Dünyada Çip Üreten Ülkeler

Çip, genellikle silikondan yapılmış, yarı iletken madde içeren ve metal bir levha üzerine yerleştirilmiş elektronik bir devredir. Entegre devre, yonga, mikroçip, tümleşik devre gibi isimlerle de bilinen bu önemli elektronik parça, küçük boyutuna rağmen modern elektronik sektörün çok önemli bir yere sahiptir.

Yarı iletken bir ürün olan çiplerin yapımında silisyum elementi kullanılmaktadır. Bu element, doğada oksijenden sonra en çok bulunan elementtir. Mikro düzeyine rağmen makro çözümler üreten çipler, transistör, diyot ve belleklerde kullanılan, teknoloji sektörünün olmazsa olmazlarındandır. Günlük hayatımıza baktığımız zaman, akıllı telefonlardan ev aletlerine, otomobillerden bilgisayarlara ve çok daha fazlası olacak şekilde farklı sektörlerde kullanım alanlarına sahiptir.

Dünyada çip üreten ülkeler, Tayvan ve Güney Kore dünya mikroçip ihtiyaçlarına mümkün olduğunca yanıt vermektedir. Fakat son zamanlarda Dünyada çip üreten ülkeler, bu konuda sıkıntı yaşamaktadır. Bu da çiplerin kullanıldığı, otomobil, bilgisayar, elektrik ev aletleri, cep telefonu gibi birçok elektronik aksamlı ürünün üretim sorununa neden olmaktadır.

Dünyada çip üreten ülkelerden en önemlileri, Çin, ABD, Tayvan ve Japonya’dır. Dünya devi bu ülkelerin çip üretiminde sıkıntı yaşamasının kök nedenine baktığımızda, Dünyayı etkisi altına alan Covid-19’un olduğunu görüyoruz. Salgının neden olduğu olumsuz ekonomik şartlar nedeniyle birçok firma fabrikalarını kapattı. Fakat otomotiv elektronik sektöründeki ürünlere olan ihtiyaçlar azalmadı, hatta tam tersine günden güne de artarak devam etmektedir. Bu yüzden Dünyada çip üreten ülkelerde yer alan çip üreticileri, talepleri karşılayamamış oldu.

Dünyada çip üreten ülkelerin çip talebine yetişememesinin bir sebebi de insanların pandemi döneminde evlerine yiyecek stoklaması gibi, büyük firmalarında ürünlerinde kullanıldığı çipleri stoklaması oldu.

Dünyanın En Büyük 5 Çip Üreticisi

Tayvan dünyanın yarı iletken ihtiyacının %63’ü karşılamaktadır. Hemen ardından ikinci sırada olan Güney Kore’de ise %18 karşılamaktadır.

Dünyada çip üreten ülkeler, üretim güçlerini ülkelerinde bulunan şirketlerden almaktadır. Dünyanın en büyük çip üreticilerinden bazılarını inceleyelim.

  1. Intel

Dünyanın en büyük çip üreticisi olan Intel firması, merkezi Kaliforniya olan ünlü Silikon Vadisinde bulunan, 46 ülkede 110.000’den fazla çalışanı olan devasa bir yarın iletken üreticisi şirkettir. 1968 yılında kurulan bu şirket, kurulduğu günden bu yana artan üretim faaliyetleri ile Dünyanın en büyük çip üreticileri listesinde zirveye oturmayı başardı.

Intel, dizüstü ve masaüstü bilgisayarlara x86 serisi mikroişlemci üretmektedir.  Şirket, bu mikroişlemcileri Lenovo, HP ve Dell gibi büyük bilgisayar ve teknoloji şirketlerine sağlamaktadır.

Intel ayrıca, anakart yonga setleri, ağ arabirim denetleyicileri, entegre devreler, flash bellek, grafik yongaları, gömülü işlemciler vb. ürünler de üretmektedir.

2009’dan bu yana Dünya çapında 31’den fazla satın alma gerçekleştiren Intel’in, 2022 yılı yaklaşık gelirinin yaklaşık 70 milyar dolar, toplam varlıklarının ise yaklaşık 150 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor.

  1. Samsung Elektronik

Dünyanın en büyük çip üreticileri arasında 2.sırada, 1969 yılında kurulan Güney Koreli elektronik şirketi, Samsung şirketi yer almaktadır. 74 ülkede faaliyet gösteren Dünya devi şirket, 290.000 kişiyi istihdam ediyor.

Şirket ürettiği çiplerin, büyük bir çoğunluğunu Samsung Galaxy cihaz serilerinde, diğer model akıllı telefonlarında ve tabletlerinde kullanmaktadır. Samsung firmasının tek ürettiği ürün çip değil aynı zamanda lityum iyon piller, görüntü sensörleri, kamera modülleri ve ekranları da diğer ürettiği ürünlerdir. Şirketin önde gelen müşterileri, Apple ve Sony’dir.

Genel olarak Samsung en büyük akıllı cep telefonu üreticisidir, bu da onları son derece önemli bir şirket haline getirmektedir.

  1. Tayvan Yarı İletken İmalat A.Ş (TSMC)

TSMC, Dünyada çip üreten ülkeler arasında önemli bir yere sahip olan Tayvan’ın listede olmasını sağlayan bir üreticidir. Taiwan Semiconductor Manufacturing Co.’nun (TSMC), Dünyanın en büyük bağımsız yarı iletken fabrikasına sahiptir. Bu da şirketi, Tayvan’daki ve Dünyadaki en büyük şirketlerden biri yapmaktadır.

Şirket, %17.4’lük bileşik yıllık büyüme oranıyla, 1994’ten beri hızla büyümüştür. Bünyesinde istihdam ettiği 50.000’den fazla kişi ile yılda 10 milyondan fazla çip üretmektedir.

TSMC’nin çiplerine sahip en belirgin cihazlar, MacBook Air’den iPhone 12’ye kadar Apple ürünleridir.

  1. SK Hynix Inc.

Resmi olarak Hyundai Electronics olarak bilinen çip üretiminde uzmanlaşan SK Hynix Inc. şirketinin, Kore, ABD, Çin ve Tayvan’da yerleri vardır. Asıl olarak Güney Kore merkezi bu üreticinin, yalnızca Güney Kore’de istihdam ettiği kişi sayısı 22.000’den fazladır.

Dünyanın en büyük çip üreticileri arasında önemli bir yere sahip olan şirketi, Apple, Asus, Dell ve HP gibi devlere çip tedarik etmektedir.

Ayrıca şirket, DVD Oynatıcılardan cep telefonlarına kadar başka elektronik ürünler de üretmektedir.

  1. Broadcom Inc.

1991 yılında kurulan Broadcom, merkezi Irvine, Kaliforniya’da bulunan halka açık bir Amerikan şirketidir. Dünyada çip üreten ülkeler arasında önemli bir yere sahip Amerika’nın önde gelen şirketi arasında yer alan Broadcom, çip üretimindeki uzmanlığı bilgisayarlardan akıllı telefonlara kadar uzanıyor ve onlarca büyük şirket için üretim yapıyorlar.

Müşterileri arasında Apple, Motorola, IBM, Dell, Asus, Lenovo, Logitech, Nokia ve hatta Nintendo bulunur.

Broadcom ürünlerine olan ilginin çoğu, çiplerinin şifreleme kullanan görevleri hızlandırma yeteneğinden kaynaklanmaktadır. Birçok şirket için bu çipler e-ticarete ve güvenli iletişime yardımcı olur.

Broadcom ayrıca birçok akıllı telefonda WiFi desteği sağlama konusunda uzmanlaşmış “BCM43” serisi yongaları da üretiyor. Bu listedeki diğer şirketlerin aksine hem Apple hem de Android cihazlar bu çipleri kullanıyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here