Dünya’daki En Önemli 10 Teknolojik Gelişme

Teknoloji artık hayatımızın her alanında yer alan gelişmelere yer vererek; gündelik yaşantımızı daha da kolay bir hale getirdi. Teknolojinin faydaları bu aşamada daha rahat bir yaşantı ortaya koymamızı sağlayabilmesiyle de gündeme gelecek olan bir uygulama olarak kendini gösterebilecektir. İnsanların daha iyi şartlar altında yaşamalarına da olanak verecektir.

Robot asistanlar

Boston Dynamics

Boston Dynamics gibi robot üreten şirketler, fabrikalarda ya da savaş alanında kullanılabilecek çok çeşitli robot asistanlarını geliştirdiler. Şirket başlangıçta bir MİT kolu olarak başladı ve o zamandan beri gerçek dünyada etkili bir şekilde çalışan akıllı robotların gelişimine öncülük etti.

Knightscope, güvenlik uygulamaları için bir robot asistanı hattı üzerinde çalışan başka bir şirkettir. Örneğin, K5 robotu dört kameraya sahip ve kamera başına dakikada 300 lisans plakasını tanıyabiliyor. Ayrıca bilgisayar korsanları tarafından işletilebilecek şüpheli ağları da tespit edebilir.

Çeviri Yapan Kulaklık

çeviri yapan kulaklık

Eş zamanlı olarak çeviri işlemlerini gerçekleştiren kulaklıklar Google tarafından geliştirilerek dizayn edilen teknolojik ürünler olarak göze çarpıyor. Çeviri yapan kulaklık ile eş zamanlı iletişim kurma durumu mümkün olmakla beraber; neredeyse her dile dair bu tip hizmetlerin verilebilmesi de söz konusu olabiliyor. Google Pixel akıllı telefonu ve Google Çeviri programıyla beraber çalışan bu kulaklık giderek daha da aktif bir rol üstleneceğe benziyor.

Üç Boyutlu Metal Yazıcılar

metal 3d yazıcı

Üç boyutlu yazıcılar yıllardan beridir hayatımızda olsa da genel olarak hobi amaçlı kullanılan gereçler, kısıtlı materyaller kullanarak; şekil almalarında yardımcı olacak olan bir etken olarak ifade edilmekteydi. Genel olarak plastik odaklı bir biçimde ürün yazdırma işlemlerini gerçekleştirecek olan üç boyutlu yazıcılar; diğer materyallere odaklı olarak da çalışsa da oldukça pahalı bir süreç olarak ifade edilmekteydi. Aynı zamanda da ciddi bir zaman kaybına neden olacak olan bu durum kapsamında da gelişmeler kaydedilerek; maddiyat ve zamandan tasarruf edilebilecek bir yöntem kendini göstermeye başladı.

Daha kolay hale gelen ve daha da ucuzlayan metal üç boyutlu yazıcılarının imalat alanında farklı bir yeniliği ortaya koyacağı da söylenebilmektedir. Anında güçlü ve hafif parçaların üretilmesini sağlayacak olan söz konusu yazıcıların aynı zamanda da depolama faaliyetlerini ortadan kaldıracağı da görülebilmektedir.

Hisseden Şehir

hissden akıllı şehir

Toronto’da yapılması planlanan ve ilk girişimlerin gerçekleştirildiği Quayside adlı akıllı şehir projesi kapsamında, mimari açıdan devrim niteliğinde bir teknolojik faaliyeti olarak görülebilmektedir. Kanada Hükümeti ile AlphabetSidewalkLabs şirketinin beraber ilerlemesi ile beraber akıllı şehir teknolojisi Kanada’nın kıyı şeridine kurulacak. Proje kapsamında şehir yaşantısını ilgilendiren tüm verilerin kontrol altına alınarak, gerekli kararların yapay zekayla verilmesi sağlanabilecek.

Hava durumu, ses seviyesi gibi durumları baz alarak kontrol altında tutacak olan bu durum, geniş bir sensör teknolojisi olarak da görülebilecek. Aynı zamanda da çevreye uygun olan yaşam alanlarını meydana getirme konusunda da daha yaşanılabilir ortamların meydana gelmesi de sağlanacak.

Yapay Zeka

Yapay zeka, teknolojik gelişmeler içerisinde temel alınan durumlar arasında yer alsa da çok maliyetli olmasından ötürü Amazon, Google ve Microsoft gibi firmaların tekelinde kaldı. Yakın zamanda ortaya çıkan bulut temalı yapay zeka kullanımı söz konusu olmasıyla beraber de daha etkili bir gelişim olanaklarıyla beraber daha uygun bedelleri geliştiricilere sağlayabilecektir. Yakın zamanda daha da faal olacak olan bulut temelli yapay zeka uygulaması; kapsamlı sonuçlarını göstermeye de başlayacaktır.

Yapay Embriyolar

yapay embriyo

Bilim insanları tarafından yapılan çalışmalarda sperm ya da yumurta olmadan embriyo elde edilmesi sağlandı. Yaşamın kaynağına inme konusunda etkili bir buluş olan bu çalışma içerisinde sadece kök hücre kullanıldı. Gerçekçi görünüşe sahip olan yapay embriyoların, yaşamın nasıl başladığına dair bir kapı aralaması da gündeme gelse de etik olup olmadığı konusunda tartışmalar devam ediyor.

Birbiriyle Yarışan Sinir Ağları

Üretken çekişmeli ağlar yaklaşımı doğrultusunda iki yapay zekanın görsel ve işitsel anlamda çarpışması durumu ortaya çıkabilecek bir teknolojik unsur olarak görülebiliyor. Bu gelişmeyle beraber makinelerin sinir sisteminde meydana geldiği gibi reflekslere ve karar vermeden hareket etme yeteneğine sahip olması durumu ortaya çıkabiliyor. Bu sayede de makinelerin insanlardan daha da bağımsız bir biçimde hareket edebilmeleri durumu söz konusu olabilse de dijital sahteciliklerin de gelişme göstermesi durumu ortaya çıkabilecektir.

Sıfır Karbon Doğal Gaz

Net Power adlı şirket tarafından gerçekleştirilen proje içerisinde doğal gaz santrallerinde işlenen materyallerin sonrasında ortaya çıkan karbondioksitin ayrıştırılacağına dair bir çalışma içerisinde yer alması durumu gözlemlenebiliyor. Şimdilik sadece pilot aşamasında olan bu gelişim, 3-5 yıl içerisinde doğaya zarar vermeyecek enerjilerin arasına doğalgazı da sığdıracağa benziyor.

Sürücüsüz Araçlar

tesla sürücüsüz araç

Tesla, General Motors ve Volvo gibi otomobil üreticileri zaten yarı özerk araçlar geliştirdiler. Ancak kendi kendine sürüş teknolojisi hızla gelişmektedir. General Motors , 2019 yılına kadar direksiyon ya da pedalları olmayan hiçbir şekilde sürücüye ihtiyaç duymayan insansız araç çıkaracağını açıkladı .

Bu arada Uber, pilotsuz uçan araçlar için itmeye öncülük ediyor ve  bir hava trafik kontrol sistemi geliştirmek için NASA ile birlikte çalışıyor . Uber ayrıca 2020’de bir beta programı başlatmak amacıyla prototip geliştirmek için uçak üreticileriyle birlikte çalışıyor. Ayrıca türkiye’nin de geliştirmekte olduğu yerli sürücüsüz aracı otomod ülkemiz içinde önemli bir gelişmedir.

Materyallerin Kuantum Sıçraması

Kuantum bilgisayarları daha önce makinalar tarafından hiç gerçekleştirilmemiş olan bir işlemi gerçekleştirme konusunda etkili olacak.  Yakın zaman içerisinde etkili ilaçların üretiminin yanı sıra enerji üretmek ve dağıtmak işlemlerini gerçekleştirme konusunda da en uygun tasarımların hayatımıza girmesi söz konusu olabilecek. Teknolojinin zararları kapsamında da herhangi bir durum içermeyecek olan bu gelişimin ayak sesleri şimdiden gelmeye başladı. İlk olarak 3 atomdan meydana gelen bir molekülün oluşturulması bu işlemlerle sağlanabildi.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here