Doğru Transistörü Seçmek

Transistör, elektronik devrelerde amplifikatör veya anahtar olarak kullanılan üç terminalli bir yarı iletken cihazdır. Doğru transistörü seçmek için önemli olan noktalar nelerdir. Üç terminalden oluşan transistör terminallerinin bir çiftine giriş gerilimi veya akım uygulanır. Kontrollü çıkış gerilimi ve akımı başka bir terminal çifti yoluyla elde edilebilir.

Transistörler farklı parametrelere sahiptir. Transistörler dirençlerden ve kapasitörlerden daha karmaşık yapısı vardır. Çünkü gerekli direnç veya kapasitans değerine göre bir direnç veya kapasitör seçebilirsiniz. Bir transistörü seçerken birçok transistör parametresi aramalısınız . Bu yüzden devreniz için doğru transistörü seçmek zor bir iştir. Ama seçerken akılda tutulması gereken önemli noktalar vardır.  Bu yazımızda doğru Transistör seçimini aşağıda liste şeklinde açıklıyoruz.

1. Tip numarası

Tip numarası, her transistöre verilen benzersiz bir sayıdır. Bir transistörün tip numarasını kullanarak, özelliklerini ve özelliklerini arayabiliriz. JIS, Pro Electron ve JEDEC olmak üzere üç ana numaralandırma sistemi vardır . JIS, Japon Endüstri Standardı tarafından kullanılır, Pro Electron bir Avrupa standardıdır ve JEDEC bir Amerikan standardıdır.

2. Cari Kazanç (β)

Cari kazanç, herhangi bir devrede, bir transistörün akım kazancı önemli bir parametredir. Güncel kazanç genellikle β veya h fe olarak ifade edilir . Akım, baz akımın toplayıcı akımına oranı ve transistörün amplifikasyon yeteneğinin bir ölçüsüdür. Transistörü amplifikatör olarak kullanmak istiyorsanız, daha yüksek akım kazancı olan bir transistör seçin.

3. Toplayıcı-Verici Gerilimi (V CEO )

Toplayıcı-verici gerilimi, bir transistörün toplayıcı-verici bağlantısının taşıyabileceği maksimum voltajdır.  Cihazın VCEO derecesi, kolektör besleme voltajından% 30 marjdan daha yüksek olmalıdır. Toplayıcı beslemesinin 35V olduğunu varsayarsak, cihazın VCEO derecesi 45V civarında olmalıdır. Yük bir röle bobini olduğunda, transistör VCEO derecesine güvenemezsiniz çünkü bir röle bobini transistörün kesildiği anda geri tepme gerilimi üretecektir. Bu geri tepme voltajı çok yüksektir ve serbest dönen diyot veya geçici voltaj baskılayıcı gibi ek sıkıştırma elemanlarına ihtiyacınız olabilir.

4. Verici-Baz Gerilimi (V EBO )

Verici-Baz Gerilimi, verici-baz bağlantısına uygulanabilecek maksimum voltajdır. Verici baz gerilimi daha yüksek voltajdır. Transistörünüze zarar verebilir veya yok edebilir. V EBO V nispeten daha küçük olan CEO’dur. Transistörlerin çoğu için maksimum V EBO genellikle 6V veya daha fazladır ve toplayıcı açık devresi ile ölçülür.

5. Toplayıcı-Baz Gerilimi (V CBO )

Toplayıcı-Baz Gerilimi, kolektör-taban birleşiminde uygulanabilecek maksimum voltajdır. Yayıcı açık devresi ile ölçülür. V CBO genellikle 50V veya daha fazladır. V CBO nispeten daha yüksek V daha CEO baz voltajına kolektör emiter voltajının kolektör genellikle daha yüksektir.

6. Toplayıcı akımı (I C )

Toplayıcı akımı, toplayıcıdan akabilecek maksimum akımdır. Genellikle miliamper olarak tanımlanır. Yüksek güçlü transistörler için amper olarak tanımlanır. Kolektör akımı maksimum değerini aşmamalıdır. Aksi bir durumda transistöre zarar verebilir. Toplayıcı akımını sınırlamak için bir direnç kullanabilirsiniz.

7. Toplam Güç Tüketimi (Ptot)

Toplam güç tüketimi, transistör tarafından harcanan toplam güçtür. Güç kaybı bir transistör tarafından bir transistöre değişir. Küçük transistörler için, güç derecesi birkaç yüz miliwatt civarındadır, ancak yüksek güçlü transistörler için watt olarak tanımlanır. Cihazdaki güç dağılımı, kollektör akımının cihazın kendisindeki voltajla çarpılmasıyla hesaplanabilir.

8.Çalışma Sıcaklığı Aralığı

Bu parametreyi unutmayın. Tasarımınız sıcaklığın sıfıra ulaştığı Kuzey Amerika’da kullanılacaksa, negatif sıcaklıkta çalışabilen bir transistör seçmeniz gerekir. Öte yandan, tasarımınız Afrika gibi çok sıcak bir ortama maruz kalıyorsa veya bir otomobilin kaputunun altına yerleştirilmişse, maksimum çalışma sıcaklığı 100’C’den yüksek bir transistör kullanmayı düşünmelisiniz.

Bu yazımızda sizlere uygulamanız için doğru transistörü seçmek için bazı temel parametreleri inceledik..

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here