dns nedir

DNSAlan Adı Sisteminin ( alan adı sistemi kısaltmasıdır. Dns, 256 karaktere kadar genişlemekte olan host isimlerinin IP’ye çevrilmesi için kullanılan sisteme verilen isimdir. Host ismi, bütün olarak tanımlanmış isim olarak da ele alınan ve hem bilgisayarın yer aldığı internet domainini hem de bilgisayarın ismini gösteren bir sistemdir. DNS’nin tam biçimi Etki Alanı Adı Sistemi, İnternet telefon rehberidir. Bu DNS, alan adlarını IP adreslerine çevirir, böylece tarayıcılar İnternet kaynaklarını yükleyebilir.

DNS, verilen makine adının ip adresinin çözülmesi ile makinelerin internet üzerindeki host isimleri ile haberleşmesine imkan tanımaktadır. Bir diğer ifadeyle DNS, internet uzayının bölümlenmesi, bölümlerin adlandırılması ve bölümler arasındaki iletişimi de organize etmeye yaramakta olan servis, internet, bilgisayar ya da özel bir ağa bağı olan herhangi bir kaynak için hiyerarşik dağıtılmış olan bir adlandırma sistemi olarak da karşımıza çıkmaktadır. İnternet ağını oluşturmakta olan her birim de sadece kendine ait olan bir IP adresine sahiptir.

DNS Tarihi

İnternet başladığında (o zamanlar ARPANET olarak biliniyordu) bazı üniversitelerde, şirketlerde ve devlet kurumlarında bulunan birkaç bilgisayardan oluşuyordu, bu yüzden henüz hatırlanacak çok fazla adres yoktu. Ancak bu ağın boyutu arttığında ve binlerce web sitesi oluşturulduğunda, tüm bu IP adreslerini hatırlamak çok zor hale geldi.Daha sonra 1980’lerde, Paul Mockapetris (bir bilgisayar bilimcisi) adında bir kişi, bu sorunu çözmek için alan adı sistemini icat etti.

Dns Kullanım Amacı Nedir?

Son derece basit, kolay anlaşılabilir ve kullanılabilmekte olan alan ve makine isimleri ile makine IP adresleri arasındaki çift taraflı dönüşümü DNS amaçlamaktadır. Gündelik hayattaki kullanımı ve hatırlanması ile IP adreslerinin çok pratik olmamasından ötürü domain isimlendirme sistemi kullanılmaktadır.

Dns ne işe yarar? Dns ana amacı ise ağ üzerinden gelmekte olan alan adı ya da IP numarası ile ilgili tüm sorgulara yanıt vermektir. Bu amaçtan ötürü çok yaygın olarak Berkeley Internet Name Domain (BIND) yazılım sistemi kullanılmaktadır. Kullanıcıların siteye erişmek istediğinde, DNS sayesinde hangi sitenin nerede olduğu, hangi IP adresinin hangi bilgisayara ait olduğu gibi bilgiler de belirlenebilir ve neticesinde de kullanıcı istediği yere erişmektedir.

Gizli Ana DNS Sunucusu Nedir?

Gizli dns nedir? Ana DNS sunucusuna yapılan saldırıları önleyen basit bir DNS yapılandırmasıdır. Bu sunucu genellikle kayıt kuruluşunda veya DNS bölgesinde NS kaydı olarak listelenmez. Bu şekilde, Ana DNS sunucusu her zaman korunur, çünkü varlığını kimse göremez.

Dns Server Nedir?

DNS server, site isimlerini ilgili IP adreslerine çeviren bir veritabanına sahip bilgisayar sunucularıdır. DNS sunucuların birçoğu internet servis sağlayıcılarına aittir ve sadece müşterileri bu hizmetten faydalanabilir.

Dns Nasıl Çalışır

Dns sistemlerinin nasıl çalıştığı ile ilgili olarak ise DNS sistemi isim çözümleyicileri ve sunucularından oluşmaktadır. İsim sunucuları olarak düzenlenen bilgisayarlar de Ip adres bilgilerini tutmaktadır. Bu IP adres bilgileri host isimlerine karşılık gelmektedir. Çözümleyiciler de DNS istemciler olarak karşımıza çıkmaktadır. DNS istemciler üzerinden DNS sunucu adresleri bulunmaktadır. DNS, istemci bir bilgisayar sistemi üzerinde bilgisayarın ismine karşılık gelen IP adresini bulmak amacıyla isim sunucuya başvurmaktadır. İsim sunucu, yani bir diğer ifadeyle DNS sunucu da kendi veri tabanı üzerinde isim varsa, bu isme karşılık gelmekte olan IP adresini istemci üzerine göndermektedir. Ayrıca DNS veri tabanına da kayıtların manuel biçimde girilmesi gerekmektedir. Üst düzey domainler şu şekilde sıralanabilir:

 • Com : Ticari kuruluşları gösterir.
 • Edu : Eğitim kurumlarını gösterir.
 • Org : Ticari olmayan, hükümete de bağlı bulunmayan kurumları gösterir.
 • Net : İnternet omurgası işlevini üstlenen ağları gösterir.
 • Gov : Hükümete bağlı kurumları gösterir.
 • Mil : Askeri kurumları gösterir.
 • Num : Telefon numaralarını bulabileceğiniz yerleri gösterir.
 • Arpa : Ters DNS sorgulaması yapılabilecek yerleri gösterir.

En güvenilir, yüksek performanslı DNS genel çözümleyicilerinden bazıları ve bunların IPv4 DNS adresleri şunları içerir:

 • Cisco OpenDNS: 208.67.222.222 ve 208.67.220.220;
 • Cloudflare 1.1.1.1: 1.1.1.1 ve 1.0.0.1;
 • Google Genel DNS: 8.8.8.8 ve 8.8.4.4; ve
 • Quad9: 9.9.9.9 ve 149.112.112.112.

DNS sunucu türleri

 • Birincil veya Ana Bilgisayarlar:Bir ad alanının verilerini dosyalarda kaydetmekten sorumludurlar.
  • İkincil veya Bağımlılar: Bir bölge aracılığıyla birincil sunuculardan veri alırlar.
  • Birincil ana ad sunucuları:Bir bölgenin ana ad sunucusudur, yapılandırma dosyalarında DNS adlarını ve bölge verilerini içerir, bu tür sunucular bölge üzerinde yetkiye sahiptir ve aynı bölge içindeki FQDN’lerle ilgili soruları yanıtlama gücüne sahiptir. Bir bölge dosyası , her biri bir IP adresini bir etki alanı adıyla ilişkilendiren kaynak kayıtlarını içerir . Bu sunuculardaki bölge dosyaları genellikle manuel olarak güncellenir.
  • İkincil ad sunucuları: Ana sürümlerin bilgilerini saklayamayan ancak kopyaları koruyan bir yedekleme sunucusudur.
 • Önbellek adı sunucuları: Bir istemci IP adresini kullanmadan bir web sayfasına girdiğinde, yaptığı şey DNS sunucusuna danışmaktır, erişmek istediği web sayfasına karşılık gelen IP adresi nedir. Genel olarak, IP adresleri asla değişmez, bu nedenle neden her an DNS’ye sorulsun, bir web sayfasının IP adresi nedir? Önbellek sunucusu bu sorunu çözer, çünkü bir listesini Ziyaret edilen IP adresi.
 • • Proxy / yönlendirme adı sunucuları: Harici DNS adları için DNS isteklerini dahili ağ dışındaki sunuculara iletmek için kullanılan bir ağdaki DNS sunucusudur. Bu sunucular, diğer DNS sunucularından kendi kendilerine çözemeyecekleri sorgular yapmaktan sorumlu oldukları için bilinir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here