Rusya’nın Yüzen Nükleer Santrali

Nükleer enerji atomun çekirdeğinden elde edilen bir enerji türüdür. Rusya Dünya nükleer enerji endüstrisinde tarihi bir olay gerçekleşti. Dünyanın ilk yüzen nükleer santrali yapımına 2007 yılında başlanan ve 2010 yılında suya indirilen yüzen nükleer santrali ‘Akademik Lomonosov’ ticari faaliyete geçmiş bulundu. Rusya’daki tüm nükleer enerji santralleri işletmesini yürüten Rosenergoatom şirketidir.

Yüzen nükleer santrali anlaşması Rosenergoatom Genel Müdürü Andrei Petrov tarafından imzalandı. Faaliyete başlaması için gerekli izinler alındı.

Rosenergoatom CEO’su Andrei Petrov “Bugünden itibaren Pevek şehrinde yüzen bir nükleer santral inşa etme projesi olan Chukotka Özerk Okrugu başarıyla tamamlanmış sayılabilir. Şimdi Rusya’da ve dünyanın en kuzeyindeki 11. endüstriyel olarak işletilen nükleer santral oldu” diye söyledi.

Siparişi imzalamanın temeli, Uzak Doğu Rostekhnadzor Departmanının komisyonunun sonucunda Rosenergoatom’a verdiği uyumla ilgili sonuç oldu. Bu belge, FNPP’nin proje belgelerinin gerekliliklerine uygun olarak oluşturulduğu olaylar olmuştur.

Rosprirodnadzor bu olaylar ile ilgili olumlu bir görüş yayınladı.

Projenin raporunda, “Bu belgeler FNPP’nin sıhhi ve epidemiyolojik, çevre, yangın, bina gereklilikleri ve devlet standartları dahil olmak üzere geçerli norm ve kurallara tam olarak uyduğunu göstermektedir.” olduğunu söyledi.

Yüzen Nükleer Santralin Teknik Özellikleri

Yüzen nükleer güç istasyonu kendinden tahrikli bir gemidir. Geminin teknik özellikleri şu şekildedir;

  • 144,4 metre uzunluğa sahiptir.
  • 30 metre genişliğe sahiptir.
  • 10 metre yüksekliğe sahiptir.
  • 500 ton ağırlığa sahiptir.
  • 69 kişi mürettebata sahiptir.

Dünyanın ilk yüzen nükleer santrali, 200.000 kişilik şehir nüfusuna yetecek kadar enerji sağlamaktadır. kara altyapısı ve her biri 35 megawatt güce sahip iki adet KLT-40S reaktör ile donatılmıştır. Akademik Lomonosov yüzen güç ünitesinden oluşmaktadır. FNPP ‘in güç kapasitesi 70 megawatt ve termal kapasite saatte 50 gigakalori dir.

FNPP tarafından 19 Aralık 2019 tarihinde Chukotka’nın Chaun-Bilibino enerji merkezinin yalıtılmış ağına sağlanan ilk elektrik ve ağa dahil edildiği andan bu yana 47.3 milyon kilovat saatten fazla üretti.

Chukotka için ana enerji kaynağı olan istasyon Chaun-Bilibino güç merkezinin ihtiyaçlarının yüzde 20’sini sağlıyor ve gelecekte Bilibino NPP’nin güç üniteleri tamamlandıkça gerçekleşecektir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here