COVID-19'dan Sonra Yapay Zeka

Yapay Zeka (AI), 21. yüzyılın önde gelen teknolojilerinden biri olarak lanse edildi. Yapay Zeka (AI), verileri akıllıca entegre eden, kritik bilgileri analiz eden ve daha iyi kararlar almak için elde edilen ön görülerden yararlanan modern organizasyonların önemli bir parçası olmaya devam ediyor.

Koronavirüs salgınıyla birlikte, işletmeler için dijital hazırlığın önemini daha da anlaşılır oldu. Bu nedenle, yapay zeka ve otomasyonun benimsenme sürecinin daha hızlı bir şekilde şirketlerce benimsenmesi ve alt yapı hazırlıklarının bir an önce tamamlanması yönünde birçok yatırım yaptıklarını görmüş olduk.

2019 yılında Gartner çalışması da ortaya koyuyor ki yapay zeka çalışmaları gün geçtikçe hızla büyüyor. Bu araştırma, yapay zeka 2015’den 2019’a kadar 270 oranında büyüdüğünü ortaya çıkardı.

COVID-19 Yapay Zekanın Önemi

Günümüzde; akıllı giyilebilir cihazlar aracılığıyla COVID-19 semptomlarını takip etmekten, daha iyi test kitleri oluşturmaya kadar virüs türünü araştırma konusu da dâhil olmak üzere sağlık sektöründe birçok yardımcı yapay zeka ve otomasyon çalışmasının olduğunu görebiliyoruz.

Son günlerde, Dünyanın çeşitli yerlerinden birkaç aşı hakkında iyi haberler alıyoruz. Bazıları testin son aşamasındayken diğerleri neredeyse tüm testleri tamamladı. Bu aşılar, bulaşıcı ve ölümcül bulaşıcı virüs tarafından harap olmuş tüm dünyaya büyük umut veriyor. Yakında COVID sonrası dönemi görmeyi umuyor olsak da, COVID sonrası dünyada işletmeleri güçlendirmeye devam edecek olan bazı yapay zeka ve otomasyon trendlerini yakından tanıyalım.

Yapay Zeka Yeni Fırsatlar

Yapay Zeka, işletmelere yeni fırsatlar doğurur. Yalnızca işletme giderlerini azaltmakla kalmaz, aynı zamanda yeni ticaret fırsatları da yaratır Yapay zeka algoritması sayesinde Covid-19 salgısı sonrasında olağanüstü derecede bilgiyi hızla inceleyerek, bir hastalık ya da salgın oluşması durumunda, benzer hastalıkları tespit ederek. Potansiyel tedavileri belirlemede yardımcı olur.

Geleceğe Yönelik Sağlam Veri Tedarik Zincirleri

Yapay zeka ve otomasyon, veri tedarik zincirlerinizi geleceğe dönük, ayrıntılı ve kolay erişilebilir bir hale getirmek için oldukça etkili araçlardır. Veri bağlayıcıları, istatistiksel modeller, Makine Öğrenimi, veriye dayalı otomasyon, görsel hikâye tahtaları vb. Bu hedefe ulaşmak için bazı yapıcı yöntemlerdir.

Duyguların Gerçekliklerle Birleşmesi

Yapay zeka, teknolojinin gelişmesiyle birlikte oldukça iyi noktalara geldi diyebiliriz. Eskide sadece bir işi yapmak için robot sistemler üzerine çalışılırken artık duygular ve duyular da işin içine girdi. Duyguların işin içine girmesi sadece bireysel yönde değil işletme yönünde de fayda sağlamaktadır.

Kendi kurumsal verilerinizden anlam çıkarmak son derece faydalıdır. Yapay zekanın gerçek gücü, verilerle bir hikaye anlatmanıza ve gerçek sonuçları göstermenize yardımcı olacaktır. Al’nin ( Yapay Zeka ) bu özelliği, Covid-19 sonrası dünyada dört gözle beklenen bir özelliktir.

Multimedyadan Para Kazanma

Yapay zeka, insanların algoritmalar oluşturmasına, sayısal veri üretmesine ve bu verilerden anlam çıkarmasına olanak sağlamasıyla popüler olmuştur. Günümüzde, işitsel ve görsel girdilerin sınırsız uygulamaları vardır. Finans ve perakende sektörleri; giderleri azaltmak, satışları artırmak ve müşteri katılımlarını iyileştirmek için bu teknolojiyi benimsemeye başlamış olanlar arasındadır.

Örneğin, Al ( yapay zeka ) destekli bir analizle; müşterilerinin popüler bir ürüne erişmek için daha uzağa yürümek zorunda olduğunu analiz eden bir perakende mağazası, ürünü girişe yaklaştırabilir ve satışların artıp artmadığını görebilir.

Sanal Müşteri Deneyimleri ve Daha İyi Güvenlik

Günümüzde pandemi nedeniyle herkes evlere kapanmış durumda. Tüm dünyadaki bu kısıtlamalar, çevrimiçi online pazarları ve dijital ekonomiyi öne çıkarıyor. Sonuçta bu hizmetler kapımıza kadar geliyor.

Yapay zekanın e-ticarete katkısı da oldukça fazla olacak. Sadece veri akışı ve işletme yönünde değil, internetten alışveriş yapanları sayısının her geçen gün artması sebebiyle, Sanal Gerçeklik (VR) ve Artırılmış Gerçeklik (AR) gibi teknolojilerinde bu sürece dâhil edilmesi, gelecekte müşteriler için gerçek bir alışveriş keyfi sağlarken, işletmeler için de etkili ve kolay bir yönetim imkânı sunacak.

Kaynak: https://www.iotforall.com/how-will-ai-accelerate-after-covid-19

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here