçtiğimiz günlerde Japonya, bu konuda çok farklı bir adım atarak heyecan uyandırdı.

Japon şebeke ölçekli pil şirketi PowerX, yenilenebilir enerjinin benimsenmesini hızlandırmak için yenilikçi bir yöntem planlıyor ve açık deniz rüzgar elektriğini aktarmak için otonom pil gemileri inşa etme planını duyurdu.

Açık Deniz Rüzgar Enerjisi Bataryalı Gemilere Nasıl Aktarılacak?

Geleneksel olarak, açık deniz rüzgar çiftlikleri tarafından üretilen elektrik, açık deniz trafo merkezinden karadaki şebekeye bağlı trafo merkezlerine uzanan deniz altı kabloları kullanılarak ulusal ve yerel elektrik şebekelerine aktarılması planlanıyor.

Japonya, 2030 yılına kadar gücünün %36-38’ini yenilenebilir enerjiden üretme hedefini, önceki %22-24’lük hedefine göre büyük bir yükseltme sağlayarak, ülkenin açık deniz rüzgar kapasitesinde büyük bir artış gerektirecek bir hedef belirledi.

Şu anda Japonya’da sadece 20 MW açık deniz rüzgarı var, ancak bunun 2030’a kadar 10GW’a çıkması ve 2040’a kadar 30GW ile 45GW arasında bir değere sahip olması bekleniyor.

Japonya’nın derin kıyı suları ile çevrili olması, türbin temellerini deniz tabanına batıran geleneksel açık deniz rüzgar çiftlikleri inşa etmeyi zorlaştırıyor. Yüzer rüzgar türbinleri, her ne kadar bu durum için bir çözüm olsa da projelerin tamamlanma süresi uzamış oluyor.

Tam da bu soruna çözüm bulmak için, Power X firması bu projeyi duyurmuş oldu. Buna göre; spesifik olarak, açık deniz rüzgar çiftlikleri ve kara trafo merkezleri arasında otonom olarak hareket eden, esasen dev büyük ölçekli yüzer piller olan Güç Aktarım Gemileri kullanılarak, bir açık deniz rüzgar çiftliği inşa etmenin en uygun maliyetli olduğu yerde elektrik üretilebilir ve ülkenin herhangi bir yerine aktarılabilir.

Açık Deniz Rüzgar Enerjisiyle Çalışacak Bataryalı Gemilerin Kapasitesi

PowerX, açık deniz rüzgar enerjisini kıyıya taşımak için geminin kontrollerine entegre edilmiş devasa bir pil yüküne sahip otomatik bir Güç Aktarım Gemisi tasarlayacak ve inşa edecek.

Böyle bir robotik güç transferinin faydaları önemli olsa da denizaltı güç kablolarının inşasının pahalı olabileceği ve doğal afetlerden zarar görebileceği konusu kafalarda oluşan sorulardan biri olarak ortaya çıktı.

Bu soruya Power X firması; Güç Transfer Gemisinin doğal afetlere karşı nispeten dirençli olacağına, geliştirme için daha az zaman ve maliyet gerekeceğine ve çevre üzerindeki etkiyi önemli ölçüde azaltacağına inandığı belirtti.

Power X firmasının, Güç Aktarma Gemileri için önerdiği ilk model, bir Power ARK serisinin ilki olan Power ARK 100‘dür. Japonya’nın kıyı sularında yenilenebilir enerjiyi aktarmak için özel olarak tasarlanmış 100TEU’luk bir trimaran yapacak olan PowerX, 2025’te, toplam elektriğe eşdeğer, yaklaşık 200 MWh güce eşdeğer 100 şebeke ölçekli pili taşıyabilecek ilk gemiyi tamamlamayı umuyor. İlk oluşturacak olan Güç Aktarma Gemisinin kapasitesinin; bir günde 22.000 Japon hanesinin tüketimi karşılayabilecek güce sahip olduğu belirtildi.

İlk Güç Aktarma Gemisi Power ARK100 Özellikleri

Yalnızca elektrikle çalışan 300 kilometreye kadar seyahat edebilen Power ARK 100; sonar, lidar, AIS, radar, hava durumu sensörleri ve otonom navigasyon yazılımı ve algılama ekipmanı dahil olmak üzere bir dizi navigasyon ve sensör teknolojisi ile donatılacak.

PowerX – Northvolt’un kurucu ortağı ve COO’su Paolo Cerruti, Google’ın eski Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü Caesar Sengupta ile The Nature Conservancy’nin eski CEO’su ve Goldman Sachs’ın Eski Ortağı Mark Tercek bir açıklama yaptı. Açıklamaya göre; Power ARK serisi için piller üretmek üzere Japonya’da bir giga fabrika kuracağını ve 2024 yılına kadar yıllık 1 GWh üretim kapasitesine sahip olacağını, fabrikanın 2028 yılına kadar 5GWh kapasiteye ulaşmasını hedeflediklerini söyledi.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here