CAT 7 vs CAT 8 kablo Karşılaştırma

Bir teknisyen, mühendis ya da ağ yöneticisi değilseniz muhtemelen bu terimlerin ne olduğunu bilmeyebilirsiniz. CAT kablolar Ethernet kablo türleridir. CAT kablo türleri arasında farklılıklar bulunur, özellikle CAT 7 ve CAT 8 kablolar arasındaki farklılıklar kablolu LAN bağlantı yapısı oluşturmak isteyen kişilerce merak konusu olmuştur. Piyasada yer alan Ethernet kablolarını araştırmaya başladığınızda; CAT5, CAT5e, CAT6, CAT6a, CAT 7 ve CAT 8 gibi çeşitli kategorilerde kablolar bulacaksınız.

Mesleğiniz gereği ağ topolojisiyle uğraşmıyorsanız, bu Ethernet kablo teknolojileri; yeni bir iş kurmak istediğinizde; her yere ulaşan kablolu LAN bağlantı yapısı oluşturmak isterseniz veya oyun oynamaya seven ve kişisel kullanımlarınız için Ethernet kablosuna ihtiyaç duyan birisiyseniz karşınıza çıkar.

Böyle bir Ethernet ağ yapısı oluşturmak istendiğinde her zaman akıllardaki soru; daha iyi performansı hangisinin gösterdiği olmuştur. Daha iyi performans için her zaman en yeni nesil kablolar seçilmelidir. Bu günlerde, CAT 7 ve CAT 8 kablolarının ikisi de trend durumda, bir seçim yaparken hangisini seçmeliyiz? Birlikte inceleyeceğiz.

CAT 7 Kablolar

CAT 7 ve CAT 8 arasındaki farklılıkları anlamak için, bu kabloları tanımamız gerekiyor. CAT 7 kabloları, hem veri aktarım hızları hem de performans açısından önceki nesillere göre büyük gelişmeler sağladı. Kategori-7 kabloları genellikle daha iyi gürültü direnci ve yüksek frekans elde etmek için korumalıdır.

CAT6 kablolarının 250MHz frekansıyla karşılaştırıldığında, CAT 7 kabloları 600MHz frekansında çalışır ve bu da kablonun 100m mesafe aralığında bile 10 Gbps’ye kadar veri aktarım hızlarına ulaşmasını sağlar. Bu nedenle, bir ofis ortamında bir LAN bağlantısı kuruyorsanız, CAT 7 kabloları yapabileceğiniz en iyi seçeneklerden biridir.

CAT 7 Kablolarının Avantajları ve Dezavantajları

CAT 7 kabloların avantajları:

  • Önceki nesil kablolardan daha iyi aktarım hızlarına ulaşabilmeleri,
  • Koruma sayesinde daha iyi gürültü direnci sahip olmalarıdır.

CAT 7 kabloların dezavantajları:

  • Gerçek hayatta CAT6a sistemine benzer şekilde çalışır.
  • Maliyeti biraz yüksektir.

CAT 8 Kablolar

Kategori 8 kablolarından olan CAT 8, aslında şu an itibariyle piyasanın en iyisi olan modern Ethernet kablosudur. CAT 8 kabloları oldukça pahalı olmasına rağmen, aynı zamanda değerli bir deneyim sunuyorlar. CAT 7’den farklı olarak, CAT 8 kabloları, önceki tüm nesil kablolardan çok daha hızlı olan 2000 MHz’e kadar frekansa sahip 2 konnektörlü bir kanal kullanır. Bununla birlikte, CAT 8 bağlantılarının mesafesi 30m ile sınırlıdır, ancak 25Gbps/40Gbps’ye kadar devasa bir veri aktarım hızı sağlarlar. Tasarım ve yapısından bahsetmişken, diğer kablolara çok benzerler ancak genellikle daha kaliteli iletim için koruma ile birlikte gelirler.

CAT 8 Kablolarının Avantajları ve Dezavantajları

CAT 8 kabloların avantajları:

  • 40Gbps’ye kadar hızlara ulaşabilir.
  • Geriye dönük, tüm önceki nesil bağlantılarla uyumludur.

CAT 8 Kabloların dezavantajları:

  • Uzun mesafeli bağlantılar için tasarlanmamıştır
  • Maliyeti en yüksek olan CAT kablodur.

CAT 7 vs CAT 8 Karşılaştırması

CAT 7 vs CAT 8 Karşılaştırması

CAT 7 ve CAT 8 kablolarının karşılaştırmasını yukarıdaki tabloda sizler için veriler halinde gösterdik. CAT 7 vs CAT 8 kablolarının karşılaştırılması gösteriyor ki; her iki kablonun da kendine göre avantajları ve dezavantajları var. Bu kablolardan hangisinin sizin için en iyi şekilde çalışacağını bilmenize yardımcı olmak için, CAT 7 ve CAT 8 kablolarını detaylı olarak karşılaştıracağız.

Verim

CAT 7 ve CAT 8 kablolarını performans olarak ele aldığımızda; modern olanın daha iyi olduğu oldukça açık. CAT 8 kablosu 2GHZ veya 2000MHz’e kadar daha yüksek bir frekansta çalışırken, CAT 7 kabloları 600MHz’de çalışır. Kablolar arasındaki frekans farkı, veri aktarım hızlarını da etkiler. CAT 8 kabloları maksimum 40 Gbps’ye kadar hız sağlayabilirken, CAT 7 kabloları yalnızca 10 Gbps hız sağlayabilir.

Maksimum Kablolama Uzunluğu

Kablo uzunluğu açısından CAT 7 ve CAT 8 kabloları karşılaştırıldığında; CAT 7 kablonun daha uzun mesafeler için bağlantı sağlayabildiğini görüyoruz. CAT 7 kablo 100m uzunluğu destekleyip, 10 Gbps’ye kadar sabit hız sağlarken; CAT 8 kablo maksimum 30-40 metreye kadar, 40Gbps hız sağlayabilmektedir.

Bu da demek oluyor ki, CAT 7 uzun mesafeli işler için uygunken, CAT 8 kablo kısa mesafeli işler için uygundur. Bu durum CAT 8 kablolar için sınırlayıcı bir durum olsa da, CAT 8 kablonun sağladığı yüksek hızı göz önünde bulunduracak olursak, eğer kişisel kullanım için bir kablo tercih edecekseniz, CAT 8 kabloyu tercih etmelisiniz.

Konnektörler

CAT 7 kabloları, gürültü direncini iyi bir şekilde koruyan 4 konnektör içeren bir kanal kullanır. CAT 7 kablolarında kullanılan konektör tipi, RJ45 olmayan bir konektördür. Dolayısıyla CAT 7 bağlantıları kablolarını test etmek için modern test ekipmanı gerekir ve bu durum kurulum sırasında ekstra masraflar oluşturur.

Öte yandan, CAT 8 kabloları, sınıf I kablolar için RJ45 konektörler ve Sınıf II kablolar için RJ45 olmayan konektörler kullanır. CAT 8 kablolar, yalnızca 2 konnektörlü kanalları kullanırlar. Ayrıca hangi CAT 8 kablosunu kullanırsanız kullanın, geriye dönük uyumludurlar ve herhangi bir cihazla sorunsuz bir şekilde kullanılabilirler.

Koruma

CAT 7 kabloları genellikle ana kılıfın içinde blendajlı bükümlü kablo çiftlerine sahiptir, bu da genel bağlantıyı daha kararlı hale getirir ve karışma sorununu ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Koruma açısından; CAT 8 kabloları da, CAT 7 kablolarından çok farklı değildirler, çünkü içlerinde korumalı bükümlü kablo çiftleri bulunur ve gürültü azaltmada 15dB’ye kadar iyileşme sağlar. Aslında, bir CAT 8 kablosunun yapısını incelerseniz; CAT5 veya CAT6 gibi blendajlı tasarımı sahip olduğunuz görürsünüz, ancak CAT 8 farklı konnektörlere sahiptir.

CAT 7 ve CAT 8 Karşılaştırma Sonucu

CAT 7 ve CAT 8 kablolar arasındaki farkları birçok farklı açıdan inceledik. Performans açısından bakıldığında her iki kablonun da iyi olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü her ne kadar CAT 8 performans açısından daha hızlı olsa da, CAT 7 kablonun sağladığı 10Gbps hız, hiç de yavaş sayılmaz.

Ancak yüksek hız deneyimi yaşamak istiyorsanız CAT 8 kabloları tercih etmelisiniz. Her iki kabloda çok iyi performans gösterse de, CAT 8 kablolar oldukça pahalıdır ve sınırlı bir uzunluğa sahiptir. Uzun mesafeli bir uygulamada kullanım sağlayacaksınız CAT 8 kabloların sınırlı uzunluklara ulaşabildiğiniz hatırlatmak isteriz. Bu durumda geniş alan uygulamaları için çok daha uzun metrelerde destek sağlayabilen CAT 7 kabloları düşünmelisiniz.

CAT 7 ve CAT 8 karşılaştırmasında söyleyeceklerimiz bu kadar. Bu konuda siz değerli okuyucularımızın düşünceleri de bizler için çok önemli, bu yüzden konuyla ilgili düşüncelerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünde paylaşmayı unutmayın.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here