Dünyada En Fazla Nükleer Santrale Sahip Ülkeler

Nükleer teknoloji eleştirmenleri dünya çapında birçok nükleer reaktörün kapatılmasını talep ediyorlar. Amerika Birleşik Devletleri nükleer reaktörleri tek tek kapatıyor. Kaliforniya’daki Diablo Kanyonu Elektrik Santralinde kalan reaktör 2025 yılında kapatılacak. Düşen doğal gaz fiyatları, güneş ve rüzgar enerjisi üretimindeki patlama ile birleştiğinde, nükleer santrallerin diğer enerji kaynaklarıyla rekabet etmesini zorlaştırdı.

Ancak bazı dünya uzmanları nükleer enerjinin geleceği konusunda iyimser. Dünya kömür ve doğal gaz gibi yakıtlara olan bağımlılığını azaltmaya çalışırken, uzmanlar nükleer enerjinin gelecekteki enerji karışımının daha önemli bir parçası olacağına inanıyor. Enerji santralleri ve hükümetler Fukuşima benzeri felaketlerden kaçınmak için ek önlemler aldığından, nükleer santrallerde kaza riski de azalmaktadır.

Bir İklim Değişikliği Hükümetler arası Paneli raporunda hangi dünya 2050’de 1.5 santigrat dereceye küresel ısınmayı sınırlayabilir farklı senaryolar içine baktı neredeyse tamamı senaryolar nükleer enerjinin üretiminde artışa sahiptir.

Göre , Uluslararası Atom Enerjisi Derneği (UAEK), dünyada faaliyet gösteren 449 nükleer reaktör şu anda. Dünya enerjisinin% 11’ini oluşturuyorlar. Bu sayı hala yapım aşamasında olan reaktörleri içermiyor.

Dünyada En Fazla Nükleer Santrale Sahip Ülkeler

Uluslararası Atom Enerjisi Birliği’nin verilerine göre, bunlar dünyanın en fazla nükleer reaktörüne sahip ilk 10 ülkesi ve ülkelerdeki nükleer santral sayıları aşağıda sıralanmıştır.

1-Amerika Birleşik Devletleri, 96

Amerika Birleşik Devletleri nükleer santralin en fazla bulunduğu ülkedir. 96 reaktörünün toplam kapasitesi 97.565 MW. ABD’nin nükleer santralleri tarafından toplam elektriğinin % 19,3’ü karşılamaktadır. ABD’deki ticari nükleer reaktörler karlılıkları ve hayatta kalmaları için ciddi tehditlerle karşı karşıyadır.

2- Fransa, 58

Tıpkı Amerika Birleşik Devletleri gibi, Fransa da 1960’larda ve 1970’lerde agresif bir şekilde nükleer santraller inşa etti. Aynı zamanda nükleer ürünlerin önde gelen ihracatçısıdır. Nükleer enerji ile, ülkenin toplam elektrik üretiminin% 72’si ile büyük bir paya sahiptir.

3- Çin, 48

Çin, başka hiçbir ülke gibi yeni nükleer santraller inşa ediyor. Statista’ya göre , Çin’de şu anda yapım aşamasında olan 11 nükleer reaktör var. Ülkenin toplam kapasitesi 42.858 MW olan 48 operasyonel reaktör bulunmaktadır. Çin’in elektriğinin % 4,2’si nükleer santraller tarafından karşılanmaktadır.

4- Japonya, 37

Japonya’nın operasyonda 37 nükleer reaktörü var. Japon nükleer reaktörlerinin çoğu 2011’de Fukuşima felaketinin ardından durduruldu. Nükleer enerji üretimi olaydan bu yana önemli ölçüde azaldı. Nükleer enerji Japonya’nın elektrik kullanımının% 6,2’sini oluşturmaktadır.

5- Rusya, 36

Rusya’nın toplam kapasitesi 28.355 MW olan 36 nükleer reaktör bulunmaktadır. Nükleer enerji, ülkenin toplam elektrik üretiminin% 18’ini oluşturmaktadır. Rusya aynı zamanda önde gelen reaktör ve nükleer mal ihracatçısıdır.

6- Güney Kore, 25

Güney Kore’de ülkenin toplam elektriğinin% 23,7’sini üreten 25 nükleer reaktör var. Reaktörler toplam 23.784 MW kapasiteye sahiptir. Yapım aşamasında olan üç reaktör daha var. Güney Kore ayrıca Birleşik Arap Emirlikleri gibi diğer ülkelere nükleer reaktör ihraç ediyor.

7- Hindistan, 22

Hindistan’da toplam 6.255 MW kapasiteli 22 operasyonel nükleer reaktör bulunmaktadır. Halen yapım aşamasında olan yedi reaktör daha bulunmaktadır. Nükleer enerji, Hindistan’ın toplam elektrik kullanımının sadece% 3.1’ini oluşturmaktadır. Ülke, 2050 yılına kadar nükleer enerjinin payını toplam elektrik tüketiminin% 25’ine çıkarmayı hedefliyor.

8-Kanada, 19

Kanada’daki 19 nükleer reaktör, ülkenin toplam elektriğinin% 15’ini üretiyor. Nükleer santraller toplam 13.554 MW kapasiteye sahiptir. Kanada, İkinci Dünya Savaşı’nın sonundan bu yana nükleer teknolojiye yatırım yapıyor. Ülkenin kendi nükleer reaktörleri var.

9- Ukrayna, 15

Ukrayna Çernobil felaketini otuz yıldan fazla bir süre önce hala Sovyetler Birliği’nin bir parçası olduğu zaman yaşadı. Ukrayna elektriğinin % 53’ünden fazlasını nükleer santrallerden üretiyor. 13,107 MW kapasiteli 15 adet operasyonel nükleer reaktöre sahiptir. Yapım aşamasında olan iki reaktör daha var. Ukrayna nükleer kaynaklarının çoğunu Rusya’dan ithal ediyor.

10- İngiltere, 15

İngiltere’de 15 adet operasyonel nükleer reaktör vardır. Bunlardan bir tanesi yapım aşamasındadır. Nükleer santraller toplam 8.923 MW kapasiteye sahiptir. Nükleer enerji İngiltere’nin toplam elektrik tüketiminin yaklaşık % 18’ini karşılamaktadır.

Bu yazımızda sizlere dünyada nükleer enerji santrallerinde gerçekleşen reaktörüne (kapasite gücüne) sahip 10 ülkeyi sizler için derledik. Her geçen gün bu santrallerden üretim kapasitesi artmaktadır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here