doğru akım nedir

Doğru akım elektrik yüklerinin tek taraflı olan akışlarına ve akımlarına verilen isimdir. İngilizce olarak tabir edildiğinde ‘direct current’ olarak isimlendirilen, doğru akım genellikle Türkçe baş harflerinin kısaltılması ile ‘DA’ olarak ya da İngilizce isminin kısaltması olan ‘DC’ kullanılır. Doğru akımda elektrik akımının güç değeri değiştirilse de asla hareket yönü değiştirilemez. Doğru akım elde edilen araçlar genel olarak piller, dinamolar ve fotovoltaik hücreler denilen güneş enerjili pillerdir.

Doğru Akımın Gidiş Yönü

Doğru elektrik akımı daima yüksek akımdan alçak akıma doğru olur. Yüksek gerilim oranında bulunan akım, alçak gerilim akımına doğru ilerler. Günümüzde kullanılan hemen her teknolojik alette DC donanımlarının bulunması gerekmektedir. DC donanımı olması gereken ürünler tüm elektronik cihazlar ve özellikle bilgisayarlardır.

Kendilerinden doğru akım elde edilen ürünlerin başında piller gelmektedir. Piller, yapıları gereği kimyasal reaksiyona cevap verenler yapılara sahiptir. Bu özellikleri ile kullanıldıkları her hangi bir devrede elektron akışı oluşturarak bazen bir genel olarak da daha fazla hücrelerden meydana gelen doğru akıma sahip birimlerdir. Çift taraflı kutuplara sahip olan piller ‘+’ ve ‘-‘ yönlere sahiptirler.

Dinamolar ise yine pil mantığında çalışan cihazlardır. Temel anlamda aslında doğru akıma sahip olan birer jeneratörlerdir. Bu cihazlar mekanik gücü elektrik enerjisine dönüştürürler. Dinamolar genellikle sanayi alanında kullanırlar. Sanayileşme alanında en yaygın olarak kullanılan enerji kaynakları dinamolardır. Geriye kalan güneş pilleri ise isimlerinden de anlaşıldığı üzere enerjilerini güneş ışığından alan pillerdir.

Doğru Akım’ın (Direct Current) Kullanıldığı Alanlar Nelerdir?

Enerji aktarımını gerçekleştirmek için yüksek gerilim doğru akım sistemleri kullanılır. Bu sistemler uzun mesafelerdeki elektrik akımının ulaştırılmasını sağlar. Bu sisteme High Voltage Direct Current isminin kısaltılmış hali olan HVDC ismi ile anılır.

HVDC sistemlerinin uzun mesafelere ulaştırdığı akımlar AC sistemlerinin ulaştırdığı akımlara göre daha az maliyetlidir. Ancak bu maliyete karşılık olarak HVDC sistemlerinin kurulumu AC sistemlerinin kurulumundan çok daha maliyetlidir. Ne var ki çok büyük maliyetler ile çıkılan HVDC sistemleri kullanım aşamasında çok büyük avantajlar oluşturur. AC sistemlerinde mesafeler uzadıkça maddi gider büyürken, HVDC sistemlerinde mesafeler uzadıkça yapılan maddi harcamalar düşmektedir.

 HVDC sistemlerinin AC sistemleri üzerinde avantajlı olduğu bir başka konu da HVDC sistemleri elektrik akımını sağlarken elektrik kayıplarına çok az neden olurlar, ancak AC sistemlerinde elektrik akımı iletilirken elektrik kayıp oranları çok fazla olur. Ayrıca HVDC sistemleri izolasyon gerektirmeyen sistemlerdir. 

Yine elektrik iletimi için kurulan direkler de çok ucuz maliyetler ile oluşturulmaktadır. Tüm bu sebeplerden dolayı Dünyanın pek çok gelişmiş ülkesinde HVDC sistemleri yoğun olarak AC sistemlerine tercih edilerek kullanılmaktadır. En yaygın olarak kullanan ülkeler Brezilya, Kanada, Çin ve birçok Avrupa ülkesi örnek olarak gösterilebilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here