Beckhoff MX Sistemi

Beckhoff’un yeni MX sistemi kontrol panosu yapımında bir devrim vaat ediyor. Şirket, PC tabanlı kontrol teknolojisi prensibinin yanı sıra Bus Terminallerini merkezi olmayan I/O’lar olarak ve artık global bir standart haline gelen EtherCAT iletişim protokolünün altını çiziyor.

IPC, I/O, hareket, röle ve sistem teknolojisi alanlarından sağlam taban plakası ve geçmeli fonksiyon modülleri ile MX-Sistemi, IP67 koruma sınıfında bir kontrol panosu olmadan esnek bir otomasyon çözümü sunar.

MX Sistemi Nasıl Uygulanır? Nasıl Çalışır?

Uygun fonksiyon modülü ile örneğin, bir sürücüyü taban plakasındaki bir yuvaya takmanız ve sağlam, tutucu alyan vidalarla sıkıca vidalamanız yeterlidir. Daha sonra otomatik olarak EtherCAT ile beslenir. Sürücünün tamamen kurulum işlemi tamamlanmış oldu. Kanıtlanmış Tek Kablo Teknolojisi (OCT), motor bağlantısı için modülün ön tarafında mevcuttur ve diğer modüller de aynı şekilde yapılandırılmıştır. (örneğin, elektrik beslemesi için ana şalterli ve entegre güç kaynağına sahip UL uyumlu bir besleme modülü)

600V sürücü ara devre gerilimi için güç kaynağı üniteleri aracılığıyla, analog ve güvenlik I / O’ları ve geçmeli endüstriyel PC’lere kadar diğer güç çıkış aşamalarını oluşturur. MX sistemi sayesinde bir kontrol panosu çok hızlı bir şekilde kurulabilmektedir. Standart modüler sistemde yer almayan bireysel müşterilere sağlanan özel fonksiyonlar da MX sistemi tarafından desteklenmektedir.

MX Sistemini Kullanmak için Gerekli Parametreler Nelerdir?

MX sistemi, maksimum 63 A bağlantı yükü ve 110 ila 230 V tek fazlı, 380 ila 530 V üç fazlı tipik voltaj aralıkları için tasarlanmıştır. İzin verilen sıcaklık aralığı, tamamen pasif soğutma ile 0 ila 50° arasındadır.

Bireysel slotlar için şu parametreler geçerlidir: Veri yuvası, 24 veya 48 V DC ve 20 A’ya kadar EtherCAT iletişiminin yanı sıra, bir güç yuvası maksimum 35 A’da 400 V AC ve 600 V DC sağlar. İki güç yuvasını paralel kullanarak da bir modül için maksimum 63 A sağlanabilir. Pratik kullanım için bir diğer önemli husus da sertifikalarla ilgilidir.

MX sistemi, ilgili şalt panosu standartlarıyla uyumlu bir şalt panosu yedeğidir. Ancak bununla da kalmıyor, geleneksel kontrol kabininin aksine CE, UL, CSA ve IEC için tek tip bir çözüm sunuyor. Bu nedenle makine üreticisi aslında stokta üretim yapabilir ve makineyi dünyanın hangi bölgesine göndereceğine yalnızca teslimat gününde karar verebilir.

Yeni Ürün Yelpazesi ile Ne Kastedilmektedir?

Genel Müdür Hans Beckhoff ve MX Sistem Ürün Müdürü Daniel Siegenbrink’e yeni ürün yelpazesi ile ne kastedildiği sorusu yönetildi. Beckhoff: Kontrol panosu yapımını çok iyi bildiklerini, bu deneyimi, IPC’ler, I/O ve iletişim teknolojisi, sürücü teknolojisi ve yazılımı gibi diğer ürün alanlarından edindikleri bilgi birikimiyle birleştirdiklerini söyledi.

Yeni ürün, klasik kontrol panosunun kablolarını standart modüllerle tamamen değiştiren tek tip bir otomasyon kitidir. Kontrol panosunda veya makinede gerekli olan tüm işlemler ve işlevler tek bir sistemde birleştirilmiştir.

Ürün Müdürü Daniel Siegenbrink: Prensipte her şalter panosu aynı yapıya sahiptir. Her zaman bir enerji kaynağı, bir ana şalter, güç kaynağı üniteleri, I / O seviyesi ve fieldbus içeren kontrol ve ayrıca sürücü teknolojisi vardır. Ayrıca güç dağıtımı, yani 400 V’luk anahtarlama veya motorların doğrudan çalıştırılması veya üçüncü taraf ünitelerin beslenmesi vardır. Tekrar tekrar ortaya çıkan bu blokları standartlaştırdık ve bunları MX sistemi ile tek tip bir konseptte uyguladık, dedi.

MX Sistemi Ayrıntılı Olarak Nasıl Yapılandırılmıştır?

Beckhoff MX Sistemi, tüm otomasyon modüllerini doğrudan makineye pratik ve istikrarlı bir şekilde yerleştirebilmek için IP67 koruma sınıfına sahip son derece sağlam bir mekanik çözümdür. Beckhoff MX Sistemi, gerekli tüm sinyalleri, güç voltajlarını ve iletişim kanallarını entegre eden, mekanik olarak çok kararlı bir alüminyum profilden oluşan taban plakasını içerir. Bu taban plakasında, üzerine fonksiyon modüllerinin takılabileceği çeşitli yuvalar vardır.

Bu, sağlam taban plakası ve modül tasarımı sayesinde herhangi bir ek koruyucu muhafaza olmaksızın doğrudan makineye monte edilebilen modüler bir kontrol panosu sisteminin temelidir. Merkezi, manuel olarak oluşturulmuş bir kontrol panosu gereksinimi ortadan kaldırılmıştır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here