doğrusal konum sensörü

Günümüzde yaşanılan pandemi süreci sosyal mesafenin önemini ön plana çıkarıyor. COVID-19 virüsünden korunmak alınan tedbirlerden biri de sosyal mesafe, sosyal mesafenin önemine yetkililer sıklıkla değiniyor. Sosyal mesafe önerilerine mümkün olduğunda uyulurken bir yandan da üretimin devam etmesi için, üretime hatlarının oluşturulması ve iyileştirilmesi süreci de devam ettiriliyor.

Genellikle doğrusal konum sensörleri olarak adlandırılan Doğrusal Yer Değiştirme Dönüştürücüleri ( LDT‘ler ), günümüzün karmaşık, otomatik makinelerinde önemli bir rol oynamaktadır. Doğrusal otomasyon çözümlerinde, ana bilgisayar denetleyicisi üretkenliği, verimliliği ve personel güvenliğini artırmak için sürekli konumun doğru geri bildirimini sağlamalıdır. Doğrusal konum sensörleri, 1 mikron çözünürlüğe kadar hassas ve mutlak temassız konum geri bildirimi sağlamak için manyetostriktif teknolojiyi kullanır.

Manyetostriktif Teknoloji Nasıl Çalışır?

Manyetostriktif teknoloji, doğrusal hareketin doğru ve tekrarlanabilir ölçümlerini gerçekleştirmek için idealdir.

Doğrusal konum sensörünün çalışması

Yukarıdaki görselde yer alan resim bir doğrusal konum sensörüne ait. Doğrusal konum sensörünün çalışması şu şekildedir: doğrusal konum sensörünün kafasında yer alan devre, sensörün koruyucu tüğünün veya ekstrüzyonunun içindeki özel bir manyetostriktif telden aşağı gönderilen bir akım darbesi üretir. Borunun dış tarafında; makinenin hareketli kısmına veya hidrolik silindire bağlanmış bir hareketli mıknatıs bulunur.  Akım darbesi hareketli mıknatısla etkileşime girdiğinde, manyetostriktif tel boyunca sabit bir hızda hareket eden bir burulma bükümü üretilir. Mevcut darbenin başlatılması ile burulma gerinim darbesinin gelişi arasındaki süre ölçülerek mıknatısın konumu belirlenir. Sonuç olarak algılama elemanında kesinlikle aşınma olmaksızın; doğru ve temassız konum algılama gerçekleşir.

 Seri Senkron Arayüz Sensörleri

Potansiyometreler, bir analog giriş modülüne veya sürücüye beslenebilen bir analog sinyal kullanır. Analog sinyaller, sensörün ve giriş modülünün çözünürlüğü ile sınırlıdır ayrıca uzun kablolar kullanıldığında bozulmalar meydana gelebilir.

Geleneksel analog sensörlerinde bulunan bu eksikliğin üstesinden gelmek için, Seri Senkron Arabirim ( SSI ) sensörleri kullanılır. SSI LDT’ler, 1 mikrona kadar sağladıkları çözünür sayesinde; ikili veya gri kodlu konumsal verilerin seri saatli çıkışını sağlar. Yer değiştirme değeri ( konum ); 24,25 veya 26 bit formatta olacak şekilde kodlanmıştır.

Seri Senkronizasyon Arayüzü, kapalı döngü bir sistemdir. Sensör verilerini dışarı çıkarmak için bir kontrolörden bir saat darbesi dizini kullanılır. Sensör tarafından algılanan her saat darbesi için kontrolöre bir bitlik konum verisi iletilir. Mutlak konum verileri, sensör tarafından sürekli olarak güncellenir ve kaydırma yazmacı tarafından seri bilgilere dönüştürülür. SSI LDT’ler, hareket denetleyicileri veya SSI konuşabilen herhangi bir programlanabilir mantık denetleyicisi ( PLC ) ile sorunsuz bir şekilde arabirim oluşturabilir.

SSI modüllerinin dezavantajı, tipik olarak modül başına 2’den fazla eksen alamamaları ve her eksen için özel bir kablo gerektirmeleridir.

Doğrusal Konum Sensörleri Ethernet’e Bağlanabilir Mi?

Gemco Lineer Deplasman Transdüserleri, EtherNet / IP ile uyumludur. Gemco ağ LDT‘leri, mutlak temassız geri bildirim ve 1 mikrona kadar çözünürlük sağlamak için manyetostriktif teknolojiyi kullanır. Network LDT‘ler, zorlu, yüksek performanslı, ağ bağlantılı endüstriyel uygulamalarda kurulum için maksimum esneklik ve kullanım kolaylığı sağlar.

Sistemin ethernet uyumluluğu çok büyük avantajdır. Çünkü analog bir cihaz kullanılarak istenen çözünürlüğe ulaşılamadığında ethernet bağlantının büyük faydası olur. Ek olarak, EtherNet / IP cihazları zaten otomatikleştirilmiş bir iş akışının parçasıysa, bir kullanıcı analog makineleri güncelleyebilir ve ekipmanın sürekli konumu, hareket ve hız izlemesi ağ üzerinden kontrol sistemi sürecine dâhil edilebilir.

EtherNet / IP, üretim otomasyonu için mevcut olan en gelişmiş, kanıtlanmış ve eksiksiz endüstriyel Ethernet ağı çözümüdür. EtherNet / IP sistemleri, hem konfigürasyon hem de kontrol için tek noktalı bir ağ bağlantısı gerektirir, böylece kurulumu ve kablolamayı basitleştirir.

Akıllı Sensörler

Konum sensörleri, çıktı türü, sıfır konumu, sayma yönü, konum ve hız formatı ve çözünürlük için sahada yapılandırılabilir. Bazı sensörler geniş kapsamlı güç kaynaklarını ( 7VDC ila 30VDC ) destekler, böylece aynı ünite sabit veya mobil uygulamalarda kullanılabilir.

Geniş kapsamlı güç kaynakları aynı zamanda doğrusal dönüştürücülerin eski nesil dönüştürücülerle geriye dönük uyumlu olmasına da yardımcı olur. Tanılama LED’leri, tanılamaya ve sorun gidermeye yardımcı olur.

Genellikle AGC olarak adlandırılan otomatik kazanç, hidrolik silindirlerde bulunabilen farklı stil mıknatısların telafi edilmesine yardımcı olur. Açıldığında, bu akıllı sensörlerin çoğu mıknatısın gücünü ölçebilir ve dâhili sinyal uzunluklarını kurulu mıknatısınkine uyacak şekilde otomatik olarak ayarlayabilir. Bu, silindire takılan mıknatısın sensörünkinden farklı bir marka (güç) olabileceği hidrolik silindir uygulamalarında faydalıdır.

Uygulamanız İçin En İyi LDT Nedir?

LDT’lerin iki tipi vardır. Kullanım alanlarına göre uyumluluk ev iyi performans açısından doğru LDT’yi tercih etmek gerekiyor. Hidrolik silindirlere kurulum için uygun olan geleneksel çubuk tarzı olarak çeşidi, benzer elektroniklerde de kullanılan bu çeşidin montajı oldukça kolaydır, alüminyum ekstrüzyon muhafazasında kullanılan bir LDT çeşididir. Bu çeşide ait görsel Şekil-1’deki gibidir.

hidrolik konum sensörü 1

Manyetostriktif teknoloji, modern hidrolik silindirlerden geri bildirim almak için tercih edilen yöntemdir. ( Şekil-2 ) Hidrolik silindirlerle ilişkilendirilen malzeme basınç ve sıcaklıklara dayanıklıdır. Sensörler, milisaniye cinsinden yanıt sürelerine sahiptir, ortalama 5.000 psi’ye, maksimum 10.000 psi’ye kadar basınca dayanıklıdır.

hidrolik konum sensörü 2

Doğrusal Konum Sensörlerinin Uygulama Alanları

Kullanılacak olan endüstri tipi ve uygulanılacak olan alana göre en uygun doğrusal konum sensör çeşidini belirlemek önemlidir. Doğrusal konum sensörlerinin uygulama alanları şunlardır:

  • Çelik fabrikaları.
  • Hidrolik ve pnömatik silindirler.
  • Kereste fabrikaları.
  • Kâğıt hamuru ve kâğıt.
  • Lastik ve kauçuk.
  • Plastik enjeksiyon kalıplama.
  • Bir makineyi otomatikleştirmek için geri bildirim gerektiren doğrusal bir hareketle, hareket ettiği herhangi bir uygulama

Günümüzde Covid – 19 ile mücadelede aşılar büyük role sahip ve aşıların yaygınlaşmasıyla birlikte salgın güç kaybetmeye başlıyor. Ancak özel sektör ve endüstriyel sektörler, güvenli mesafeleri korumanın enfeksiyon oranlarını düşürmeye devam edeceğini fark ettiler. Güvenli mesafeler, sadece Covid – 19 değil aynı zamanda soğuk algınlığı ve grip gibi enfeksiyonları da engelleyerek milyonlarca çalışma saatinden tasarruf edebilmek açısından oldukça önemli.

Sonuç olarak; enfeksiyonlarla mücadeledeki sosyal mesafenin korunmasında doğrusal konum sensörleri oldukça önemli ve belirleyici bir role sahip. Gelişen teknolojiyle birlikte doğrusal konum sensörlerine daha fazla işlev ve çeşitlilik kazandırılması bekleniyor, bu sayede doğrusal konum sensörlerinin uygulama alanları genişleyecek ve enfeksiyonların yayılması engellenmiş olacaktır.

Kaynak: https://www.automation.com/en-us/articles/april-2021/linear-position-sensors-maintain-social-distancing?listname=Automation%20&%20Control%20News%20&%20Articles

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here