Klimada BTU nedir sorusu genellikle klima almaya karar verdiğimizde, klimaların özelliklerini incelerken karşımıza çıkar. Peki BTU kelimesi klimada bizlere neyi ifade eder. BTU değeri sabit bir değer değildir, kullanılmak istenen yerin alanına göre genelde tercih edilen klimalar 9000 BTU veya 12000 BTU olabilir. Bu yazımızda sizlere BTU nedemek, BTU dönüşüm özelliklerini ve ev için BTU’lu en iyi klimayı nasıl seçeceğiniz konusunda fikir edindireceğiz.

BTU, 1 litre suyun sıcaklığını 63° F’den 64 °F’ye çıkartmak için gerekli olan enerji miktarıdır. Bu tanım, sıcaklık değişimlerinin 1 atmosferlik basınç altında ölçümleri şartında geçerlidir.

BTU, İngilizce British Thermal Unit yani İngiliz Isı Birimi sözcüklerinin kısaltılmasıdır. BTU’ nun yanı sıra, klimalar da birim zamandaki ısı transferi kapasitelerine yani BTU / H ‘a göre de sınıflandırılır. Yani BTU / H ifadesi 1 saatte üretilen ısıyı sembolize eder.

Günümüzde bazı ülkeler ise BTU ifadesini yavaş yavaş SI, joule (J) gibi diğer enerji birimleri ile değiştirmektedir.

Klima BTU Hesaplama Formülü

BTU ‘yu hesap etmek için aşağıda yer alan birimler arası değer eşitlikleri gözetilerek, şu formülleri uygulamalısınız.

1BTU ≈ 1055 J = 0.293 Wh burada:

  • W = 3.41214 BTU / h (1kW = 3412.14 BTU / H)
  • 1HP (1 at) ~ 9000BTU

Oda Hacmine Göre Hangi BTU Kapasiteli Klimayı Satın Almayı Tercih Etmeliyiz?

Oda hacmine göre hangi BTU kapasiteli klimayı seçmeliyiz? Sorusu çok önemli. Oda hacmine uygun BTU kapasiteli bir soğutucu doğru seçerseniz hem verimli, hem de yeteri kadar ısı üreten bir soğutucuyu bulmuş olursunuz. Ayrıca size sağlayacağı elektrik tasarrufu ve makinenin faydalı ömrü de yanınıza kâr kalır.

Hacime Göre

Klimanın iyi performans gösterip göstermediği, soğutma kapasitesi birçok faktöre bağlı olacaktır. İlgili yerde yaşayan kişi sayısı, dış sıcaklık, havalandırma pencerelerinin sayısı, inşaat malzemeleri vb.

Bu nedenle, iyi bir klima seçmenin en iyi yolu: uzunluk x genişlik x yükseklik. Bu formül, üretici tarafından belirtilen standart parametrelerle birleştirildiğinde, 1m3 minimum oda hacmi 200 BTU / H’dir.

Oda Hacmine Göre Soğutma Kapasitesi Tablosunu İnceleyelim:

klima Oda Hacmine Göre Soğutma Kapasitesi Tablosunu

Bölgeye Göre

Soğutma kapasitesini doğrudan etkileyen faktör, odanın büyüklüğüdür. Yönetmeliğe göre, klima kapasitesi = 1 m2 x 600 BTU. Örneğin, oda 20m2 alana sahiptir. Bu durumda 20m2 x 600 BTU = 12.000 BTU = 1 HP (1 beygir gücü / beygir).

Oda alanına uygun BTU’lu klima kapasite tablosu:

oda alanına göre klima seçimi

Doğru Klima Kapasitesini Seçmek İçin Bazı Notlar

BTU’nun ne olduğunu, ünitenin kurallarını, BTU’nun nasıl hesaplanacağını ve her oda için doğru klima kapasitesinin nasıl seçileceğini analiz ettik.  Bu bilgiler ışığında bir seçimde bulunursanız; eviniz için hem uygun maliyetli hem de ömrü uzun olan bir soğutucuya sahip olabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here