biyonik mantar

Her geçen gün enerji ihtiyaçların artması ile beraber yeni kaynak arayışları da hızla artmaktadır. Daha çok yenilenebilir enerji kaynaklarından faydalanılmaktadır.

Bilim insanları bir ilke imza atarak 3D yazıcıdan yararlanarak  elektrik üretebilen biyonik mantar yaratmayı başardılar. Araştırmacılara göre elektrik üretebilen bu biyonik mantar yenilenebilir enerji  kaynağı olarak kullanılabilir.

Araştırmacılar biyonik mantarı yaratmak için  ilk olarak, dallanmış bir desende elektrik akımını toplamak için canlı bir mantarın kapağına 3D yazıcı kullanarak grafen nanoribbons içeren bir elektronik mürekkep basmışlardı. Elektronlar bakterilerin dış zarları boyunca grafen nanoribronların iletken ağına aktarılabilir.

Stevens Institute for Technology’de araştırmacılar, elektrik enerjisini  yakalamak için “elektronik mürekkep” adı verilen süper ince şeritler olan  grafen nanoribbonları kullandılar. Geliştirilen biyonik mantar denemelerde çok küçük güçte (65 nA) akım oluşturmuştur ve bir kaç mantarın birleşmesiyle elde edilecek enerji ile led’i yakabilecek yeterli elektrik akımı oluşabileceğini söylüyorlar.

Bildiride Mannoor,  bu çalışmanın biyo-elektrikle ilgili uygulamalar için büyük fırsatlar hayal edebiliyoruz” dedi.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here