network ağı nedir

Belki de LAN veya WAN terimini sık sık duymuşsunuzdur. Bilgisayar ağları olduklarını biliyor muydunuz? Bu yazımızda, bilgisayar ağlarının ne olduğunu ve bilgisayar ağlarının çeşitlerinden bahsedeceğiz.

Bilgisayar ağı, birbirine bağlı ve verileri paylaşmak için birkaç bilgisayardan iletim ve protokollere dayanan bir iletişim sistemi aracılığıyla ara bağlantı anlamına gelir. Bilgisayar ağları, bir donanım ve yazılım kombinasyonuyla oluşturulur. Bu bağlantıya iş istasyonları (düğümler, noktalar veya ağ cihazları) denir.

Bilgisayar Ağı Türleri Kablolu ve Kablosuz herhangi bir ortam yoluyla bir veya daha fazla bilgisayar bağlandığında, buna da  Network Ağı veya  Veri Ağı da denir. Kablolu bilgisayar ağı için, fiber optik kablo veya bakır kabloya ihtiyacınız olabilir. Bu arada, kablosuz bilgisayar ağ yolları, uç noktaları bağlamak için kablosuz veri bağlantıları kullanan bilgisayar ağlarını içerir. Bu uç noktalar, radyo yayını, hücresel radyo, mikrodalga ve uyduyu içerir.

Bilgisayar Ağı Türleri

Farklı bölgelere göre birçok bilgisayar ağı çeşidi vardır, bir bilgisayar ağı tüm dünyaya bağlanan küçük bir odadan başlar, ancak küçük ve büyük alanları birbirine bağlamak için farklı ağ çeşitlerini kullanır.

Aşağıda, sık görebileceğiniz bazı bilgisayar ağları (Network) bulunmaktadır.

 • LAN (Yerel Alan Ağı)
 • MAN (Büyükşehir bölgesi ağı)
 • WAN (Geniş Alan Ağı)
 • WLAN (Kablosuz Yerel Alan Ağı)
 • PAN (Kişisel Alan Ağı)
 • CAN (Campus Area Network, Controller Area Network, Cluster Area Network)
 • SAN (Depolama Alanı Ağı, Sistem Alan Ağı, Sunucu Alan Ağı, Küçük Alan Ağı)

LAN (Yerel Alan Ağı)

LAN’lar, mesafenin 10m ile 1km arasında değiştiği ağlardır. Bir ofis binası, okul veya ağ evi genellikle bir LAN içerir ve bazen bir LAN, yakındaki bir grup binayı kapsar. TCP / IP ağlarında, LAN’lar her zaman olmamakla birlikte genellikle tek bir IP alt ağı olarak uygulanır.

LAN Ağının Avantajları

 • Bununla, yazıcı gibi tek bir kaynağı bir ofise veya çok sayıda bilgisayarın bulunduğu bir binaya ekleyebilirsiniz.
 • Bağlı bilgisayarlar arasında Elektronik Mesaj (E-Posta) gönderilebilir.
 • Bağlı tüm cihazlar bir bilgisayar tarafından yönetilebilir.
 • Veri aktarım hızı yüksektir.
 • Kurulumu çok maliyetli olmayacak.
İlginizi Çekebilir: Silikon Vadisi Nedir?

MAN (Metropolitan Area Network)

MAN’ın tam biçimi “Metropolitan Area Network” dür. MAN, aynı şehir içindeki iki veya daha fazla LAN ağını birbirine bağlayan bir bilgisayar ağıdır. İki LAN’ı birbirine bağlayan mesafe bir ağ oluşturmak için mümkün değilse, bir MAN ağı kullanılır. LAN’dan daha büyük ancak WAN’dan daha küçük. MAN, LAN’ları bağlamak için özel cihazlar ve kablolar kullanır.

MAN Ağının avantajları

 • LAN’lardan daha fazla ağ cihazına bağlanabilir.
 • Range LAN’dan daha fazla menzile sahiptir.
 • Tüm şehrin ağ cihazları, bir ağ işletim cihazları tarafından yönetilebilir. 

WAN (Geniş Alan Ağı)

Bir WAN ağı, coğrafi olarak dağınık bir LAN koleksiyonu olarak kabul edilebilir. WAN’ın açılımı ” Geniş Alan Ağı ” dır. Menzili LAN ve MAN’dan çok daha fazla olan birçok LAN’ın bir koleksiyonudur. Yurtdışındaki bir şehri veya ülkeyi veya bir ülkeyi birbirine bağlamak için çalışır. Bu ağ, birçok LAN ve MAN gibi birçok benzer ağı birbirine bağlar.

En İyi Örnek: İnternet, ağdaki kişiler bilgisayarlara bağlanabilir veya dünyanın her yerindeki bir yere veya bilgisayara yerleştirilen kullanıcılar |Genel iletim sistemi veya özel ağ tarafından uygulanır.

PAN (Kişisel Alan Ağı)

Kişisel bir kişinin çalışma alanını birbirine bağlamak için çalışan bir bilgisayar ağıdır. Tıpkı bir LAN ağı gibi, PAN genellikle ev veya ofis ağı gibi daha küçük bir alanı kapsar. Genellikle bu tür bir ağ, İnternet veya yazıcılar gibi kaynakları paylaşmak için kullanılır.

CAN (Kampüs Alan Ağı)

CAN tartışmalı olarak MAN’a benzer, ancak üniversiteler veya kolejlerle sınırlıdır. Bu ağ genellikle sınıf güncellemeleri, laboratuar uygulaması, e-posta, sınavlar, bildirimler ve diğerleri gibi eğitim etkinlikleri için kurulur.

CAN’ın Avantajları

 • Maliyeti daha azdır.
 • LAN’lardan daha fazla Ağ aygıtına bağlanma yeteneğine sahiptir.
 • Hem kablosuz hem de kablolu olabilir.
 • Bununla birden fazla departman bağlanabilir.
İlginizi Çekebilir: IP Nedir?

WLAN (Kablosuz Yerel Alan Ağı)

Kablosuz LAN veya WLAN (Kablosuz Yerel Alan Ağı), farklı kablosuz yerel alan bilgisayar ağlarının toplu adıdır. En yaygın tür, ofis veya ev ortamındaki bilgisayarlar, IP telefonlar, akıllı cep telefonları, medya oynatıcılar ve diğer ekipmanlar şeklinde istemcilerle merkezi bir erişim noktasını (AP) bağlamak için kullanılabilen IEEE 802.11 ailesidir.

Kablosuz LAN, sınırlı bir yarıçap içindeki diğer cihazlarla iletişim kurmak için radyo veya mikrodalgalara (radyo LAN durumunda) ve geçmişte kızılötesi dalgalara dayanan teknolojiyi kullanır. Bu, kullanıcının bu alan içinde serbestçe hareket etmesine ve yine de ağa bağlı olmasına izin verir. Radyo LAN, kısmen kablolu LAN’a kıyasla düşük yatırım maliyeti nedeniyle son zamanlarda giderek daha popüler hale geldi.

Radyo LAN için hali hazırda kullanılan standartlar, 54Mb / sn’ye kadar paylaşılan iletim hızına erişim sağlar, yani hız, ağdaki tüm istemciler tarafından paylaşılır. Bununla birlikte, muhtemelen yakın gelecekte, 100Mb / s ve daha fazlasını destekleyecek ve aynı iletilen güçle daha uzun menzil sağlayacak yeni standartlar olacaktır.

SAN (Depolama Alanı Ağı)

SAN’lar veya Depolama Alanı Ağları, yüksek işlem hacmi ve düşük gecikme süresi gerektiren görev açısından kritik uygulamalar için en yaygın ağ depolama mimarisidir. Bir sunucunun uzak depolama kaynaklarına yerel bir sabit sürücü gibi erişmesine izin verir. Bir ana bilgisayar bir SAN depolama dizisindeki verilere erişmek istediğinde, yalnızca uygun SCSI komutunu verir ve bilgiler ağ üzerinden ona geri gönderilir. SAN’ların en büyük avantajı, pahalı bir kaynağı, depolamayı birden çok sunucu arasında bir araya getirmeyi mümkün kılarken, merkezi olarak tanımlanan ve uygulanan ilkeler aracılığıyla depolamanın yönetimini basitleştirmeleri dir.

SAN Uygulama Alanları

Genel olarak SAN’lar, performansı kusursuz olması gereken kritik uygulamaları barındırır:

 • Oracle veritabanları
 • Microsoft SQL Server veritabanları
 • Büyük VMware, KVM veya Microsoft Hyper-V sanallaştırma ortamları
 • Büyük sanal masaüstü altyapıları (VDI)
 • SAP veya diğer büyük ERP veya CRM ortamları

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here