Dielektrik Nedir

Elektrik akımını taşıyabilecekler serbest elektronları bulunmayan, bir elektrik alanında kutuplaşma özelliği taşıyan, elektrik iletkenliği çok zayıf veya sıfır olan maddelere verilen isme dielelektrik ( yalıtkan ) denilmektedir.

Dielektrik, bir elektrik alanına yerleştirilerek polarize edilebilen bir tür elektriksel yalıtım malzemesidir. Bununla birlikte, iletkenden farklı olarak, dielektrikte bulunan elektrik yükü akmaz, ancak denge konumundan sadece hafifçe kayarak dielektrik polarizasyonun oluşmasına neden olur.

Dielektrik polarite nedeniyle, pozitif yük elektrik alanın negatif kutbuna doğru hareket ederken, negatif yük elektrik alanın pozitif kutbuna doğru hareket eder. Bu, dielektrik içinde, dielektriği çevreleyen toplam elektrik alan miktarının azalmasına neden olan dahili bir elektrik alanı yaratır. “Yalıtkan” terimi aynı zamanda düşük elektrik iletimi anlamına gelse de, bununla birlikte, dielektrik terimi genellikle büyüklüğü dielektrik sabiti ile temsil edilen yüksek bir polarizasyon seviyesine sahip yalıtım malzemeleri için kullanılır. Yaygın bir dielektrik örneği, bir kapasitörde bulunan iletken plakalar arasındaki yalıtım yalıtımıdır.

Dielektrik cisimler, elektrik akışını önlemek için kullanılır. Dielektrik maddeler, yalıtkanlık görevi görürken aynı zamanda elektrik yükünü depolamak veya kapasitansı arttırmak için de kullanılabilir.

Dielektrik ile Yalıtkanın Farkı Nedir?

Her ne kadar kelime olarak birbirinin yerine kullanılsa da dielektrik ile yalıtkan maddeler arasında bazı farklar vardır. Dielektrik ile yalıtkanın arasındaki farklar şunlardır:

 • Dielektrik malzemeler, elektrik enerjisini elektrik alanında depolarken, yalıtkan malzemeler elektrik akışını engeller.
 • Dielektrik maddeler de yalıtkan maddelerdir fakat bu maddeler bir elektrik alanına maruz kaldığında, polarize olurken, yalıtkan maddeler polarize olmazlar.
 • Dielektrik cisimler, yalıtkan cisimlere göre daha zayıf bağlanmışken, yalıtkan cisimler kovalent bağ ile bağlıdır.
 • Dielektrik maddelerin dielektrik sabiti yüksektir, yalıtkanın düşük dielektrik sabiti vardır.

Dielektrik Maddeler Nelerdir ve Nerelerde Kullanılır?

 1. Katı Dielektrikler

Dielektrik maddelerin çoğu katıdır. Katı dielektrik maddelere birkaç örnek olarak; mika, cam ve plastik gösterilebilir. Katı dielektrik malzemelerden bazıları mika, seramik ve baryum titanat olan kondansatörlerde kullanılabilmektedir.

 1. Gaz Dielektrikler

Gaz dielektrikler arasında; hava, azot, hidrojen ve kükürt-heksaflorid gibi maddeler örnek gösterilebilir. Dielektrik gazlar, yüksek gerilim içeren; elektrik yalıtkanlarında, hava kapasitörleri, transformatörler, gibi uygulamalarda kullanılır.

 1. Sıvı Dielektrikler

Dielektrik sıvılarelektrik yalıtkanları göreviyle; trafo, kondansatör  yüksek gerilim uygulamalarında kullanılır. Dielektrik sıvılar, korona ve arkı bastırmak, soğutucu görevi sağlamak için kullanılabilir.

Yalıtkan Madde Sınıflandırma

Yalıtkan maddeler, şu şekilde sınıflandırılabilir:

 • Tabiî yalıtkanlar,
 • Tabiî organik yalıtkanlar,
 • Katı sentetik yalıtkanlar,
 • Sıvı yalıtkanlar,
 • Gaz yalıtkanlar.
 • Ekolastik yalıtkanlar

Dielektrik polarizasyon nedir?

Bir dielektrik maddeye, elektrik alanı uygulanması sonucu; negatif ve pozitif yüklü partiküller zıt yönde hareket ederek, tamamen ayrılır. Malzemenin içerisinde dipol üretimi olur ve buna dielektrik polarizasyon denir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here