Yeni Yüksek Sıcaklık Süperiletken

Skoltech ve MISIS’te Profesör olan Artem R. Oganov ve RAS Kristalografi Enstitüsü’nden Dr. Ivan Troyan liderliğindeki uluslararası bir ekip, yeni bir süperiletken olan itriyum hidrit ( YH6 ) üzerinde teorik ve deneysel araştırmalar gerçekleştirdi. Bulguları Advanced Materials dergisinde yayınlandı.

Yeni süperiletkenin testleri öncelikle bilgisayarda; çok sayıda farklı malzeme üzerinde yapılıyor, bu işleri çok daha hızlı hale getiriyor. Profesör Oganov; “ Elli veya yüz malzemeyi sıralama yaklaşık bir yıl sürerken, özellikle ilgi çekici tek bir malzeme üzerinde yapılan bir deney bir veya iki yıl sürebiliyor “ dedi.

Yeni Süperiletkenin Sıcaklık ve Basınç Değerleri

İtriyum hidritler, bugüne kadar bilinen en yüksek sıcaklıktaki üç süperiletken arasında yer almaktadır. Yeni keşfedilen ve üç süper iletken arasında 288 K ( Kelvin ) sıcaklıkta bilinmeyen bir SCH bileşimi ve süperiletkenliği olan bu malzeme; lantan hidrit, LaH10 içeriyor, bu malzemeler; 259 Kelvin sıcaklığa kadar dayanabilmektedir. İtriyum hidritler; içerisinde yer alan YH6 ve YH9 ise maksimum sıcaklık olarak 224 K ve 243 K sıcaklık dayanıma sahip süperiletkenlerdir.

İtriyum hibritler maksimum süperiletkenlik sıcaklıklarına, çok yüksek basınç değerlerinde ulaşıyor, SCH için 2,7 milyon atmosfer ve LaH10 ve YH6 ise 1,4 – 1,7 milyon atmosfer basınç değerinde ulaşmaktadır. Yüksek basınç gereksinimi, miktar üretimi için önemli bir engeldir.

Yeni Süperiletken Deneyleri

Ekip yaptığı araştırmalarda şu anda tüm meselenin düşük basınçta oda sıcaklığında süperiletkenlik elde etmek olduğunu belirtti. En yüksek sıcaklıktaki süperiletkenlik önce teoride tahmin edildi, sonra deneysel olarak araştırıldı ve oluşturuldu. Yeni materyaller çalışırken, kimyagerler teorik tahminler yaparak işe başlarlar ve ardından yeni materyalleri pratikte test ederler.

Tipik olarak, kritik süperiletkenlik sıcaklıkları % 10 – 15’lik, bir hata ile teorik olarak tahmin edilir, kritik manyetik alan tahminleri de benzer doğruluk oranına sahiptir. İtriyum hidrit ( YH6 ) üzerindeki yapılan testlerde, teori ve deney arasındaki tutarlılık oldukça zayıftır. Örneğin, deneyde gözlemlenen kritik manyetik alan teorik tahminlere kıyasla 2 ila 2,5 kat daha büyüktür. Bilim adamları henüz açıklayamadıkları böyle bir tutarsızlıkla ilk kez karşılaşıyorlar. Bu duruma; ek fiziksel etkilerin, bu malzemenin süperiletkenliğine katkıda bulunduğu ve teorik hesaplamalarda hesaba katılmamasının neden olabileceği düşünülüyor.

Kaynak: https://scitechdaily.com/new-high-temperature-superconductor-synthesized-by-scientists/

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here