Dinar RES

Rüzgar enerjisi, rüzgardan elde edilen ve insanlar tarafından kullanılan en eski enerji kaynaklarından biridir. Rüzgar gücünün, rüzgar türbin kanatlarının hareketi ile enerjiye dönüştürülmesi sonucu elektrik üretilmektedir. Küresel ısınmaya neden olan sera gazlarının kaynağı olan fosil yakıtların kullanımını azaltmada önemli bir role sahip olan rüzgar enerjisi, suyu kirletmeyen, atık üretmeyen temiz enerji kaynağıdır.

Rüzgar enerjisi endüstrisi küresel bazda, son 10 yılda yaklaşık 4 katı kadar büyüme sergiledi. Hızla büyüyen küresel rüzgar endüstri için en iyi büyüme %53 oranıyla 2020 yılında gerçekleşmiştir. CO2 salınımının azaltılmasında önemli rol oynayan rüzgar enerjisi santrallerine her geçen gün farklı ülkeler tarafından yenileri eklenmektedir. Bu konuda Çin ve ABD, en büyük pazarlardan biri olmaya devam ederken birçok ülke de yenilenebilir enerji kaynaklarına birçok yatırım yapmaktadır. Yenilenebilir enerji kaynaklarına yatırım yapan ülkeler arasında ülkemizde son yıllarda öne çıkmaktadır. Türkiye’deki rüzgar enerjisi santrallerinden biri de Afyonkarahisar ilimizde bulunan Dinar Rüzgar Enerjisi Santralidir. Dinar RES, 2022 yılının son ayında 16,1 MW olarak elektrik üretmeye başlamış, ardından kapasite artışlarıyla, 2013 yılında 33.9 MW, 2014 yılının Ekim ayı sonunda 36,8 MW olmak üzere toplamda 86,8 MW ulaştıktan sonra her yıl kademeli artışlar ile birlikte günümüzde toplam 200.25 MWe kurulu güce ulaşmıştır.

Türkiye’nin 3.büyük rüzgar enerjisi santrali olan Dinar RES ayrıca Türkiye’nin 86. Afyonkarahisar’ın ise en büyük enerji santralidir. Türkiye’nin en büyük rüzgar enerjisi santrallerinden biri olan Dinar RES’te, Siemens Gamesa rüzgar türbini kullanılmıştır.

Dinar RES Gücü ve Özellikleri

Afyonkarahisar ilçemizin Dinar ilçesinde bulunan ve Güriş Holding’in bağlı ortağı olan Olgu Enerji Yatırım Üretim ve Tic. A.Ş. tarafından işletilen Dinar RES’in kurulu gücü 200,25 MWe’dir. Dinar RES, ortalama 315.610.660 kilovatsaat elektrik üretimi ile 86.897 kişinin günlük hayatta ihtiyaç duyduğu, konut, sanayi, metro ulaşımı, resmi daire, çevre aydınlatması gibi elektrik ihtiyaçlarını karşılayabilmektedir. Sadece konut elektrik tüketimi olarak değerlendirildiğinde ise, 105.661 konutun elektrik ihtiyacını karşılayabilecek elektrik üretimi yapmaktadır.

Dinar RES’in yıllık elektrik üretimi, bu elektrik üretiminin Afyonkarahisar ve Türkiye’nin elektrik tüketimine oranını rakamlarla inceleyelim.

Dinar RES’in yıllık elektrik üretimi

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here