5G sadece beşinci nesil kablosuz teknoloji anlamına gelir ve belirli bir iletişim standardı için gereksinimler kümesi anlamına gelir. Birçok 5G alt yapı sağlayıcısına göre 2020 yılı 5G’nin küreselleşmesi için bir yıl olacağı tahmin ediliyordu. Ancak Dünyayı etkisi altına alan salgın hastalık küresel bir ekonomik durgunluğu da beraberinde getirerek 5G teknolojisi için geliştirmelerin yavaşlamasına neden oldu.

Küresel ekonomide rekabetçi kalmak isteyen ülkeler ise  adeta beşinci nesil kablosuz teknoloji (5G) için bir birleri ile kıyasıya yarış halindeler. Hangi ülkenin en iyi 5G ağına sahip olacağını görme yarışı ciddi bir şekilde başladı. Dünyadaki iletişim hizmeti sağlayıcıları, 5G ağlarını oluşturmak, doğrulamak ve dağıtmak için birbirleriyle savaşıyorlar.

Dünyanın ilk beşinci nesil kablosuz teknolojinin müjdesini veren Seoul, Güney Kore dünyanın ilk ülke çapında 5G mobil ağlarını piyasaya süren ülke oldu.

Son zamanlarda, Güney Afrika ve İsveç 5G ağlarını başlattı ve en son China Mobile da 5G inşaat sözleşmeleri imzaladı. Aynı zamanda Telefónica, Altiostar, Gigatera Communications, Intel, Supermicro ve Xilinx, 4G ve 5G Açık RAN ​​denemeleriyle bu yıl İngiltere, Almanya, İspanya ve Brezilya’da stratejik işbirliğin doğruladı.

Nesnelerin İnterneti Başkan Yardımcısı Mikaël Schachne Capacity dergisine verdiği röportajda şunları söyledi: ” Birçok ülke hala düzenleyici firmaların 5G altyapı onaylamasını bekliyor ve operatörler zaten 5G’de çok zaman harcadı.”

Operatörlerin 5G Hız Testi

Mobil ağ deneyimini ölçmek konusunda uzmanlaşmış bağımsız bir mobil analiz şirketi olan OpenSignal, Amerika Birleşik Devletleri, Avustralya, Güney Kore, ve Birleşik Krallık’ta 6 ay boyunca 5G’nin gelişmesini inceleyerek 5G operatörlerinin performansını değerlendirdi. Hız ağı değerlendirmesinde en yüksek hız, Amerikan telekomünikasyon şirketi Verizon 506.1 Mbps hızla ilk sırada yer alırken Alman GSM operatörü T-Mobile’ın ağ hızı 47 Mbps’ile 10 sırada yer aldı.

5G Hızı 4G’ Hızından Kaç Kat Daha Hızlı

İncelenen 10 operatör arasında, 5G hızı 4G’ hızından 18.4 kat ila 1.7 kat daha hızlı olduğu görüldü. Verizon’un ağ hızı listede en yüksektir çünkü milimetre dalga spektrumu kullanan tek operatördür, ancak kısa menzilli mesafe nedeniyle sinyalleri bulmak zor olabilir.

Diğer telekomünikasyon şirketlerinin performans değerlendirmesini aşağıdaki listeden inceleyebilirsiniz.

OpenSignal 5G ağ performansı

Opensignal analiz ekibinin başkanı Ian Fogg, “5G’nin mobil deneyimi ne ölçüde geliştirdiğini anlamak, 5G’ye yükseltme yapmayı düşünen tüketiciler ve 5G hızına yatırım yapmayı planlayan mobil endüstri için kritik önem taşıyacağını söyledi.”

5G teknolojisi kullanım alanları ve avantajları ile endüstrilerde devrim yaratacak ve dijital çağda insanların yaşam kalitesini artıracak.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here