Busbar Nedir Busbar Sistemlerinin Avantajları

Bara,  bağlantı ya da düğüm olarak elektrik enerjisi dağıtımı için kullanılan bakır,  iletken veya iletken grubun metalik şeridine verilen isimdir.   Elektrik güç dağıtımını daha kolay,  esnek ve aynı zamanda da ucuza getiren sisteme bara adını veriyoruz.  Bakır ve alüminyumdan üretilen baralar bulunur.

Yük akım kapasiteli elektrik panolarında (ADP) çeşitli tarzlarda Busbar kullanımlarına rast gelmek mümkündür.  Trafo merkezi,  üretim ve besleyiciyi ayırmak için kullandığı yüksek seviyeli gerilim barasıdır.  Ev kablolama bara dağıtım kutusunda panel panoları muhafazaları kullanılır.

Bara Kanal Sistemi (BBT),  herhangi bir yabancı cismin girişine karşı yüksek derecede korumaya sahip olup uygun bir muhafaza içine yerleştirilmiş bakır/Alüminyum bara seti kullanılarak elektrik gücünün dağıtımını içerir.

Busbar Bara  Sisteminin Normal Kablolama Sistemine Göre Avantajları

busbar

1-)Yerinde kurulum süreleri sert kablolu sistemlere göre azaltılıp böylelikle maliyet tasarrufu sağlanmış olur.

2-)Tasarımda daha fazla esneklik ve gelecekteki değişikliklerle ilgili çok yönlülük sağlanmış olur.

3-)Spesifikasyonlar,  yükleniciler ve son kullanıcılar için daha fazla güvenlikle gönül rahatlığı

4-)Bara basitliği sebebiyle,  tasarım/ tahmin aşamasından saha kurulumuna kadar maliyetleri tahmin etmek çok kolay olur.  Bunun sebebi,  her bir bileşenin teknik özellikleri ve fiyatının her zaman bilinmesi olayıdır diyebiliriz.

5-)Bara süresinin maliyetini bir kablo uzunluğuna kıyasla karşılaştırmak kısa sürmektedir.  Kabloların çekilmesi için uzun süre ve çabaya izin vermek yerine,  kablo,  tepsi ve sabitlemenin birden fazla çalışmasını içeren bir kablo kurulumunun gerçek maliyeti değildir.

6-)Dağıtım barası gücünün uzunluğu boyunca tipik olarak 0,5 veya 1m merkezlerde bara boyunca çıkış noktaları üzerinde dağıtılır.  Dağıtma üniteleri,  bir yük sağlamak için baranın uzunluğu boyunca takılır;  bu bir alt dağıtım panosu veya bir fabrika da tek tek makineler için olur.  Dağıtmalar,  normalde busbar live ile eklenebilir veya çıkarılabilir,  böylece üretim kesintisi süresi ortadan kalkar.

7-)Dikey olarak kurulan aynı sistemler,  bağımsız döşemeleri besleyen dağıtmalarla,  yükselen şebeke uygulamaları için kullanılabilir.  Sertifikalı yangın bariyerleri,  baranın zemin döşemesinden geçtiği noktalarda mevcuttur.  Sigortalar,  anahtar sigortaları veya devre kesiciler gibi koruma cihazları,  bara çalışması boyunca yerleştirilir,  bu da büyük dağıtım panolarına ve kurulu ekipmana giden ve bu ekipmanlardan çalışan büyük miktarda ki dağıtım kablolarına olan ihtiyacı azaltır.

8-)Çok kompakt olduğu için yerden tasarruf sağlar.

9-)Estetiğin göz önünde bulundurulması gereken yerlerde,  bara kanalı doğal galvanizli,  alüminyum veya boyalı kaplama ile kurulabilir.  Talep üzerine santrallerle uygun özel renkler veya belirli bir renk şeması da mevcuttur.

10-)Bara gövdesi,  geleneksel güç dağıtımı biçimlerine göre aşağıdakiler dahil birçok önemli avantaj sahiptir:

a)Kablolu sistemlere kıyasla daha kısa, yerinde kurulum süreleri ve dolayısıyla maliyet tasarrufu sağlar.

b)Tasarımda daha fazla esneklik ve gelecekteki değişikliklerle ilgili çok yönlülük

c)Şartnameler,   yükleniciler ve son kullanıcılar için daha fazla güvenlik ve gönül rahatlığı sağlayan yüksek kaliteli,  üretilmiş bileşenlerin kullanımıyla ortaya çıkan artan güvenlik özellikleri.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here