Radyasyonlu soğutma teknolojisi

Stanford Üniversitesi’ndeki bilim adamı Chen ve meslektaşları güneş enerjisi ve  fosil yakıtlara  alternatif olarak güneşten gelen ısı ve dış alandaki soğukluğu aynı anda tek bir cihazda toplamayı başardılar.

ilk kez geliştirilen cihaz, güneş enerjisini ve radyatif soğutmayı bir araya getirdi. Cihaz, nesnelerde meyadana gelen  ısı kaybını minimum seviyeye indirmek için silikon, silikon nitrür ve alüminyum katmanlar içeren bir radyatif soğutucunun üstüne bir germanyum solar emiciden meydana gelmektedir.

Radyasyonlu soğutma teknolojisi, bol miktarda kızılötesi ışığını yansıtır ayrıca dış ortama da hiç bir şekilde zararlı gaz salınımı yapmayan bu cihaz güneş pili verimliliğini artırmaya yardımcı olabilir.

Cihazın yüzeyi 8-13 mikrometre aralığında şeffaftır, radyasyon soğutucusundan kızılötesi radyasyon için kanaldan uzaya geçişi sağlayan bir kanal sunar .

radyatif soğutma

Ekip, güneş enerjisi ile 24 ° C ve radyasyon soğutmasında 29 ° C sağlayabildiğini ve güneş emicinin güneşten gelen ısıyı engelleyerek radyatif soğutucunun performansını geliştirdiğini gösterdi . Geliştirilen bu güneş paneli ile  güneş enerjisinden ve aynı zamanda serin binalardan enerji elde etmek için tasarlanmıştır.

Profesör Chen, “ Bu teknolojinin mevcut güneş pili teknolojisinde potansiyel olarak devrim yaratabileceğini düşünüyorum ” diyor. “Eğer konseptimiz gösteriliyor ve ölçeklendiriliyorsa, gelecekteki güneş pili bir arada iki fonksiyona sahip olacak”

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here