Robot Spot Singapur

Robotlar hayatımızda önemli yer almaya devam ediyor. Şimdi ise tüm dünyayı etkisi altına koronavirüs ile mücadele için önemli olan sosyal mesafe kuralını ön planda tutuyor.

Singapur’da sokaklara çıkan Robot Spot, bir kamera ve analiz araçlarıyla parkta kaç kişinin olduğunu hesaplayabilecek ve insanları yüksek sesle uyarabilecek.

Geçen ay iPad’lerle donatılmış olan Boston Dynamics’in köpek robotu Spot, doktorların enfeksiyon riski olmadan korona virüsü hasta odalarına girmesine izin verdi. Bu ay Singapur parklarında devriye gezmeye başlayacak.

Singapur’daki yetkililer tarafından belirlenen parklarda koşan ve bisiklete binen insanların Covid-19 salgını daha çok yaymasını önlemek için Spot robotları parklara yerleştirmeye karar verdiler.  Boston Dynamics firması tarafından 15 Mayıs Cuma günü Central Park’ta tarafından test edilmeye başlayacak olan Robot Spor, iki haftalık bir test süresinden sonra Singapur’da kullanılmaya başlayacak.

SpotMini, şu anda etrafta gezerek parkta insanları yumuşak bir sesle parktakileri şu sözlerle uyarıda bulunuyor;

 “Şimdi Singapur’u sağlıklı tutalım. Kendi sağlığınız ve etrafınızdakilerin sağlığı için lütfen 1 metre mesafeyi koruyun. Teşekkür ederim.”

Spot her ne kadar kibarca uyarsa da, Singapur’un yüksek para cezaları ve hapis cezasıyla gibi yaptırımlar birleşmesiyle birlikte parktaki insanlar Spot’tan korkuyor olabilirler.

Singapur’un nüfusu 5.7 milyon olan ülkede şu ana kadar 21 bin vaka görüldü. Bu, Asya kıtasındaki en yüksek rakamlardan birisi durumundadır. Şehrin milletvekillerinin verdiği karara göre 1 Haziran’a kadar karantinaya alınması planlanmaktadır. Zorunlu olmadığı durumlar dışında sokağa çıkma yasağı uygulanacak. Sadece özel ihtiyaçlar doğrultusunda ve market alışverişi yapılabilecektir. Sokaklardaki vatandaşlar her zaman maske takmalıdır. Yine de yetkililer, yalnız olmaları koşuluyla insanların egzersiz yapmalarına izin vermektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here