dinamo nedir

Dinamo mekanik enerjiyi doğru akıma dönüştüren bir elektrik makinası dır. Bir dinamoda DC akım üretimi, Faraday’ın elektromanyetik indüksiyon yasasına dayanır.  Buhar makinesi ile yaptığı bir deneyde  bakır bir plakayı bir mıknatısın oluşturduğu manyetik alan içinde döndürerek elektrik enerjisini  üretti.

Dinamo, tipik olarak bir bisikletin ön tekerleğine yerleştirilmiş ışıklara (DC) enerji üreten bir makina dır. Bir bisiklet dinamosu, en basit jeneratörlerden biridir.

Gündelik hayatımızda elektrik üretimi için  Dinamo birçok uygulamada kullanılmaktadır. Geçmiş yıllarda bisiklet farlarında çok yaygın kullanılmaktaydı.  Teknolojinin gelişmesiyle beraber bisikletlerde dinamo kullanımı nerdeyse yok denilenecek kadar azaldı ve yerini led aydınlatmalı farlar çıkmıştır.

Yukarıda yazmış olduğum örnek sadece bisiklet içindi peki sadece bisikletler demi kullanılır? Hayır  arabalarda şarj dinamosu duymuşşsunuz dur. Dinamolar hidroelektrik santrallerinde elektrik üretimi için de kullanılmaktadır.

Dinamo temelde iki kısımdan meydana gelir:

1 – Duraç (Stator bobin)
2 – Döneç (Döner bobin)

Doğru akım üreten dinamolar da ayrıca bir kollektör ve madeni fırçalar bulunmaktadır.

Dinamonun Çalışma Prensibi

Dinamo, yalıtımlı tel bobinleri ile sarılmış kalıcı bir mıknatıs içerir. Mıknatıs döndüğünde, telde elektrik üreten, değişen bir manyetik alan oluşturur.

Tipik olarak, bir bisiklet dinamosu içinde dönen bir veya daha fazla kalıcı mıknatıs bulunmaktadır. Cihaz, sator adı verilen sabit bir parça ve döneç adı verilen dönen bir parçadan oluşur.  Bobin mıknatıslar tarafından oluşturulan manyetik alanda döndüğünde, manyetik akı bobinlerden geçmeye başlar ve bunun sonucunda tel boyunca elektrik alanı ortaya çıkar.  Bu alan normal olarak iki bobin arasında dönen ve değişken gerilimler üreten 8 kutuplu dairesel bir mıknatıs tarafından üretilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here