Dünyanın ilk 'akıllı' Elektrikli Araç Bataryası

2030 yılında Dünya’ da Yapay Zeka destekli pil ile platoya ayarlanan yağa olan talep olarak otomobillerin elektrifikasyonunda “ileriye doğru büyük bir sıçrama” yaşanacak. Yüksek verimli teknoloji ile geliştirilmiştir. Bu piller Slovakya merkezli EV pil üreticisi InoBat Auto tarafından üretiliyor. 09 Ekim Cuma günü lansmanı düzenlenen ilk Akıllı elektrikli araç bataryası tanıtıldı. Dünya benzinle çalışan araçlardan uzaklaştıkça ulaşım sektöründe yenilikler bizleri bekliyor.

  • Yeni pil teknolojisi ile elektrikli araçların 10 dakikadan daha kısa sürede şarj edebileceği gözlemleniyor.
  • Dünyanın ilk çift katlı hidrojen otobüsü, petrol şehri Aberdeen’e ulaştı
  • Shell, düşük karbon stratejisine geçişte 9.000’e varan işi azalttı.

Dünyanın ilk akıllı aküsü, ulaşımın elektrifikasyonunda ileriye doğru büyük bir patlamayı işaret ediyor. Bu piller, önümüzdeki yıldan itibaren büyük ölçekli üretimle test edilecek ve geliştirilecektir.

Slovakya’daki Globsec Tatra Zirvesi 2020’de konuşan InoBat’ın kurucu ortağı ve CEO’su Marian Bocek, “Başka hiçbir pil üreticisi, pil kimyasını bu kadar hızlı keşfedip gösterecek teknolojiye sahip değildir.”

Elektrikli otomobil üreticileri, elektrikli araçların ticari başarısı büyük ölçüde daha kısa şarj süresine bağlı olduğundan, filolarını iyileştirmek ve ömürlerini uzatmak için bir atılım yapmak istiyorlar.

Elektrikli araçların akülerini yüzde 80’e şarj etmek için yaklaşık 30 dakika sürerken, Pekin’deki Çin Bilimler Akademisi Kimya Enstitüsü, alternatif elektrot malzemesinin bir laboratuvar ortamında geliştirilen teknolojiyle bu süreyi 10 dakikadan daha kısa bir süreye indirebileceğinizi söylüyor.

Tesla Model S ile %100 dolu araç ile 644 km yol gidebilirsiniz. Inobat ile Tesla Model S karşılaştırıldığında tek bir şarjla 966 kilometre yol kat edebilir. InoBat, teknolojiye dayalı üretim yaklaşımının, pilleri daha hızlı ve verimli bir şekilde üretmesini ve mevcut sınıfının en iyisi EV modellerinin operasyonel menzilinde yüzde 20 artış sağladığını iddia etmektedir.

InoBat’ın yapay zeka destekli pilinin, güç üniteleri rakiplerinden önemli ölçüde daha hızlı ticarileştirilebileceği ve herhangi bir elektrikli araca uygulanabileceği için EV pazarını ileriye taşınacağını söyledi. Enerji yoğunluğunu 330 Wh / kg (kg başına Watt-saat) ve 2023 sonuna kadar 1.000 Wh / L hedefine yükseltmesini hedefleniyor.

Batarya lansmanı, eski Aston Martin CEO’su ve eski Nissan CEO’su Andy Palmer’ın, şirketin elektrifikasyon vizyonunu sürdürmesine yardımcı olmak için InoBat’a icracı olmayan başkan yardımcısı olarak katılmasından günler sonra gerçekleşti.

2030 yılının sonlarına kadar, Uluslararası Enerji Ajansı elektrikli araçların küresel olarak alınması nedeniyle petrole olan talebin yükseleceğini tahmin ediyor. Global EV Outlook 2020’ye göre elektrikli otomobil satışları geçen yıl dünya çapında 2,1 milyona ulaştı.

Hükümetler, tüketiciler ve yatırımcılar iklim değişikliğiyle mücadele için daha hızlı hareketler talep ettikçe, Avrupalı ​​petrol şirketleri artık yenilenebilir enerjiye maruziyetlerini artırıyor.

Cuma günü yaptığı Fransız petrol şirketinin açıklaması, daha temiz enerji kaynaklarının gelişimini hızlandırmaya çalışırken, ABD yakıt hücreli kamyon şirketi Hyzon Motors’ a yatırım yaptığını söyledi.

Total Carbon Neutrality Ventures tarafından yapılan stratejik yatırım ve  şirketin risk sermayesi kolu ile elektrikli araç pilleri ve biyoyakıt üretimi dahil olmak üzere Total tarafından yapılan diğer yeni alternatif enerji yatırımlarını takip etmektedir.

Gelişen yapay zeka teknolojisi ve elektrikli araçların ihtiyaç haline gelmesinde bu teknolojinin önünün açık olduğunu söyleyebiliriz.

Kaynak: https://www.thenationalnews.com

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here