Step Motor İçin Sabit Voltaj Sürücüsü

Step motor ‘voltajı’ genellikle kafa karıştırıcı bir konudur. Birçok motor sürücüsü, step motorları çalıştırmak için geniş çapta değişen veri yolu voltajları kullanır. Aslında, aynı kademeli motorlar, farklı sistemlerde büyük ölçüde farklı voltajlarda çalıştırılabilir.

İki temel tip step motor sürücüsü bulunur:  Motora sabit voltaj sağlayan sabit voltaj sürücüleri ve motora sabit bir akım iletilmesini sağlamak amacıyla voltajı değiştiren sabit akım sürücüleri.

Step Motor Elektrik Temelleri:

Bir step motorun davranışı düzenleyen en temel denklem,  akımın voltajla orantılı olduğunu ve dirençle ters orantılı olduğunu belirten Ohm kanunudur.

Yükselme zamanı (motor salgılarında yapı mevcut ne kadar sürede) akımın endüktansına gerilimiyle birlikte orantılı ve ters orantılı olur.

Hareketli ve kademeli bir motor için gereken besleme gerilimi,  motorun dönme hızına,  motor için gereken akıma,  motorun direncine ve endüktansıyla beraber akımın yükselme sürecine bağlı kalır.

Sabit Voltaj ve Sabit Akım  

Sabit voltajlı bir sürücü kullanıldığında,  besleme voltajı motorun nominal voltajıyla eşleşerek sabit tutulması sağlanır.  Sabit voltaj sürücüleri,  motora sabit bir akım seviyesi sağladığından emin olmak için besleme voltajını ayarlayan sabit akım sürücülerinden daha basit ve ucuz olur.  Sabit voltajlı bir sürücüyle beraber sürücü devresinin direnci maksimum akımı sınırlarken motorun endüktansı akımın ne kadar hızlı yükseleceğini sınır koyar.  Düşük hızlarda direnç,  akım (dolayısıyla tork) üretiminde sınırlayıcı faktör olarak karşımıza çıkar.  Motor iyi tork v e pozisyon kontrolü ile birlikte sorunsuz çalıştığı görülür.

Sabit gerilimli sürücüler en çok tek kutuplu step motorlarında kullanılır.  Bununla beraber,  motor hızı arttıkça,  endüktans ve akım yükselme süresi(dl/dt)akımın hedef değerine ulaşmasını önlemeye başlar.  Ayrıca motor hızı arttığı sürece EMF’yi de geri çektiği görülür.  Bu sadece EMF voltajını üstesinden gelmesi için besleme voltajının daha fazla kullanıldığı anlamına gelir.  Bu nedenle,  sabit voltajlı bir sürücünün ana dezavantajı,  tork düşük motor hızlarında hızlı bir tork  düşüşü meydana gelir.

Ohm kanununa göre,  devrede direncin arttırılması (tipik olarak harici dirençler aracılığıyla) sürücünün verilen besleme gerilimi ile daha fazla akım üretmesini sağlar.  Bununla beraber,  direnç motorun ısınmasına neden olarak verimi düşürür.  Sabit voltajlı bir kullanırken diğer bir seçenek de motorun nominal voltajından daha yüksek bir besleme voltajı kullanılmasıdır.  Ancak,  bu durum motorun “kapalı” zamanının (güç verilmediğinde) yeterli olduğundan emin olabilmek için çok kısa çalışma çevrimleri için yapılabilir ısı sebebiyle hasarı önlenebilir.  Çoğu durumlarda,  daha yüksek hızlarda daha fazla tork  gerekirse ,  sabit akım (kıyıcı) sürücü en iyi seçenek olacaktır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here