Complexo Solar Alex adlı fotovoltaik (PV) tesisi

Tüm Dünyanın, elektrik ihtiyacını karşılamak için yenilenebilir enerji kaynaklarına yaptıkları yatırımlar günden güne artış gösteriyor. Yenilenebilir enerji kaynaklarına yatırım konusuna hız veren ülkelerden biri de Brezilya. Özellikle 2011 yılından beri yenilenebilir enerji kaynaklarına yatırım yapan Brezilya, 2019’un ortalarından beri hızlandırdığı güneş enerjisine ait yatırımlarıyla dikkat çekiyor.

Brezilya’nın 26 Haziran 2019 tarihinde kapasite tahsis yarışmasında 15 projeye 401,6 MW’lık kapasite tahsisiyle gerçekleşen ve en fazla güneş enerjisi kapasitesi sağlayan 6 güneş projesini, Şubat 2020’de başlatılan Amazon bölgesindeki 70 milyon dolarlık güneş enerjisi yatırımı izlemişti.

Peş peşe büyük projelerle yenilenebilir enerjiye verdiği önemi gösteren Brezilya geçtiğimiz günlerde yeni bir güneş enerjisi kompleksinin daha açılışını yaptığını duyurdu.

Complexo Solar Alex 360-MWp Güneş Kompleksi Nerede Kuruldu? Kapasitesi Ne Kadar?

Complexo Solar Alex adlı fotovoltaik (PV) tesisi için 950 milyon BRL (183,2 milyon ABD Doları/154,6 milyon Avro) yatırım yapıldı. Limoeiro do Norte ve Tabuleiro do Norte belediyeleri arasında 830 hektardan (2.051 dönüm) oluşan alana kurulum yapıldı.

Toplam 810.000 güneş panelli dokuz PV parkından oluşan kompleks, 970.000 yerel evin tüketimini karşılayabilecek kadar güç üretebiliyor, ayrıca 1.8 milyon ton karbondioksiti (CO2) dengeleyebiliyor.

Brookfield Asset Management Inc’in (TSE:BAM.A) yerel kolu olan Elera Renovaveis, Filantropico Celestina Colares’in aylık elektrik tüketiminin %100’ünü karşılayacak bir çatı güneş enerjisi dizisi de dahil olmak üzere yerel ESG girişimlerine 4,8 milyon BRL yatırım yaptı. Alex Güneş Kompleksi, şirketin faaliyete geçen ilk güneş enerjisi parkı oldu.

Brezilyalı şirket Elera Renovaveis, 2023 yılına kadar 1,6 GW kurulu güce sahip yeni hidro, rüzgar ve güneş projelerine yaklaşık 4 milyar BRL yatırım yapmayı planlıyor.

Brezilyanın Yenilenebilir Enerjideki Konumu

Brezilya, 8,5 milyon km2’ lik yüz ölçümü ve 210 milyonluk nüfusu ile Latin Amerika’nın en büyük ülkesi konumundadır. Ülke aynı zamanda kıtanın en fazla enerji üretim ve tüketim oranına sahip ülkesidir. Brezilya, enerji ihtiyacını hem geleneksel enerji kaynakları hem de yenilenebilir enerji kaynaklarıyla karşılamaya çalışmaktadır. Enerji üretiminde fosil yakıtları neredeyse terk eden Brezilya, elektrik enerjisi üretiminde; yenilenebilir enerji kaynaklarının %82,6’sı gibi yüksek bir değere sahip olmasıyla örnek ülke olarak gösteriliyor.

Elektrik üretiminin tamamını yenilenebilir enerji kaynaklarından karşılamayı planlayan Brezilya, yenilenebilir enerjiyi en çok kullanan ülkeler arasında lider olmayı hedefliyor.  Brezilya’daki yenilenebilir enerjiye yatırım yapan şirketler teşvik ediliyor, yerel yöneticiler ve üst düzey yöneticiler ise açılışlara katılım sağlayarak, yenilenebilir enerjiye yapılan yatırımları takdir ediyorlar.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here