Dünyanın En Büyük Yüzen Rüzgar Çiftliği

Günümüzde fosil yakıt kullanılarak elde edilen enerji kaynakları yerini hızla yenilenebilir enerji kaynaklarına bırakıyor. Yenilenebilir enerji kaynaklarından biri de rüzgar enerjisidir. Birçok ülke özellikle rüzgar enerjisinden faydalanmak için rüzgar çiftlik kurulumlarını hızlandırmaya başladı. Yenilenebilir enerjiyi en fazla kullanan ülkelerin bile hala tam anlamıyla yenilenebilir enerji kaynaklarına dönmediğini biliyoruz.

İlerleyen yıllarda tüm Dünya’nın yenilenebilir enerji kaynaklarından faydalanarak enerji elde edeceği ve iklim değişikliği, küresel ısınma gibi sorunlara ortak çözüm bulunulacağı düşünülüyor. Devletlerin teşviklerle desteklediği yenilenebilir enerji projelerine, tüm Dünya’da ilgi büyük. Yenilenebilir enerji kaynaklarından rüzgarı kullanarak kurulan çiftliklerin en büyüğü geçtiğimiz günlerde İskoçya’da tamamlandı. Her ne kadar İskoçya, Yenilenebilir enerjiyi en fazla kullanan ülkeleri arasında henüz ilk 10’da bulunmasa da, günden güne yatırımlar yaparak, ilerleyen günlerde listeyi zorlayacağa benziyor.

Dünyanın En Büyük Yüzen Rüzgar Çiftliğinin Yeri ve Kapasitesi

İskoçya’nın, Aberdeenshire kıyılarında tamamlandığı, 48 MW Kincardine Açık Deniz Rüzgar çiftliği, Amerikan Denizcilik Bürosu (ABS) tarafından, Dünyanın en büyük yüzen açık deniz rüzgar çiftliği olarak kayıtlara geçmiş bulunuyor.

ABS, konuyla ilgili yaptığı açıklamada; 48MW Kincardine Açık Deniz Rüzgar çiftliğinin tamamlandığını ve ardından Büro tarafından “ Dünyanın en büyük yüzer açık deniz rüzgar çiftliği ” olarak sınıflandırıldığını duyurdu.

İskoçya’nın kuzey doğusunda, Aberdeenshire’ın güneydoğu kıyısından yaklaşık 15 kilometre uzakta, 60 metre ile 80 metre arasında değişen su derinliklerinde bulunan Kincardine Açık Deniz Rüzgar çiftliği, beş adet 9,5 MW’lık türbinin yanı sıra daha küçük 2 MW’lık bir türbinden oluşuyor.

Kincardine Açık Deniz Rüzgar Çiftliğindeki 2 MW’lık bir Vestas türbini olan ilk türbin, 2018 yılının Ekim ayında kuruldu. Şu anda faaliyete geçen Kincardine Açık Deniz Rüzgar Çiftliğinin her yıl 218 GWh değerinde elektrik üretmesi bekleniyor. Bu kapasite ise; yaklaşık 55.000 İskoç hanesine elektrik sağlayabilecek bir değerde.

Dünyanın En Büyük Yüzen Rüzgar Çiftliği Kincardine Açık Deniz Rüzgar Çiftliği Kim Tarafından Kuruldu?

Proje, Pilot Offshore Renewables’ın bir yan kuruluşu olan Kincardine Offshore Wind geliştiricisi tarafından geliştirilirken, Kincardine yüzer rüzgar çiftliğinin mühendislik, tasarım, tedarik, inşaat ve devreye alınması, ACS Group’un bir yan kuruluşu olan Cobra Wind tarafından üstlenildi. İnşaatın bitimini tek başına tamamlayan şirketin bu projesi sadece Amerikan Denizcilik Bürosu tarafından yorumlandı.

Proje için sınıflandırma hizmetleri sunan ve Yüzer Açık Deniz Rüzgar Türbinlerinin İnşa ve Sınıflandırılması Rehberi‘nin  tasarım, imalat, nakliye ve servis denetimleri dâhil olmak üzere projenin tüm aşamalarını kapsayan Amerikan Denizcilik Bürosu, proje hakkında yorum yapan tek yer oldu.

Yenilenebilir Enerjinin Önemi

Amerikan Denizcilik Bürosu, ilk açık deniz kurulumlarından bu yana açık deniz endüstrisi için lider Sınıflandırma kuruluşu olarak; bu kapsamlı deneyimi yüzer açık deniz rüzgar endüstrisinin güvenli gelişimini desteklemek için örnek olarak gösterdi.

Bu heyecan verici proje, yüzer türbinlerin potansiyelini ortaya koyuyor ve tüm Dünyada yenilenebilir enerjinin geliştirilmesinde oynayacağı rolün giderek artacağını işaret ediyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here