Bitcoin Gerçekten Ne Kadar Enerji Tüketiyor

Bitcoin madenciliğiyle uğraşan herkesin merak ettiği sorular; bitcoin’in enerji tüketimi ne kadar büyük? Bitcoin ne kadar enerji harcıyor? Özellikle bitcoin ve ethereum fiyatlarının rekor seviyeler ulaşması, coin madenciliğine olan ilgili arttırdı ve birçok insan madencilik için güçlü bilgisayarlar ve yeni yerler tutmaya başladı. Yeni yerler tutma imkânı olmayan madenciler, evlerinin bir bölümünü, bitcoin madenciliği için ayırmış durumda.

Ancak, bitcoin madenciliğe olan ilginin artması, her madencinin fark ettiği üzere ekstra elektrik tüketimi demektir. Fazladan elektrik tüketimi hem evin / işyerinin / dükkânın elektrik faturasını kabarttığı gibi hem de o ülkede bulunan binlerce madencinin fazla elektrik tüketimi, o ülkeye daha fazla elektrik yükü getirmektedir. Aşırı enerji tüketimi, havaya karbon yayma tehdidi oluşturduğu için bazı ülkeler bu konuda tedbirler almaya bile karar vermişlerdir.

Bitcoin Madenciliği Neden Bu Kadar Güç Gerektiriyor?

Bitcoin madenciliği aslında; blok zinciri olarak bilinen Bitcoin işlem defterini, hash olarak bilinen 64 basamaklı onaltılık bir çözüme sahip sayısal bulmacalar çözerek güncellemektir. CPU ( işlemci ) ve / veya GPU ( ekran kartı ) üzerinden bilgisayarlar aracılığıyla gerçekleştirilebilen bu işlemleri, diğerlerin önce çözüme kavuşturulması durumunda, ödül olarak bitcoin verilmektedir. Ödül bitcoin olarak ifade edilse de, aslında ödül bitcoin’in 1 milyon adette birini ifade eden satoshi olarak verilmektedir.

Bitcoin madenciliğinin çalışma mantığı bu şekildeyken, her geçen gün daha çok zorlaşan bloklar, daha bilgisayarların daha çok işlem yaparak sonuca gitmesine neden olmaktadır. Dolayısıyla zorlaşan matematiksel işlemleri çözmek isteyen bilgisayarlar daha çok hash oranı üretmek zorunda kalmaktadır. Bu oran fazlalaştıkça elektrik tüketimi artmaktadır, belli bir bölgede yoğunlukta bulunan bitcoin madencileri, yer altyapıyı bile zora sokabilir.

Bitcoin Madenciliği Ne Kadar Enerji Harcıyor?

Bitcoine karşı en ağır tepki ve yaptırımın Çin tarafından geldiğine yakın zamanda şahit olmuştuk. Mevcuttaki bitcoin madenciliğinin en fazla sayıda Çin’de bulunduğu tahmin ediliyor. 18 Mart 2021’de Bitcoin ağındaki yıllık güç tüketiminin 129 terawatt – saat ( TWh ) olduğu tahmin edildi. Bu sayıyı çeşitli ülkeleri ve bazı şirketleri ele alarak tablo halinde inceleyelim.

bitcoin enerji tüketimi

Tablo incelendiğinde bitcoin ağının yıllık tüketiminin bazı ülkelerden bile fazla olduğu görülüyor. Görüldüğü üzere Norveç’ten biraz fazla elektrik tüketimi olan bitcoin bir ülke olsaydı ve bu tabloyu daha geniş kapsamda incelemiş olsaydık; teorik olarak bitcoin 196 ülke arasında 29.sırada yer alacaktı. Bakış açısı olarak ABD ve Çin gibi büyük ülkelerle karşılaştırıldığında bitcoin’in enerji tüketimi az gibi gözükse de, küçük ve orta çaplı ülkelerin birçoğundan daha fazla enerji tüketimine sahiptir.

Bu durumda bitcoin’in enerji tüketiminin az veya çok olduğunu söylemek, tabloya, yukarıdan aşağıda veya aşağıdan yukarıya bakmanıza, hangi ülkelerle, hangi firmalarla veya hangi sektörlerle karşılaştırdığınıza göre değişkenlik gösteriyor. Örneğin tartışmanın; bitcoin fazla elektrik tüketiyor görüşünün karşısında yer alan; ARK Investment şirketinin CEO’su ve CIO’su Cathie Wood: Bitcoin ekosisteminin,  geleneksel bankacılık sisteminin enerji tüketimine kıyasla enerjinin %10’undan daha azını tükettiğini söylüyor. Bankacılık sisteminin son derece büyük olduğunu ve milyarlarca insana hizmet ettiğini anlamak da çok önemlidir.

Bitcoin Çevre İçin Zararlı mı?

Bitcoin geleceği birçok soru işareti arasında tartışıla dursun, bitcoin madencilerinin ve yatırımcılarının sayısı gün geçtikçe artıyor. Kripto paraların geleceğine inan fakat enerji miktarının fazlalığı nedeniyle Tesla’nın elektrikli araba satışlarında, kripto para kabul etmeyeceğini söyleyen Elon Musk, bitcoine büyük bir darbe vurmuştu. Temiz enerjinin savunucusu olan Tesla CEO’su, bitcoin madenciliği ve işlemler için fosil yakıt kullanımını suçlayarak, ödeme şekli olarak bitcoin’i yasakladı.

Attack of the 50 Foot Blockchain yazarı Gerrard; olumsuz tüketim kısmını dengelemek için kripto para birimlerine bir karbon vergisi getirilebileceğini öne sürdü. Bitcoin’in geleceği için tüm bu olumsuzluklar yaşanırken, Blockchain finansman sağlayıcısı Foundry CEO’su Mike Colyer’den bir açıklama geldi. Colyer; kripto madenciliğinin yenilenebilir enerjiye küresel geçişi destekleyebileceğine inandığını belirtilerek, daha spesifik olarak; yenilenebilir enerji projelerinin yakınındaki kripto madenciliği tesislerinin kümelenmesinin ortak bir sorunu azaltabileceğine inandığını belirtti

Bitcoin çevre için zararlı mı? Tartışmalarına birkaç incelemeyle devam edelim. Öncelikle, enerji tüketiminin aynı miktarda karbon emisyonu anlamına gelmediğini anlamak önemlidir. Bunun nedeni, bir birim hidro enerjinin, aynı birim kömürle çalışan enerjiye kıyasla çok daha az çevresel etkiye sahip olmasıdır.

Bitcoin madenciliğinde kullanılan enerji karışımı hakkında net bir tahmin olmamasına rağmen, bir rapor, Güneybatı Çin ve İskandinavya dahil olmak üzere önemli madencilik merkezlerinde hidro enerjiye olan önemli bağımlılığı sayesinde, bitcoin’in enerji tüketiminin %73’ünün karbon nötr olduğunu belirtti. CCAF’ın bir başka raporu, madencilikte enerji tüketiminin %39’unun karbon nötr olduğunu ima ediyor.

Elbette hidroelektrik, karbon emisyonlarını ele almanın en iyi yollarından biridir ve kripto madenciliğinin merkezi olan Çin, Paris İklim Anlaşması yönergelerine uygun olarak hidroelektrik projelerine daha fazla odaklanmaktadır. Sichuan ve Yunnan dâhil olmak üzere Çin eyaletleri, şu anda bitcoin’in hash oranının önemli bir kısmına güç sağlayan hidroelektrik yetenekleri ile tanınmaktadır. Veriler, bu iki bölgenin yağışlı mevsimde küresel bitcoin madenciliğinin yaklaşık %50’sini ve kurak mevsimde küresel bitcoin madenciliğinin %10’unu oluşturduğunu gösteriyor.

Bu Enerji Nereden Geliyor?

Bitcoin madenciliği dünyanın herhangi bir yerinde gerçekleşebilir, bu da ona belirli ortamlara ve koşullara ihtiyaç duyan diğer endüstrilere göre bir avantaj sağlar. Ayrıca, bitcoin madencileri, diğer birçok uygulama için erişilemeyen enerji kaynaklarını kullanma potansiyeline de sahiptir.

2020 yılında Cambridge Üniversitesi tarafından yayınlanan bir rapora göre birçok ülke tarafından kullanılmaya çalışılan yenilenebilir enerjinin, bitcoin madencilerine yetmediği ortaya konuldu. Yenilenebilir kaynakları, kripto madenciliğinin toplam enerji tüketiminin şimdilik sadece %39’unu oluşturuyor, bu oran ilerleyen zamanlarda iyileştirilebilir.

Her enerji türünden faydalanan, kripto madencilerinin payının, dört küresel bölgede nasıl değiştiği aşağıda tabloda inceleyelim.

enerji kaynakları bitcoin

Tablo gösteriyor ki; şu anda hidroelektrik, küresel olarak kullanılan en yaygın kaynak olmakla beraber, bölgedeki kripto para madencileri tarafından da en az %60 olmak üzere kullanılmaktadır. Rüzgâr ve güneş gibi diğer temiz enerji türleri daha az popüler görünmektedir.

Kömür enerjisinin, Asya – Pasifik bölgesinde önemli bir rol oynadığını görülüyor, kullanım açısından hidroelektrik ile eşleşen tek kaynak diyebiliriz. Bu, büyük ölçüde şu anda dünyanın en büyük kömür tüketicisi olan Çin’e atfedilebilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here