Beton Bloklardan Elektrik Üretimi-1

Dünyaya zarar verecek olan enerji kaynakları yavaş yavaş terk edilmekle beraber alternatif sonuçlar da  ortaya konulması konusunda da araştırmalar devamlı olarak kendini göstermektedir. Bu dönemde gerçekleştirilen bu tip faaliyetlerden bir tanesini de İsviçreli enerji şirketlerinden olan EnergyVault tarafından da gerçekleştirildi.

Potansiyel enerjiyi kinetik enerjiye çevirerek ortaya çıkan enerjinin depolanabilmesini de gerçekleştirebilecek türde var olan bir işlemi hayata geçirdi. Kinetik enerjiyi kullanabilmek adına da vinç yardımı ile beton blokların düşürülmesi söz konusu olarak ifade edildi. Rüzgar ve güneşten dolayı rotaya konulan enerjilerin beton bloklar içerisine depolanabilmesi durumu söz konusu olmaktadır.

Yenilebilir enerji kaynakları sayesinde ortaya çıkan enerjinin devasa beton blokları içerisinde saklanması ve şarj edilmesi durumu da görülebilmektedir. Bataryanın tamamen dolu hale gelmesinden sonraki evrede de altı kollu vinçlerle beraber bu batarya bloklarının kullanıma dair öne çıkması da görülebilecek olan bir eylem olarak ifade edilmektedir.

Kinetik enerjinin vinçten inmesi esnasında da şarj ve deşarj işlemleri de kontrol edilerek kalibrasyon içerisinde de gerçekleştirilmekte olan bir eylem olarak görülmektedir. Beton blokun içerisinde var olan yayların muhafaza edildiği alanlardan çıkarılması ille beraber enerjinin kullanılabilmesi durumu da söz konusu olmaktadır. Bu sistem içerisinde var olan enerjinin de bulunduğu konumun şebekesine göre ölçeklendirilmesi durumu da ortaya çıkan bir gelişme olarak da görülebilmektedir.

Beton Bloklardan Elektrik Üretimi

Beton bloklarının her birinin 35 MWh ve 4 MW tepe gücüne sahip olmasına bağlı olarak ortaya çıkması durumu söz konusu olabilmektedir. Sistem içerisinde daha fazla kulenin meydana gelmesi ile beraber de kapasitenin daha da artmasına dayalı bir sonucun baş göstermesine de neden olabilmektedir. %90 oranında bir enerji verimliliğine sahip olan bu beton bloklar aynı zamanda da herhangi bir enerji sızıntısının da meydana gelmediği gözlemlenebilecek bir pozisyonda da var olmaktadır. 30 ya da 40 yılık geniş bir aralıkta da devamlı olarak çalışabilerek enerji üretebilecek bir konumda da var olması ile de son derecede etkili bir üretim mekanizması olarak da adından söz ettirmektedir.

Maliyetinin son derecede düşük olduğu beton blokların aynı zamanda da atıkların meydana gelmemesi konusunda da etkin bir konumda var olmaktadır. Dünya’nın herhangi bir noktasında da kullanımda olabilecek potansiyelle sahip tesisler olarak da beton blokların görülebilmesi durumuna da yakın zamanda da şahitlik edilebilecek bir potansiyelde de yer alarak kompozit malzemeleri içermektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here