Bilgisayarın İcadı Ve Gelişim Süreci

Son yıllarda birçok teknolojik gelişmenin epeyce ilerlediğini görmekteyiz. Bu teknolojik gelişmeler sürekli olarak ilerleme göstermektedir. Bunlardan en önemlilerinden bir tanesi de bilgisayardır.

Bilgisayar ismiyle ödeşecek şekilde nerede ne bilgi varsa ulaşmamızı sağlayan bir cihaz haline gelmiştir. İcat edildiği tarihten bu yana hayatımızın değişmezlerinden bir tanesi olmuştur. Özellikle internet ile daha da anlaşmış ve bize birçok fayda sağlamaya devam etmektedir.

Bilgisayar icat edildiğinde bir oda büyüklüğündeydi. Şimdi avuç içimize sığacak kadar küçük hale getirilebilen bilgisayarların bir oda büyüklüğünde icat edilmesine inanmak pek güç olsa da bu bilgisayar gerçekten bir odayı dolduracak büyüklükteydi. Bilgisayarın icadı fark makinesi ile olmaktadır. Babbage isimli bir İngiliz bilim adamı tarafından icat edilmiştir. Bu bilgisayar mantıksal hesaplamalar ve depolama yapabilmekteydi.

Bilgisayarların İlk Halleri Nasıldır?

‘Bilgisayar’ kelimesi çok ilginç bir kökene sahiptir. İlk olarak 16. yüzyılda hesaplama yapan, yani hesaplama yapan bir kişi için kullanıldı. Kelime, 20. yüzyıla kadar bir isimle aynı anlamda kullanıldı.  Her türlü hesaplama yapmak için kullanıldı. Kelimenin günümüzdeki kullanımı ise elektrikle çalışan programlanabilir dijital cihazlar olarak tanımlamaktadır.

Bilgisayarların atası denebilecek makineler icat edildiklerinde şimdiki çalışma prensiplerinden çok farklı bir şekilde çalışmaktaydılar. ENIAC isimli makine bilgisayarların en başta kullanıldığı halini temsil etmektedir. 27 milyon ton ağırlığındaydı ve 167 metrekare olmaktaydı. Bu rakamlara bakıldığında devasa bir makine olduğunu anlamak güç değildir. Dört işlem yapabilmekteydi. Aynı zamanda karekök hesaplayabiliyordu. Bilgisayarın gelişmesi açısından bu makine çok önemli bir yere sahiptir. Bundan önce de bilgisayar denebilecek cihazlar üretilmiştir. Bu cihazlar için bilgisayarların atası demek doğru olacaktır.

Günümüz modern çağında kullanılan bilgisayarların temelini de matematik dehası olan ve 0 -1 parametresi ile çalışan bir makine icat eden George Boole etmiştir. Onun kurduğu sistem hala devam etmektedir. Bu oldukça hızlı çalışabilsen ve birçok işlemi aynı anda yapabilen bir sistem geliştirmeye yarayan bir temeldir.

Yıl 1980 olduğunda daha farklı bir bilgisayar sistemi ortaya çıkmıştır. Zaten bu sistem sayesinde bilgisayar endüstrisi ortaya çıkmaya başlamıştır. Bu cihaz nüfus sayımında kullanılmıştır. Nüfus sayımını normalden 3 kat daha hızlı yaptığından oldukça avantajlı olmuştur. Bu cihazın ismi Mark-1 olarak geçmektedir. Bu cihaz yarı otomatik olarak çalışmaktadır. Yani insan gücüne ihtiyaç duymaktadır.

İlk Kişisel Bilgisayarlar

Yukarıda sözü geçen bilgisayarlardan sonra ki yıllarda seri üretimlere geçiş dönemleri yaşanmıştır. Bu süreçlerde hızlı işlemler yapabilen büyük cihazlar bilgisayar görevi görmekteydi. Bunlar genelde hesap yapabilen makineler olma özelliği göstermekteydiler.

Klavye ve diğer donanımlı kişisel bilgisayara geçiş döneminde akla gelen ilk bilgisayar; IBM PC olacaktır. Bir ekrana sahip ve depolama alanı daha büyüktür.1947 yılında en gelişmiş hali ile kullanıcılara sunulmaktaydı. Bu süreç. Ten sonra işlemciler üretilmeye başlanmıştır. Zaten işlemcilerin üretilmesi demek günümüz modern bilgisayarların üretilmesi anlamına gelmektedir. Artık bu tarihten itibaren bilgisayarlar hesap makinesi olmaktan ödeye gidecektir.

Bahsedilen gelişimlerin hepsi bilgisayar gelişimlerinin birer aşaması niteliğindedir. Bu aşamalardan sonra üniversite öğrencileri Steve Jobs ve Steve Wozniak kişisel bilgisayar üretimi yapmışlardır. Bunu da Steve Jobs’un aile garajlarında yapmışlardır. Tarih açısından bu çok önemli bir gelişmedir. Daha sonra Apple ismiyle dünyanın en çok satılan ve kullanılan bilgisayarlarını üreten firma olacaklardır. Günümüze kadar en gelişmiş teknolojileri ile üretim sağlamaya devam etmişlerdir.

Bundan sonra taşınabilir bilgisayarlar hayatımıza girmeye devam etmiştir. Bu sayede her geçen gün daha da küçülen bilgisayarlar sayesinde her an her yerde kullanılabilecek cihazlar üretilmeye devam etmiştir. Bu manada taşınabilen ilk cihaz Osborne olmuştur.

Osborne üretildiğinde bataryasız olarak çalışmaktaydı. Yani kullanmak için bir prize ihtiyaç duyulmaktaydı. Ancak daha sonra 1 saat dayanabilen bataryalar icat edilmiştir. Bu sayede günümüz zamanlarında kullanılan taşınabilen cihazların başlangıcı olmuştur.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here