ÇİN’ Erimiş Tuzdan Elektrik Üretti

Chinanews.com, Çin’in Gansu eyaletinin Dunhuang kentinki ülkenin kuzey batısındaki güneş enerjisi termik santralin pazartesi günü tam kapasiteyle çalışırken, 100 megavatlık erimiş tuzu başarıyla ürettiğini belirtti.

Pazartesi günü kaydedilen 20 saatlik çalışma kayıtlarına göre, santraldeki sistemlerin normal ve istikrarlı olduğunu göstermektedir. Ayrıca tesis, gece ve gündüz 1,8 milyon kilovat-saat enerji üreterek, tüm göstergelerin tasarlanan değerlerine ulaştığını ve ya aştığını göstererek yeni bir rekor kırmıştır.

Bu santralin nisan ayının ortasında 34 saatlik sürekli operasyonlar sırasında 1.67 milyon KWH enerji üretmesinin ardından önemli bir adım daha attı.

Pekin Shouhang başkan yardımcısı Huang Wenbo, santralin farklı mevsimlerde en zorlu çevre koşullarında koşma testine dayandığını ve bunun kuzeybatı bölgelerinde yaygın olarak kullanılabileceğini söyledi. Elektrik santrali, Çin’in ilk güneş enerjisi üretim projeleri arasındadır.

3 milyar Yuan yatırımla (433,1 milyon Dolar ) tamamen mülkiyet haklarına sahip olan Pekin Shouhang IHW Resources Saving Technology Co Ltd tarafında inşa edildi. ‘’Süper ayna enerji santrali’’ olarak adlandırılan enerji santrali, güneş ışığını güneş kulesi tepesindeki alıcıya yoğunlaştıran ve sonra erimiş tuzu ısıtan, 12.000 ayna kullanarak çalışır.

Yıllık 390 milyon KHW enerji üretebilecek ve karbondioksitemisyonunu yılda 350.000 MT azaltabilecek şekilde tasarlanmıştır. Bu, 667 hektarlık ormanlık alandan elde edilen yıllık çevresel yarara eşdeğerdir. Rapora göre, 24 saat kesintisiz güç sağlayabilen santral, yurtiçi ve yurt dışındaki yerli firmaların gelişimi için güçlü bir temel oluşturmuştur.

Ayrıca Çin’in, termik santrallerin çekirdek teknolojisinde erimiş tuzlu megavat üretiminde uzmanlaşmak için dünyadaki az sayıda ülkeden biri olmasına yardımcı olmuştur.

Kaynak: http://www.chinadaily.com.cn/a/201906/18/WS5d088e20a3103dbf14328e7d.html

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here