Buzdolabı Ne Kadar Elektrik Harcar

Buzdolabı, en çok kullanılan beyaz eşyalardan biridir. 24 saat çalışır ve bu nedenle evimizdeki diğer cihazlara göre daha fazla enerji tüketir. Ankastre, tek veya iki kapılı, geleneksel veya akıllı buzdolabı, evlerimizde her zaman temel bir yer işgal etmiştir. Bu yüzden onsuz yapmak imkânsızdır. Genelde vazgeçilmez olan şeylerin, hesabı yapılmaz. Bu yüzden tüketiminin yüksek olduğunu ve elektrik faturaları üzerindeki etkisini özellikle incelemediğiniz sürece tespit edemezsiniz.

Buzdolapları, toplam elektrik faturalarının %20’sine kadar etki edebilir. Buzdolabı elektrik tüketimine etki eden faktörler yalnızca enerji sınıfı değildir, bunu etkileyen birçok faktör vardır. Örneğin, motorun sadece döngüsel olarak devreye girip sonra kapanmasına rağmen günde saatlerce açık kalan bir cihaz olduğu için evdeki elektrik tüketiminin ana kaynaklarından biridir. Bu nedenle, elektrik tüketimini azaltmak ve faturalardan tasarruf etmek için buzdolabını daha verimli bir modelle değiştirme zamanının gelip gelmediğini anlamak için bir buzdolabının ne kadar tükettiğini bilmemiz gerekir.

Bunun için, buzdolabı tarafından kullanılan enerjinin izlenmesi önemlidir. Öyleyse bir buzdolabının ne kadar tükettiğini ve elektrik tasarrufu için neler yapabileceğimizi anlamaya çalışalım.

Bir Buzdolabı Kaç kW Tüketir?

Buzdolabının watt cinsinden tüketimi her zaman ürünün enerji etiketinde belirtilir. Bu nedenle, bu verilerden yola çıkarak bir kw hesaplaması yaparak, buzdolabı elektrik tüketiminizi hesaplayabilirsiniz.

Buzdolabının elektrik tüketimi, modeline, boyutuna, özelliklerine ve enerji sınıfına göre değişiklik göstermektedir. Bu değerler, satıcının veya üreticinin web sitesindeki çevrimiçi enerji belgesinde de yer almaktadır. Her halükarda, buzdolabınızın kaç watt tükettiğini öğrenmek için kendi başınıza bile cihazın elektrik tüketimini hesaplamanız mümkündür.

Not: 2023 Evler için Elektrik Birim Fiyatı 1,74 kuruş (KDV Dahil) Aylık tüketimlerin 240 kilowatt’ın üstündeki kısım için 1 kw elektrik fiyatı vergiler dahil 2,6 TL/kWh olarak uygulanmaktadır.

Örneğin, bir buzdolabının bir günde ne kadar tükettiğini hesaplamak için, çekilen gücün watt olarak ifade edilen değerini alıp genellikle 8 (saat) ile çarpmanız yeterlidir. Bunun nedeni, cihazın her zaman sürekli açık kalmaması, yalnızca gerektiğinde devreye girmesidir. Düzgün çalışan modern bir buzdolabı, iç sıcaklığı düşürmek için günde yaklaşık 8-10 saatlik bir çalışma süresine ihtiyaç duyar.

Ortalama olarak bir buzdolabının saatlik tüketimi, 100 ile 250 watt arasındadır. Bu nedenle günlük ortalama 1-2 kWh tüketimini düşünmek mümkündür.

150W gücündeki bir modeli örnek alarak hesaplama yapalım.

  • Günde 8 saat: 150Wx8= 1,2 kWh X 1,74= 2 TL
  • Aylık tüketim: 1,2Kwx30= 36Kw X 1,74= 62 TL
  • Yıllık tüketim: 1,2 KwHX365=438 KwH (Buzdolabının bir yıllık tüketimini buluruz)

Buzdolabının elektrik faturasına etkisini bulmak için de tüketimi, elektrik fiyatıyla çarpmanız gerekir. Türkiye 2023 ortalama elektrik birim fiyatı 1.74 TL’dir. 240 kilowatt’ın üstündeki kısım için 1 kw elektrik fiyatı vergiler dahil 2,6 TL/kWh olarak uygulanmaktadır. Ortalama hesaplamaya göre, örnekteki gibi yıllık 438 kWh olan bir buzdolabının elektrik tüketimi; 438 kWhx1.74 TL= 762 TL olmaktadır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here