çift yönlü sayaç

Çift yönlü elektrik sayacı nedir? Sorusuna, anlaşılır bir şekilde cevap verecek olursak; Normal elektrik sayaçlarının dışında son yıllarda adını duymaya başladığımız çift yönlü elektrik sayacı, abonelerin bir yandan satın aldığı elektriğin kullanım miktarını kayıt altına alırken, diğer yandan ise ev ya da iş yerlerinde üretip devlete sattıkları elektriği ölçmekte kullanılan yeni nesil sayaçlardır. Şebekeyle paralel çalışan bir yenilenebilir enerji sistemine sahipseniz bu sayaç yardımıyla kendi üretmiş olduğunuz fazla elektrik enerjisini devlete satabilirsiniz.

Ülkemizde henüz tam olarak yaygınlaşmamış olan çift yönlü elektrik sayacı, ev ve iş yerleri abonelerinin elektrik ihtiyaçları kapsamında kullandıkları enerji miktarını ölçerken, çeşitli yöntemlerle kendi ihtiyacından fazla elektrik üreten abonelerin bu fazlalığı devlete satma esasına dayanan ölçüm birimidir. Kısacası normal sayaçlarda olduğu gibi elektrik ölçüm mantığına dayalı olsa da, bu ölçümü aynı zamanda ihtiyaç fazlası elektriği satarken de yapmaktadır. Eğer ki günlük tükettiğiniz enerji ürettiğinizden fazla ise, tüketilen ve üretilen enerji arasındaki fark hesaplanarak fatura ödeyecek ve böylelikle elektrik faturanıza yansıyan tüketim bedelini azaltmış olabileceksiniz.

Çift yönlü elektrik sayacı mantığı, şu şekildedir:

Güneş paneli, rüzgar türbini ve su değirmeni gibi farklı şekillerde elde edeceğiniz elektriğin kullanım fazlası, çift yönlü sayaç üzerinden enerji nakil hatlarına basılmaktadır. Bu şekilde sayaç üzerinden hatlara gönderilen enerjiyi, devlete satmış oluyorsunuz. Bir yandan da tüketiminize dayalı kullandığınız enerjiyi ise bildiğimiz klasik yöntemlerde olduğu gibi satın alarak, aradaki fark kadar ödeme yapma ya da alma imkanına sahip oluyorsunuz.

Türkiye’de Çift Yönlü Elektrik Sayacı Kullanımı

Ülkemizde henüz çift yönlü sayaç kullanımı alt yapı başta olmak üzere farklı birçok nedenle uygulanıyor olmasa da, bu sistem için gerekli teknik ve kanuni alt yapının kurulabilmesi için, ilgili bakanlık ve müdürlükler mevzuat kapsamını hazırlamaya başlamıştır. Sistem Avrupa’da, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin bir çoğunda kullanılmakta olup, oldukça iyi verimler alındığı görülmektedir. Uygulama sayesinde Türkiye’nin elektrik enerjisi açığının önemli ölçüde kapatılması, hatta bu anlamda kendi kendisine yetebilecek düzeye gelmesi hedeflenmektedir.

Çift Yönlü Elektrik Sayacının Faydaları

Yukarıda belirtilen veriler ışığında, çift yönlü (iki yönlü) elektrik sayacı uygulamasının birçok faydasının olacağı aşikardır. Sistemin abonelerin ve ülkenin ekonomisine sunacağı katkıları maddeler halinde sıralayacak olursak, şu şekildedir.

 • Abonelerin elektrik maliyetleri büyük oranda azalmaktadır. Hatta elektrik üretiminin fazla
 • olduğu dönemlerde maddi kazançlar elde etmeleri, bu sistem sayesinde mümkündür.
 • Fabrikalarda elektrik enerjisi üretiminin artmasıyla birlikte, ürettikleri ürün maliyetlerinde
 • önemli ölçüde düşüş görülerek, daha uygun fiyata ürün satışından herkes yararlanacaktır.
 • Bunun yanı sıra üretim yapan yerler, eskisine nazaran daha fazla kar elde etme imkanına
 • sahip olacaktır.
 • Ülkemizin elektrik enerjisi kapsamında, dışarıya bağımlılığı büyük oranda azalacaktır.
 • Toplumda doğal enerji kaynaklarının kullanımında artış gözlenerek, bu kaynakların daha
 • verimli halde kullanılması için yeni çalışmalara zemin hazırlayacaktır.
 • Devletin ya da devlet denetiminde elektrik üretimine yetkili olan kurumların, üretim
 • aşamalarındaki üretim tesisi kurma külfeti azalacak, yine aynı şekilde bu tesislerin bakım
 • maliyeti sorunu da en aza inecektir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here