CODESYS V3.5 SP17

CODESYS, yeni özellikleri ve iyileştirmelerle birlikte, CODESYS V3.5 SP17’yi yayınladı. Yeni versiyonda yapılan yeniliklere ve özelliklere göz atmadan önce, CODESYS nedir? Biraz bahsedelim.

CODESYS, fiziksel ve endüstriyel hesaplamada kullanılan açık kaynaklı bir programlama dilidir. Endüstriyel standart IEC 61131-3 ile uyumluluğu, Dünya çapında yüzlerce donanım geliştiricisi tarafından kullanıldığı anlamına gelir. Şu anda Dünya çapında dört milyondan fazla aktif lisansa sahip olan PLC’ler ve PC’ler için eksiksiz bir geliştirme ortamıdır.

Controlled Development System kelimelerinin işaretli olan kısımlarından meydana gelen CODESYS, denetleyici geliştirme sistemi anlamına gelir. CODESYS, otomasyon uzmanları tarafından kontrolör uygulamalarını programlamak için bir geliştirme ortamı olarak kullanılan kapsamlı bir yazılım paketidir.

Almanya merkezli 3S (Akıllı Yazılım Çözümleri) firması tarafından, otomatik çözümlerin mühendisliğini daha kolay hale getiren entegre çözümler sunmak için geliştirilmiş bir IEC 611131-3 programlama aracıdır. Yüzlerce şirketten temin edilebilen PLC donanımı ve diğer birçok otomasyon bileşeniyle uyumlu, platformdan bağımsız bir geliştirme ortamıdır ve bu da onu kullanıcıların çeşitli görevleri yerine getirmesine yardımcı olan çok yönlü bir çözüm haline getirir.

Neden CODESYS’i Kullanmalısınız?

IEC 61131-3 standardının kapsadığı beş PLC programlama dilinden her biri (ladder diyagramı, fonksiyon blok diyagramı, sıralı fonksiyon şeması, yapılandırılmış metin ve talimat listesi) CODESYS tarafından desteklenir. Bu, bir şirket tarafından kullanılan çok sayıda PLC’yi ve otomasyon bileşenini destekleyen tek tip bir sistem yarattı ve sistem tasarımcılarının gerektiğinde bunlardan herhangi biri içinde çalışmasına izin verdi. Bu, yeni ürünlerin bir sisteme entegrasyonunu kolaylaştırır.

CODESYS ile uyumlu 400’den fazla üreticiden 1000 farklı cihaz tipine yayılmış bir milyondan fazla farklı cihaz vardır. Ortam, cihaz üreticilerinin sistemlerine göre ölçeklenen kendi programlanabilir ve yapılandırılabilir otomasyon bileşenlerini oluşturmalarına bile izin verir.

CODESYS, sistem tasarımcılarının çoğu otomasyon bileşenini tasarımlarına kolayca entegre etmelerine, herhangi bir IEC 61131-3 standart programlama dilini kullanmalarına ve kurulumlarını uygulamalarının özel ihtiyaçlarına göre özelleştirmelerine etkin bir şekilde olanak tanır.

CODESYS kullanmanın başlıca nedenlerinden bazıları şunlardır:

 1. Kolay Uyarlama 

CODESYS, değişen sistem gereksinimlerine ve ortamlara kolayca uyum sağlar. Farklı cihaz platformları için modüler tek kaynaklı bir çalışma zamanı sistemi olarak mevcuttur, ayrıca tüm yaygın işlemcileri ve işletim sistemlerini destekler. Kullanıcılar, kitaplık modüllerini kullanarak G/Ç işlevleri için belirli cihaz özelliklerini uygulayabilir ve üreticiye özel eklenti modüllerini kullanarak kullanıcı arabirimini genişletmek kolaydır.

 1. Entegre Fonksiyonlar

CODESYS, uygulamaya yönelik otomasyon cihazları için entegre fonksiyonlara sahiptir. Popüler fieldbus sistemlerinin konfigürasyonundan, I/O modüllerine veya sürücülere kadar, sistem tasarımcılarının yararlanabileceği çok sayıda işlevsellik vardır. Ayrıca uygulamaya yönelik işletim arayüzleri (örneğin doğrudan cihaz ekranı, bağlı monitör veya web tarayıcısı aracılığıyla) hem oluşturmak hem de görüntülemek için bir ürün seçeneği ve oluşturulan C kodunun entegrasyonuna izin veren isteğe bağlı bir arayüz de vardır.

CODESYS V3.5 SP17 Özellikleri ve Yenilikleri

CODESYS Mühendislik

 • CFC Editörü: Çok sayıda küçük ve büyük iyileştirme
 • İmzalı CODESYS kitaplıkları aracılığıyla daha fazla güvenlik
 • Projelerin yüklenmesi ve derlenmesi aşamalarında CODESYS Geliştirme Sisteminde performans iyileştirmeleri
 • Çok sayıda kullanılabilirlik geliştirmesi (örneğin CODESYS UML)
 • Aracın modülerleştirilmesi sayesinde eklentilerin ve optimize edilmiş kullanıcı arayüzünün daha hızlı güncellenmesi

CODESYS İletişim

 • OPC UA Pub Sub sayesinde cihazlar arasında standartlaştırılmış veri alışverişi
 • Farklı endüstrilerin farklı görevleri için tanımlanmış bilgi modelleriyle OPC UA aracılığıyla standartlaştırılmış veri alışverişi
 • OPC UA yöntemleri, alarmlar ve koşul desteği
 • IIoT Kitaplık Paketi şimdi Google Cloud IoT Core Client SL de içerir.

CODESYS Çalışma Zamanı

 • Artıklık işlevine sahip Linux SoftPLC sistemleri
 • Eksiksiz çalışma zamanı sistemi için kapsamlı yedekleme/geri yükleme/güncelleme mekanizması. uygulamalar, sertifikalar ve lisanslar
 • CODESYS Control RTE şimdi çoklu çekirdek desteğine sahip

CODESYS Fieldbus

 • PROFINET: IO-Link entegrasyonu, performans iyileştirmeleri, uygulama içinde programlanmış PROFINET cihaz konfigürasyonu tanımlamaları
 • J1939: CAN mesajlarının, komple ağların ECU’larının ve ayrıca J1939 veritabanlarının tanımı için DBC dosyalarının içe aktarılması
 • EtherNet/IP: 64 KB’a kadar veri ve LargeForwardOpen ile bağlantılar
 • Modbus Fonksiyon Bloğu kitaplığı
 • EtherCAT ve CANopen sistemlerinde çok sayıda iyileştirme ve hata düzeltmesi

CODESYS Görselleştirme

 • CODESYS TargetVisu‘daki bindirme işlevi aracılığıyla çok sayıda işlevsel ve performans iyileştirmesi (örneğin iç döndürme, zamansal animasyonlar, isteğe bağlı öğe dizisi, GPU desteği)
 • CODESYS HMI SL şimdi OPC UA istemci yapılandırıcısı ve yedeklilik seçeneğine sahip.

CODESYS Motion CNC Robotik

 • CODESYS Motion CNC Robotics ile standart SoftPLC sistemlerinin isteğe bağlı olarak genişletilmesi
 • PLCopen fonksiyon blokları için BufferMode
 • Geliştirilmiş robotik koşu
 • Bosch Rexroth Indradrive CS, Delta Remove IO, Delta ASDA A3/B3, Beckhoff EL7041/7047 sürücüleri, yeni desteklenen sürücüler olarak versiyondaki yerini aldı.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here