EEPROM NEDİR

EEPROM olarak telaffuz edilen bu yapı;  elektrikle silinebilir programlanabilir salt okunur bellek anlamına gelir.  Bilgisayarlarda veya diğer bazı elektronik cihazlarda güç kaynağının kapalı olması durumunda verileri kaydeder ve bir ışık kaynağına maruz bırakılarak silinebilir ve yeniden programlanabilir olması gerekir.

EEPROM yongasında değişiklik yapabilmek için,  yongayı bilgisayardan çıkarmak gerekmez.  EEPROM RAM okuma ve yazma çevrimlerine kıyasla çok yavaş okuma ve yazma döngüsü yaptığı görülür.  Burada silme ve yazma işlemlerinin yer tarafından bayt başına ne kadar bayt olduğu hesaplanır.  EEPROM,  geleneksel EEPROM cihazlarından daha büyük kapasiteli (statik veya yarı statik)”veri” bitleri veya “program”  bitleri depolayan farklı tiplerde bir flash bellek gereklidir.

EEPROM Bellek Türleri:  EEPROM bellek cihazları iki ana bellekten oluşur.

Seri EEPROM Belleği:  Seri EEPROM belleği karmaşık olarak çalışır.  Ayrıca,  veriler seri olarak aktarılır.  Yani,  bu onların paralel EEPROM ‘a göre daha çok yavaşlamasını sağlar.  Birde seri EEPROM’lar daha az yoğunlukta olup çok ucuz olurlar.

Seri bir EEPROM protokolü üç aşamadan oluşur:  OP-Kod aşaması,  adres aşaması ve veri aşamasıdır.

Paralel EEPROM Belleği:  Paralel EEPROM bellek tarafından geliştirilen işlem,  seri EEPROM belleğe kıyasla çok daha hızlı hareket eder.  Paralel EEPROM bellek,  seri EEPROM bellekten çok daha yoğun ve güvenilir olur.  Ayrıca,  paralel EEPROM belleği EEPROM ve flash bellek cihazlarıyla birlikte uyum sağladığı görülür.  Paralel EEPROM’lar daha önem arz eder.  Maliyetleri nedeniyle de paralel EEPROM’lar popülerlik olarak düşüktürler.

EEPROM Hafıza Hatası Modları:  Aşağıda açıklayacağımız bellek aygıtlarının arızalanmasına bağlı olarak iki hatalı mod bulunur:

Veri Saklama Süresi:  Veri saklama süresinin çok önemli olduğunu ve EEPROM durumunda yetersiz olduğunu bildiğimiz için,  kayan kapıya enjekte edilen elektronlar bazen yalıtkanın içinden geçebilir.  Sürüklenmenin arkasındasın da ki sebep izolatörün mükemmel bir izolatör olmamasıdır.  Yükün kaybedilmesi ve verilerin silinmesi gerekir.  Bu nedenle de üreticilerin 10 yıllık veri saklama garantisi verilir.

Veri Dayanıklılığı:  EEPROM belleğinin yeniden yazma işlemleri sırasında hücre programlanan duruma sıkışır.  Bu nedenle de,  üretici minimum yeniden yazma çevrimi sayısını belirtmek zorunda kalır.  Yeniden yazma çevrimi maksimum 1 milyon olmalıdır.

EEPROM  Sistem Gereksinimleri

Veri giriş terminalleri, Giriş / Çıkış kısaltması olan G / Ç olarak adlandırılır, çünkü işleme bağlı olarak işlev görebilir. EEPROM belleğinin temel avantajlarından biri, içeriğinin uygun programlama voltajları uygulanarak değiştirilebildiği için, belleğin bir parça olduğu devreden çıkarılması gerekmemesidir, çünkü bunun için devrenin bileşenlere sahip olması gerekir. besleme devresi: Zamanlanmış bir DC – DC dönüştürücüsü aracılığıyla genellikle + 5V bir kaynak tarafından üretilen ve silme ve programlama işlemlerinin 10 ms’de devre ile sıralanan 21 Vpp programlama voltajını içerir.

EEPROM Belleğinin Avantajları

 • EEPROM’u sonsuz sayıda yeniden programlamak mümkündür.
 • Verileri silme yöntemi acildir ve elektrikseldir.
 • Toplam silme süresi, atalarınızın harici ultraviyole ışığı altında yarım saat gerektirdiği bir devrede 10ms’ye düşürülür.
 • Çipi bilgisayardan çıkarmadan önce EEPROM’un içeriğini programlayıp silebilirsiniz.
 • İçeriğini değiştirmek için ek ekipman gerekli olmaz.
 • Biz EEPROM bayt verileriyle silebilirsiniz bayt bazında.
 • Bir EEPROM sınırsız sayıda okunabilse de, yalnızca 100.000 ila bir milyon kez silinebilir ve yeniden programlanabilir.

EEPROM Belleğinin Dezavantajları

 • PROM ve EPROM’a göre daha pahalıdır.
 • Seri EEPROM belleğini yürütmek için daha fazla zamana ihtiyaç duyar.
 • EEPROM’un alıkonma süresi sınırlı olur.
 • Verileri EEPROMhafızasıyla silmek,  okumak ve yazmak için farklı 2 voltaj gerekir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here