E-SIM Nedir

Son dönemde ülkemiz teknoloji gündeminde de adını sıkça duyduğumuz bir sistemden bahsedeceğiz. Bu sistemin adı sanal sim-eSIM nedir? gelin birlikte inceleyelim.

Hepimizin bildiği ve tecrübe ederek kullandığından bildiği üzere; herhangi bir şeyin önüne e- getirilmesi artık o şeyin elektronikleştiği ve sanallaştığı anlamına gelir. Yani fiziksellik ortadan kalkar. Buna örnek olarak e-alışveriş gösterilebilir. Yani bir markete, almak istediklerinizi dokunarak kendiniz almaktansa, internet üzerinden online olarak alışveriş yapmanız e-alışveriş olmaktadır.

e-SIM‘ de teknolojisi de artık tam da bu durumu ifade ediyor. Yani günlük hayatta telefonlarımızın içerisinde takılı olan sim kartın yerini artık fiziksel olmayan fakat bir sim kartın yerine getirdiği bütün görevleri yerine getiren bir sistem alıyor ve bu sisteme  e-sim deniyor. Diğer bir ifadeyle; e-SIM, fiziksel sim kartın yerine telefonlara gömülü dijital sim teknolojisine verilen isim.

E-SIM (sanal sim) teknolojisi sayesinde, plastik bir kart almayı veya bir mağazaya gitmeyi beklemek zorunda kalmadan, bir mobil veri planını sözleşmeli ve anında kullanabiliriz.

Bu teknolojiyle özellikle Apple’ın ürünlerinde sunulmasıyla gündeme gelmişti. Fakat Dünya teknolojisini takip etmeyen bazı kullanıcılar bu yeniliklerden pek haberdar olamadı. Ülkemizde Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan’ın yaptığı açıklama ile e-SIM çalışmalarına Türkiye’de start verildiğini öğrenmiş olduk. Ardından telekomünikasyon operatörlerinin de e-SIM teknolojisini duyurmasıyla hepimiz sanal sim teknolojisinin ne olduğunu merak eder olduk.

eSIM teknolojisi fiziksel bir sim kart ihtiyaç duymadan fakat fiziksel bir sim kartın yapabileceği, arama gönderme – alma, sms gönderme – alma, internete girme gibi bir çok işlevi yerine getirebiliyor.

eSIM Avantajları Nelerdir?

Hepimizin aklına e-SIM ile hayatımızda neler değişecek? e-SIM ‘in avantajları nelerdir? Soruları geliyor. Bu soruları maddeler halinde inceleyelim.

 • e-SIM teknolojisi sayesinde verileriniz daha güvenlidir, sanal kart olduğu için çalınma veya kaybolma riski yoktur.
 • e-SIM teknolojisi daha fazla esneklik sunar. Örneğin; Yurt dışı gezilerinizde sim kart takıp çıkartmak yerine, telefonunuzda aktif olmasını istediğiniz hücresel planı seçmeniz yeterli olacaktır.
 • sanal sim teknolojisinin sağladığı bir diğer avantajı; biri nano, biri e-SIM olmak üzere aktif olarak iki sim kart kullanabilirsiniz.
 • Son olarak günümüzün önemli konularından biri olan çevrenin korunması konusunda da e-SIM avantajını sunuyor. e-SIM ile çevremizi koruyoruz.

eSIM Telefonda Nasıl Aktive Edilir?

e-SIM teknolojisinden faydalanmak için öncelikle ya yeni cep telefonu numaranızı e-SIM olarak almalı ya da mevcut sim kartınızı e-SIM ile değiştirmelisiniz. Gerekli değişiklikleri yaptıktan sonra iOS ve Android cihazlar için aşağıdaki adımları izleyerek e-SIM ‘inizi aktif edebilirsiniz.

e-SIM aktivasyonuna başlamadan önce, telefonunuzun internet bağlantısı olması gerektiğini unutmayın.

iOS cihazlarda e-SIM Nasıl Aktive Edilir?

Cep telefonunuzu internete bağladıysanız iOS cihazlarda e-SIM aktivasyonu için şu adımları izlemelisiniz:

 • Ayarlar menüsüne gidin.
 • Hücresel kısmına dokunun.
 • Hücresel Plan Ekle’yi seçin.
 • e-SIM kartının üzerindeki QR kodu okutun.
 • Sim kilidini açmak için pin kodunuzu girin.

Android cihazlarda e-SIM Nasıl Aktive Edilir?

Cep telefonunuzu internete bağladıysanız Android cihazlarda e-SIM aktivasyonu için şu adımları izlemelisiniz:

 • Ayarlar menüsüne gidin.
 • Bağlantılar’a tıklayın.
 • Sim kart yöneticisini seçin.
 • Mobil plan ekleme’ye dokunun.
 • Operatör QR kodunu kullan’a tıklayın.
 • e-SIM kartının üzerindeki QR kodunu okutun.
 • Sim kilidini açmak için pin kodunuzu girin.

sanal sim şu anda çok avantajları gözüküyor. Gelişen teknoloji daha neler getirir bilinmez ama kullanıcılar şimdiden e-SIM teknolojisini tecrübe etmek için sabırsızlanıyor gibi gözüküyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here