Bulut Bilişiminin Endüstrideki Geleceği

Teknolojinin gelişmesiyle ortaya çıkan bulut teknolojisi (Cloud Computing) endüstriyel sektör ve süreç otomasyon tesislerinde iş faaliyetlerini güçlendirmek ve internet tabanlı hizmet modellerinin hızla yayılmasını sağlamak için verilerin uzaktan izlenmesi ve  verilerin toplanması ve  bulut sunuculara aktarılarak depolanması gelecek yıllarda endüstri 4.0 uygulamalarında son yıllarda önemini artırarak işletmeler ve üreticiler açısından daha fazla ihtiyaç duyulacaktır.

Bulut bilişim ulaşılması zor olan endüstriyel tesislere uzaktan erişim sağlayarak tesiste bulunan birden çok ekipman ve sensörlerden elde edilen verileri son kullanıcılara iletmektedir. Modern insan-makine arayüzleri (HMI’lar), akıllı cihazlarla ve kontrolörlerle bağlantı kurarak ve bunları bulutlara iletmeden önce filtreleme de önemli bir rol oynar.

Bulut teknolojisi, proses endüstrisinin daha yüksek verimlilik ve üstün kalite sağlamasına yardımcı olmak için alarm yönetimi, performans yönetimi, uzaktan teşis ve varlık yönetimi gibi uygulamaların oluşturulmasına yol açmaktadır.

Bulut teknolojisi tesiste elde edilen verileri çok çeşitli bilgi işlem kaynaklarına zaman ve mekan farketmeden dünyanın her yerinden internet üzerinden dizüstü bilgisayar, tablet, akıllı telefon veya üretim katındaki HMI tarafından ağ erişimi sağlayarak   çalışma grupları ile rahatlıkla doküman oluşturabilme  ve  düzenlemelerde  kolaylıklar sağlamaktadır.

Birçok bulut platformda modern bir HMI barındırılabilir . Masaüstü bilgisayar, endüstriyel PC, Linux veya başka bir işletim sistemi çalıştıran bir bilgisayar veya hatta akıllı bir cihaz üzerinden yerel veya uzaktaki veritabanları ile iletişim kurabilirsiniz.

İşletmeler için prosesle alakalı bilgilerin depolanması üretim süreçlerinin daha verimli gerçekleşmesi adına üretim sürecinde gerçekleşen verilerin depolanması işletme için önemlidir. Birçok firma bilgilerini kendi bünyesinde bulunan serverlar da tutmaktadırlar. Buda bilgilerin depolanması için olmazsa olmazlardan biridir.

Peki işyerinizde meydana gelebilecek yangın ve su basmaları gibi kötü senaryoların gerçekleştiği anda bütün verilerin kaybolması çok kötü olur. Anlaşmış olduğunuz bulut bilişim şirketleri sizin yerinize verilerinizi bulutta depolayacağı için şirket verileri güvende olur.

Son olarak; Bulut tabanlı depolama Maliyetlerin düşüklüğü bu teknolojinin sunduğu en büyük avantajlardan biridir. Depolama planlarınızı aylık ve yıllık olarak planlayabilirisiniz.

Bulut bilişim hizmetleri genellikle üç tipe ayrılır:

  • Hizmet Olarak Yazılım (SaaS)
  • Hizmet Olarak Platform (PaaS)
  • Hizmet Olarak Altyapı (IaaS)

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here