Çöpten Elektrik Nasıl Üretilir

Elektrik enerjisi üretimi konusunda farklı farklı yollar izlenirken; son dönemlerde de bu yollar arasına yenileri eklenmektedir. Elektrik enerjisini meydana getirme konusunda son zamanlarda ortaya konulan söz konusu seçenekler doğaya en az zararı olacak şekilde de ortaya konulmaktadır.

Doğada bulunan atıkları da değerlendirerek elektrik enerjisi üretmek son derecede mümkün olmaktadır. Doğada bulunan ve kullanım dışı olarak görülen atıkların yaydığı gazlardan da bu tip enerjileri meydana getirmek kolay olarak gerçekleştirilmektedir. Atıkların işlenmesi sonrasında hem doğanın daha temiz bir hale gelmesi hem de enerji kaynağı olarak da kullanılmasına olanak sağlayan gelişmeler olarak da ifade edilmektedir.

Çöpten de elektrik üretmek son derecede mümkün olan bir durum olarak ifade edilmektedir. Çöpte olan materyallerin yaklaşık olarak yarısına yakını mutfakta meydana gelen evsel atıklar olarak değerlendirildiğinden dolayı organik olarak tanımlanmaktadır. Bu atıkların organik olmasından kaynaklı olarak metan gazını atmosfere salmaktadır.

Metan gazı da genel olarak zararlı bir yapıda bulunan materyal olarak bilinmektedir. Bu zararı engellemek adına da metan gazını depolayarak enerji üretiminde kullanma girişiminde bulunmak ve enerji üretmek de son derecede kolay olarak ifade edilmektedir. Çöplerin toplanarak depo edilmesi halinde zamanla bu atıklar çürüyerek metan gazı salınımının maksimum düzeye erişmesi durumu ortaya çıkacaktır. Bu gaz da meydana gelmesinden sonraki evrede de elektrik enerjisi üretilebilecektir.

Çöpten elektrik üretimini gerçekleştirmekte olan ülkeler kısa bir süre içerisinden beri bu yöntemleri kullanmaya başlamaktadır. Evlerden toplanan çöplerin etkili bir biçimde kullanıldığı en geniş çaptaki ülkesi olarak Norveç ön planda yer alıyor.

Norveç vatandaşlarının yaşadığı evlerden dahi çöpleri toplayarak bu enerji üretimini destekliyor. Aynı zamanda da yılda 300 bin tona yakın çöpü de ithal ederek enerjiye dönüştürmesi durumu da ortaya çıkabilmektedir. Norveç’in Oslo kenti yakınlarında olan Klemetsrud’da yer alan elektrik enerji santrali içerisinde binlerce kişinin ısınma ve elektrik ihtiyacı da karşılanabiliyor. Aynı zamanda da çöplerin geri dönüşüme uygun bir hale gelmesi durumu da söz konusu olabiliyor.

Norveç’te yer alan elektrik üretim santrali içerisinde kullanılan bir ton çöp bir evin 6 aylık tüm ısınma ve elektrik gereksinimini karşılamaktadır. Çöpleri geri dönüştürmeye dayalı bu faaliyette ilk olarak çöpler devasa fırınlara atılarak yakma işlemi uygulanıyor. Yanan çöpler enerji santrali içerisindeki su tanklarında kaynatılıyor. Kaynama sonrasında da buharın ortaya çıkması ile beraber türbinler dahilinde elektrik enerjisinin üretilmesi durumu rotaya çıkabiliyor. Aynı zamanda da ortaya çıkan sıcak su ile de etrafta bulunan binaların ısıtılması durumu da söz konusu olarak görülebiliyor. Sıcak suyun pompalanması işlemi kapsamında da ısınma durumu da başarılı bir biçimde de ortaya konulan bir durum olarak da ifade edilebiliyor.

Türkiye’de Çöpten Enerji Üretimi Gerçekleştiriliyor Mu?

Türkiye’de de elektrik enerjisini üretmek adına farklı farklı girişimler kendini göstermeye dayalı olarak ortaya çıkabilmektedir. Elektrik enerjisi kapsamında üretimde çöplerin kullanılması durumu Türkiye’nin bazı illeri içerisinde gerçekleştirilmektedir. Bu iller Manisa, İstanbul, Antalya ve Eskişehir olarak bilinmekte olup; şehrin belediyeleri tarafından gerçekleştirilmektedir. Bu illerde kurulan çöplere dayalı elektrik üretme santralleri şehrin atıklarının bulunduğu konumlara taşınarak kolayca gerçekleştirilmektedir. Doğaya karbondioksit ya da metan gazlarının salınımını engelleyecek olan bir girişim olarak ifade edilmektedir. Aynı zamanda da bu gazların depolanarak da atmosferi olumsuz bir biçimde etkilemesinin önüne geçileceğinden dolayı son derecede uygun bir kaynak olarak adlandırılması da söz konusu olarak görülebilecek bir durumdur.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here