Biyogaz Nedir

Biyogaz nedir sorusu özellikle kimya alanı ve fabrika gibi iş alanlarında sorulan en sık sorular arasında yer almaktadır. Biyogaz nasıl üretilir, organik atıkların tümünün oksijensiz bir ortam kapsamında belirli sıcaklık altında fermantasyona uğramaları sonucu açığa çıkmakta olan metan gazı olarak değerlendirilebilir. Biyogaz enerjisi en temelde kaynağı bitki ve hayvan bünyelerindeki biriken güneş enerjisidir. Sıcaklığın artmasına bağlı olarak oluşan havasız koşullarda ener metan gazı olarak açığa çıkmaktadır. Isı değeri yüksek olan ancak temiz olan alanlarda biyogaz ile birlikte ortalama bir büyüklüğe sahip evin ısınması da mümkündür. Sanayileşmenin artması ve aynı zamanda nüfus oranının da hızla artması beraberinde tüketimi getirmiştir. Tüketim oranı artarken aynı zamanda enerjinin azalması anlamına gelmekte, artık miktarının daha fazla artmasına da sebep olmaktadır.

Biyogaz Nedir, Nerelerde Kullanılır?

Organik ürünlerin atığı olarak kullanılmakta olan biyogaz nerelerde kullanılır sorusu da sorulmaktadır. Daha çok elektrik üretimi başta olmak üzere motorlarda, ısı üretiminde ve yan ürün olarak kullanılmaktadır. Daha çok tesislerde kojenerasyon ile birlikte ısı ve elektrik üretimi gerçekleştirmektedir.

Biyogaz genel anlamda hava ile 1/7 oranında karışmaktadır. Bu oranda ise tam yanmaktadır. Isıtma amacı ile gaz yakıt ile birlikte çalışılan ocakla, fırınlar, termosifon ve şofbenler biyogaz ile çalıştırılarak kullanılmaktadır. Özel bir baca sistemi ile birlikte sobalarda kullanma imkanı olan biyogaz gerektiğinde de kalorifer sistemlerinde kullanılmaktadır.

Ayrıca biyogaz kojenerasyon sistemlerde em ısı hem de elektrik üreterek kullanılmaktadır. Üretilmekte olan bu elektrik ise küçük ölçekli uygulamalar kapsamında, elektrik ya da öz tüketim hattına aktarım ile kullanılmaktadır.

Biyogaz Hangi Organik Atıklardan Elde Edilir?

Bu denli önemli olan biyogaz hangi organik atıklardan elde edilir? İşte bu atıklar:

 • Yemek, meyve ve sebze atıkları,
 • Hayvancılık atıklarının geneli,
 • Endüstriyel atıklar,
 • Atık su arıtma tesisinde kullanılan çamur,
 • Hayvan gübrelerinin tamamı,
 • Bahçe atıkları

Sizler de özellikle zararlı olan ve ortama da çeşitli zararları dokunarak olumsuz yönde etkileyen biyogazın oluşmaması adına atıkları barındırmamanız gerekmektedir. Bu kapsamda özellikle evlerde olan yemek, sebze ve meyve atıklarından; iş yerlerinde ise meydana gelen arıtma su tesislerinden, bahçe atıklarından ya da endüstriyel atıkların tümünden arınmanız gerekmektedir.

Biyogaz Özellikleri

Biyogaz özellikleri olarak şunlar sıralanabilir:

 • Havadan %20 oranı ile çok daha hafiftir.
 • Biyogazın tutuşma sıcaklığı 650 ile 750 derece arasındadır.
 • Kokusuz ve renksiz bir gaz olarak karşımıza çıkmaktadır.
 • LPG’ye benzerlik gösteren açık mavi bir alev biçiminde yanar.
 • Isıl değeri yaklaşık olarak 20 MJ/ m³ değerindedir.
 • Verimi ise %60 oranlarındadır.

Çeşitli özelliklere sahip olarak insanların hayatlarına ve çevre koşullarına da olumsuz etki etmekte olan bu gibi biyogaz türündeki zararlı etkenlerden uzaklaşılması gerekir. Nitekim bu noktada insanların da daha dikkatli ve bir o kadar da temkinli davranarak özellikle atıklar noktasında dikkatli olmaları gerekmektedir.

Evlerde, iş yerlerinde ya da endüstriye dahil herhangi bir alanda atıklardan korunarak biyogaz engellenebilir. Sizler de bu tarz atıkları yok ederek her türlü biyogaz gibi olumsuz etkilerden kurtulabilir ve neticesinde de daha sağlıklı bir yaşam alanı oluşturabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here