Bitki Gibi Büyüyebilen Esnek Robot

İstediğiniz zaman büyüyebildiğiniz hayal edin. En üst rafa ulaşmak için kollarını uzatmayı, size uzun gelen pantolonu giymek için bacaklarınızı uzatabildiğiniz ancak daha sonra normal bir koltuğa rahat uzanmak için tekrar normal bedeninize geri döndüğünü düşünün. Kulağa ne kadar çılgınca geliyor değil mi?

Biz insanlar için hala bu tür bir süper güçten uzakken, robotlar ise pekte uzak görünmüyor. Bunun ilk örneğini de, Massachusetts Teknoloji Enstitüsü ( MIT ) bilim adamları, tıpkı bir bitki gibi büyüyebilen bir robot geliştirerek gösterdiler.

Esnek Robot Ne Yapabilir?

Üniversiteden yapılan bir basın açıklamasına göre, MIT araştırmacıları yeni büyüyen robotlarını Kasım ayınca IEEE Uluslararası Akıllı Robotlar ve Sistem Konferansında sundular. Robot, dönüp bükmek için yeterince esnek, ağır yükleri kaldırabilecek ve parçaları dar alanlarda monte edecek kadar da sağlam ve güçlü olan zincir benzeri bir uzantıya sahipti.

Esnek robot, uzun bir rafın arkasından nesneyi almak veya bir araba motorunun yağ kapağını çıkarmak için diğer parçalar üzerinde ne yapılmasını tespit ederek, bunu uygulamak için uzantılarını genişletebilir.

MIT’ in makine mühendisliği profesörü olan Harry Asada; “ Arabadaki yağ kapağını çıkarmak için: motorun üst kapağını açtıktan sonra, yağ filtresine ulaşmak için sağa ve sola kesin dönüşler yapacak kadar esnek, yağ filtresi kapağını çıkaracak kadar yeterince güçlü olmalısınız. Artık bu tür görevleri potansiyel olarak tamamlayabilecek bir robot var “ dedi.

Esnek Robot Nasıl Çalışır?

Mühendisler, esnek robotu tasarlarken bitkileri örnek aldılar. Bitkilerin akışkanlaştırılmış besinleri gövdelerinin ucuna taşıyarak nasıl büyüdüklerini göz önünde bulundurarak, robotun uzatılabilir eklentisini tasarladılar. Bu sıvı daha sonra adım adım destekleyici bir gövde oluşturmak için de katıl bir malzemeye dönüşüyordu.

Benzer şekilde; bu esnek robot, tıpkı bisiklet zincirine benzeyen, bir “ büyüme noktasına ” sahiptir. Robot, bu eklentisini gövdesinin içine doğru çekip yeniden kullanılmak üzere gevşek bir şekilde paketleyip, ardından gerektiğinde yeniden büyütebiliyor.

Robotikçilerin “ son ayak “ olarak adlandırdıkları, robotların açıkta bir alanda çalıştıktan sonra, kapalı alanlarda çalışmaya başlamasını içeren sorunu tasarlanan bu robot ile çözmeye başlıyorlar. MIT’in yeni teknolojisinin 1 pound ağırlığa ( 0.45 kg ) kadar olan tutucular, kameralar ve diğer sensörleri destekleyebileceğini bildirildi, daha önce bu sorun için denenen çözümler bunu yapamamıştı.

Kaynak: https://sciencing.com/plant-like-robot-13723036.html

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here