Türkiyenin ve dünyanın en büyük güneş santrali

Türkiye’nin ve dünyanın en büyük güneş santrali konya’nın Karapınar ilçesine kuruluyor.

Her geçen yıl artan dünya nüfusu ile beraber enerji ihtiyacı’da artarak yeni enerji kaynakları ile elektrik üretimi araştırmaları hızla gelişmektedir. Ülkemizin coğrafi konumu nedeniyle güneş enerjisi açısından zengin bir ülke olmasının  avantajlarını da  kullanarak ülkemizin her yerinde güneş santrali yatırımları  hızla devam etmektedir.

Konya ili,  güneş santrallerinin yatırımı ile önde gelen illerimizden  biridir.  Bölgede bulunan tarıma elverişsiz olan arazileri de güneş tarlası yatırımları ile   değerlendirilmiş olunuyor.

Konyada kurulaçak olan dev güneş santrali yıllık 1.7 milyar kWh elektrik enerjisi üreterek 600 bin evin ihtiyacını karşılayacaktır.

Uluslararası Güneş Enerjisi Topluluğu Türkiye Başkan Yardımcısı Halil Dağ,

Ülkemizin bütün bölgelerinde güneşten enerji üretmenin mümkün olduğunu belirterek Güneş enerjisi kullanımının küresel iklim değişikliğine zarar vermediğini belirterek temiz enerji diye adlandırılan güneş enerjisi, yenilenebilir enerji kaynaklarının başında gelerek kullanımı ile çevre, iklim ve dünyanın dengesi için önemliliğini vurguladı. Evlerin çatı ve cephelere konulabilen 10 kW altı santralleri çok önemsiyoruz. Ülkemizde çatısına kurulum yapılabilecek 10 milyon ev var. Bu çatıların yarısına bile kurulabilecek 3 kW’lık güneş santralinin kullanımının yaygınlaştırılması ile Türkiye 15 bin MW’lık kapasiteye çıkabileceğini belirtti..

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here