robot üreticleri

Endüstrinin gelişmesi ile beraber artık bir çok fabrika ve üreticiler endüstri 4,0 geçiş yapmaktadır. Bu geçişi fabrikalar bünyesine kattığı farklı markaların robotları ile insan gücünü en aza indirmek, seri üretim ve en az hata payı için geliştirmeler de bulunurlar.  Dünyanın en büyük endüstriyel robot pazarını  ise Almanya ve Japonya oluşturmaktadır.

Teknolojinin gelişmesiyle beraber karanlık fabriklar  diye adlandıralan üretim yerleri robot kullanımı en üst seviyelerde olan gelişmiş fabrikalardır.  Karanlık olarak nitelendirilen fabrikalarda insan gücünün ihtiyaç duyulmadığı üretimin sadece robotlar tarafından yapılan fabrikalardır. Geliştirilen endüstriyel robotlar ile insan ilişkileride artmaktadır. Aynı bant’ ta robot ile bir işçi rahatlıkla ayı ortamda güvenli bir şekilde çalışabilmektedir.

Kullanım alanlarına göre robot üretici firmaları kendi aralarında büyük bir rekabet içinde olurlarken  bu rekabetin sağladığı faydaları  ise kullanıcı tarafına olmaktadır. Robotlar yıllardır bir çok fabrikada kullanılmaktadır.  Şu an geldiğimiz nokta da ufak işletmelerde bile  robot kullanımına rastlamaktayız. Bu da firmaların rekabeti sırasında robot  fiyatlarının düşmesi  ile robot kullanımını artırmaktadır.

Her robot her işi yapabilir mi? Hayır.  Ne kadar akıllı olsalar da robotlar da kullanım alanlarına göre  üretilirler. Her robot üreticisinin lider olduğu Endüstriyel Robot pazarı vardır.  Kimi robotlar taşıma sektöründe lider  iken kimi robot ise kaynak sektöründe lider dir.

Aşağıda Dünyanın Önde Gelen Endüstriyel Robot Üreticilerini başlıklar altında sıralanmıştır.

 

FANUC Robotik

Japonya merkezli olan fanuc Dünyanın bir çok ülkesinde bulunan robot ve CNC makinaları ile 100’den fazla modeli bulunan dünyanın en büyük  robot üreticilerinden dir. Şirket 1958 yılında ilk olarak Fujitsu’nun bir parçası olarak kurulmuştur.   Fanuc tüm üretimlerini 1,5 milyon metre karelik kapalı alanda yapmaktadır.

fanuc robot

ABB

ABB; endüstriyel robot uygulamaları  ve robot yazılımı çözümleri  sunarak  Dünyada İlk 10 robot üretici firmaları arasında yer alan avrupalı robot üreticisi dir.

İsviçre merkezli olan  ABB Grubu,  elektrik ve otomasyon sektörlerinde de faliyet göstren Dünya lideri bu firma 1988 yılında ASEA ve BBC şirketlerinin birleşmesi ile kurulmuştur.  53 ülkede  300.000’den fazla kurulu robotu mevcuttur. Şirket en son tanıtımı yaptığı yumi tek kollu robotu ile yumi ailesini genişletmiştir.

abb robot

Mitsubishi Electric

Mitsubishi Electric elektronik,  elektrik ve otomasyon çözümleri gibi geniş ürün yelpazesine sahip olan bir şirkettir.

Merkezi Tokyo, Japonya’da bulunan  Mitsubishi Electric firması bir Mitsubishi Group kuruluşudur. Dünyanın farklı ülkelerinde 70.000 kurulu robotu bulunmaktadır.

Mitsubishi Electric

KUKA

Bir diğer avrupalı robot üreticisi KUKA dünya çapında endüstriyel robot üreticisi ve fabrika otomasyonu için çözümler üreten bir Alman şirketidir. Genellikle otomobil üretimi için ürettikleri robotları ile dünyanın en büyük robot üreticilerinden dir. KUKA “Keller und Knappich Augsburg” kelimelerinin baş harflerinden  ortaya çıkmış. Alman firması  Midea Group tarafından 3,9 milyar dolar karşılığında satın alındı. Dünya çapında kurulu robot sayısı: 80.000

kuka robot

OMRON Adept

1948 yılında Amerikada kurulan endüstriyel robot şirketidir.  Şirketin akıllı otomasyon ürünleri, mobil robotları, endüstriyel robotları ve diğer otomasyon ekipmanlarını, uygulama yazılımlarını, makine görüşlerini ve sistemlerini içerir.  2015 yılında Omron Adept’i satın alarak son yıllarda birçok farklı türde otomasyon teknolojisini  geliştirdi.

omron robot

Universal Robots

2005 yılında Danimarkanın odense şehrinde kurulan Universal Robots firması Gıda, metal, paketleme, kaynak uygulamaları, paletleme, montaj, otomotiv, ilaç sanayi bilimsel araştırma endüstrileri gibi çeşitli sektörlere hizmet veren robotları ile rahatlıkla işçiler ile  aynı ortamda güvenelenebilir çalışma olanağı sunarak robot insan ilişkisini ön plana çıkarmaktadır.

Universal Robots

hyundai-robotics

1984 yılında Güney Korede kurulan  Hyundai Robotics ilk olarak 1987 yılında kaynak robotu üretti. Kore’de 2016 yılında toplam 40.000 endüstriyel robotu satışını  gerçekleştirdi

hyundai robotics

Comau 

Avrupalı bir diğer endüstriyel robot üreticisi olan Comau 1973 yılında italyanın  Grugliasco şehrinde kurulmuştur. Hizmet vermiş olduğu otomotiv sektöründe  Comau Robotics bir pazar lideridir.

Comau, sürekli gelişen robot sektöründe herzaman müşteirlerinin ihtiyaçlarını karşılamak için yenilikçi otomasyon çözümlerini geliştirmeye odaklanmıştır. Dünya çapında kurulu robot sayısı: 30.000

Comau robot

IGM

1983 yılında  Avusturya da kurulmuştur. Kaynak robot Teknolojileri’nin bir üyesi olan igm Robotersysteme AG, kaynak otomasyonunda lider bir üretici olarak 50 yıllık bir geçmişe sahiptir.  Dünya çapında faaliyet gösteren 3000’den fazla başarılı kaynak robot sistemi ile IGM, ağır mekanik uygulamalarda ark kaynağı için geliştirilmiş endüstriyel robotlarda uzman olan Avusturya’nın tek üreticisidir.  20 den fazla ülkede yan kuruluşu ve satış ortakları bulunmaktadır.

IGM robotic

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here