Dimmer Nedir

Dimmer, bir lambanın ışık yoğunluğunu ayarlamanıza izin veren elektronik bir cihazdır. Dimmer kelimesi, İngilizcede, “ loş, sönük “ gibi anlamlara gelen dim kelimesinden türemiştir. Duvara monte bir düğme, kablosuz olarak çalışan bir manuel kontrol veya sıradan bir duvar anahtarı (açma/kapama) şeklini alabilir. Artık bazı ampuller, belirli bir uygulama aracılığıyla cep telefonundan rahatça kısılabilmektedir.

Işık düzenleyici olarak da bilinen dimmer, bir odadaki ışığın yoğunluğunu kontrol etmek için benzersiz bir cihazdır. CEI 23-86 / CEI EN 50428 standardında yer alan tanımı şu şekildedir:

Ev ve benzeri kullanım için sabit elektrik tesisatı için otomatik olmayan kontrol cihazları” tamamlayıcı standart “Ev ve bina için elektronik sistemlerde kullanım için otomatik olmayan kontrol cihazları ve ilgili aksesuarlar

Dimmer Çeşitleri

Piyasada TRIAC ve IGBT olmak üzere iki farklı çalışma sistemine ait ışık kontrolörü diğer adıyla dimmer mevcuttur. İkisi de dimmer olarak geçmesine rağmen aralarında bazı farklılıklar bulunmaktadır.

TRIAC, gerektiğinde ışık kontrolörünün gücünü azaltan bir sistemdir. Yani yalnızca gücü azaltmayı ve arttırmayı seçebilirsiniz. IGBT sisteminde ise, gerektiğinde ışığı tamamen devre dışı bırakabilen daha fazla yük kontrolü vardır.

Bazı dimmerlerde, iki yöntem birlikte kullanılır: yani TRIC kapalıyken, IGBT sistemi açıktı, tam tersi şekilde IGBT kapalıyken TRIC sistemi açıktı. Ev cihazlarının kullanımında TRIAC sistemi yeterlidir ancak yeni nesil cihazlarda ışık regülatöründen daha fazla güvenlik sağlandığından emin olmak için IGBT sistemi de kullanılmaktadır.

Dimmer Nasıl Çalışır?

Dimmer çalışma prensibinin kaynağı tiryaka dayanır. Triyak, direnci tetikleme ucuna gelen gerilimi orantılı olarak değiştirir, dolayısıyla alıcının çektiği gücü de değiştirmiş olur. Direnç arttıkça, lambanın verdiği ışık azalmış olur.

Dimmer, sinüs dalgalarını keserek çalışır, akım ters yöne akarsa lambayı otomatik olarak kapatır. Döngü başına iki kez veya saniyede 120 defa tekrarlayan bu işlem bu şekilde devam eder. Gerilim belirli bir seviyeye yükselince, ışık devresi tekrar açılır. Dimmerın konumuna bağlı olarak, açma değeri değişir. Işık seviyesinin arttırılması gerekirse, dimmer açma konumuna daha hızlı bir geçiş yapar. Dimmer cihazında bu işi triyak üstlenir.

Dimmer Ne İçin Kullanılır? Avantajları Nelerdir?

  • Her durum için mükemmel atmosfer: Dimmer ile yapılan aktiviteye en uygun ortamın keyfini çıkarmak mümkündür. Rahat bir koltukta dinlenmek, oturma odasında TV izlemek veya mutfakta romantik bir akşam yemeğinin tadını çıkarmak istediğinizde, ışık akışını azaltarak daha yumuşak bir ışığın ve daha sıcak bir renk sıcaklığının keyfini çıkarabilirsiniz. Tam tersi bir durumda; bir iş etkinliği için ideal olan daha parlak bir ışık ayarı istediğinizde, mümkün olan maksimum görünürlüğü sağlayabilecek daha yoğun bir ışık akısına ihtiyacınız olacaktır.
  • Tüketim optimizasyonu: Dimmer, ışığı yalnızca duruma göre değil, aynı zamanda günün saatine göre de modüle etmenize olanak tanır. Doğal ışık bazen yetersiz olabilir, bu nedenle yapay ışık çok yardımcı olabilir, bazen ışığın %100 parlaklığına değil, daha düşük bir miktara ihtiyacınız olduğunda dimmer oldukça avantajlıdır. Ayrıca dimmerin esnekliği sayesinde enerji tüketimini optimize etmek mümkün olacak ve bu da elektrik faturasında enerji maliyetlerinde ciddi bir azalmaya yol açacaktır.
  • Uzun ürün ömrü: Bir ışık kaynağı kısıldığında, ışık performansından maksimum düzeyde yararlanılmaz. Bu, ürünün ortalama ömrünü uzatmaya izin verir. Ayrıca, ampulü sık sık değiştirmeniz gerekmeyeceğinden bakım maliyetlerini düşürmeye yardımcı olacaktır. Ayrıca kısılabilir bir ışık gözlerimizi yormamamızı sağlar. Bu nedenle akşam saatlerinde yapılan aktivite için yeterli aydınlatmayı sağlayacak şekilde ışığın yoğunluğunun artırılması tavsiye edilir.

En İyi Akıllı Dimmer Anahtarları

En iyi akıllı dimmerı seçmek istiyorsanız bazı özelliklere dikkat etmelisiniz. Satın alma sırasında dikkat etmeniz gereken özellikler şunlardır:

  • Anahtar Sayısı: Evinizdeki birden fazla ışığı tek bir akıllı anahtara bağlamanız gerekebilir. Bu nedenle; birçok akıllı dimmer anahtarı, 1 anahtar yerine 4 anahtarlık bir boyutta gelir.
  • Güç Derecesi: Tıpkı evinizde kullanılan diğer tüm anahtarlar gibi, bu akıllı anahtarlar da ampullerinizin gerektirdiği gücü kaldırabilmelidir. Bu nedenle, güç derecelerini kontrol etmeyi unutmayın. Bu güç derecesi, aldığınız modele bağlı olarak 150 ila 600 watt arasında değişebilir, burada yüksek watt olan bir model seçmek genellikle daha iyidir.
  • Garanti: İster akıllı anahtarlar, ister standart anahtarlar satın alıyor olun, elektrik anahtarlarını tekrar tekrar değiştirmek kolay olmadığı için bunların güvenilir ve uzun ömürlü olması önemlidir. Çoğu akıllı dimmer anahtarının garanti süresi 1 yıldır. Ancak birkaç uzun ömürlü akıllı dimmer anahtarları 3 yıllık veya 5 yıllık garanti ile süresine sahip olabilir.

Kasa HS220 Akıllı Dimmer Anahtarı

TP-Link’in bir alt markası olan Kasa markasına ait popüler akıllı dimmer anahtar modelidir.

Kasa HS220

Çoğu alıcının fiyatı için tercih ettiği bu cihazda, tek bir anahtar bulunur. 150 watt’lık güç derecesi bazı alıcılar için düşük olabilir. Garanti süresi 1 yıldır.

Philips Hue Akıllı Dimmer Anahtarı

Akıllı aydınlatma üzerine daha önce bir araştırma yaptıysanız, Philips Hue’yi duymuş olmalısınız. Philips Hue akıllı dimmer anahtarı, burada belirtilen Philips Hue ışığıyla çalışacak tek seçenektir

Philips Hue Akıllı Dimmer

Kutuda yalnızca tek bir akıllı dimmer anahtarına sahip bu ürünün garanti süresi 2 yıldır.

Lutron Caseta Akıllı Ev Dimmer Anahtarı

Lutron, akıllı cihazlarınızın çoğuyla uyumlu, yüksek performanslı ürünler sunduğu bilinen akıllı ev cihazları markasıdır. Burada belirtilen, Lutron PD-6WCL-WH akıllı dimmer anahtarına listemizin 3.sırasında yer veriyoruz. Güçlü olmasının yanı sıra, Apple HomeKit, Amazon Alexa, Google Assistant ve çok daha fazlası ile çalıştığı için oldukça uyumludur.

Lutron Caseta Akıllı Ev Dimmer

600 watt’a kadar gücü işleyebilen Lutron Caseta akıllı ev dimmer anahtarı, tek dimmer anahtarıyla birden fazla ışığı kontrol etmenize olanak tanır. Garanti süresinin 1 yıl olması tek eksisi diyebiliriz.

Gosund Akıllı Dimmer Anahtarı

Tantan, elektrikli ev aletleriyle tanınana bir isim olan “Gosound” firmasının alt şirketi olan diğer bir markadır. Markanın akıllı dimmer anahtarı, yumuşak bir dokunmatik kontrolünün dışında harika bir görünüş ve birkaç başka özelliğe sahiptir.

Bu dimmer anahtarı iki şekilde çalıştırılabilir. Anahtara manuel olarak ulaşabilir ve evinizdeki çeşitli ampullerin parlaklığını basit bir dokunuşla ayarlayabilirsiniz veya markanın sağladığı uygulamayı yükleyebilir ve evinizin ampullerini her yerden çalıştırabilirsiniz.

Gosund Akıllı Dimmer

Bu akıllı anahtar, 150W’a kadar LED ampulleri ve 400W’a kadar akkor ampulleri destekler. Bu anahtarı herhangi bir aboneliğe ihtiyaç duymadan uygulama üzerinden Alexa ve Google Home’a ​​bağlayabilirsiniz. Uygulama ve bu sesli yardımcılar aracılığıyla, gerektiğinde ışıklarınızı açmak veya kapatmak için zamanlamalar ayarlayabilirsiniz.

Parlaklığı %0 ila %100 arasında ayarlamanıza imkan veren bu akıllı dimmer anahtarı, üretici tarafından 24 ay garanti bir şekilde geliyor. Eksi diyebileceğimiz tek özelliği ise yalnızca 2.4G WiFi’yi desteklemesidir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here