Elekrik-Elektronik Mühendis Olmanın Zorlukları

Bu yazımızda mühendis olmanın zor yanlarını ele alacağız. İnternet üzerindeki yazılarda genelde mühendisliğin zor olduğunu söylerler. Pekte haksız değiller sanki. Bu yazımızda mühendislik mesleğinin insanlar üzerindeki etkisini ele alacağız. İlk olarak bu sorunun en kaynağından itibaren size anlatmaya başlayacağız.

İlk olarak bir lise öğrencisi nasıl bir mühendis olmaya karar veriyor. İlk sorumuz ve ilk yanıt arayacağımız soru bu olacaktır. Lisede öğrencilere sunulan üç çeşit kategori vardır. Meslek lisesi yada teknik liselerde okumayan öğrencilerin sayısal, eşit ağırlık ve sözel gibi üç sınıfta sınıflandırılması istenmektedir. Sayısal alanları seçen öğrencilerin tıp, mühendislik yada sağlık bilimleri gibi alakalı bölümler için ders görmektedir.

Sayısal öğrencisi denince ilk akla gelen tabi ki de tıp ve mühendisliktir. Öğrenci ne yazık ki seçim hakkı pek verilmiyor. Öğrenci sözeli yada eşit ağırlığı sevmediğinde ailesinin kararıyla genelde sayısal okumaktadır. İki sonuç doğuyor ya hüsran yada çok başarılı bir sonuçlar çıkıyor.

Elektrik-elektronik Mühendisliği

Tıp fakültesine  göre kolay olduğundan tercih ediliyor. Daha sonra öğretmenlerin öğrencileri yönlendirilmesi sonucu ve aile büyüklerinin oğlum/kızım mühendis olsun edasıyla öğrenciler mühendis olmayı tercih ediyor. Kendi isteyerek seçen öğrenciler okullarda parmakla gösteriliyor ve kazandığı bölümün son derece hakkını veriyor. Ama sırf ailesi istedi yada sırf hava cıva olsun diye mühendislik okumayı tercih eden kişiler sonuç biraz daha kötü oluyor. Genelde 4 ve ya 5 senelik okulları 6 seneye 7 seneye uzatıyorlar.

Yüzü gülmeyen mutsuz mühendisler istemeden de olsa öğrencilik hayatlarında olsun meslek hayatlarında olsun hiç mutlu olamıyorlar. Çünkü akıllarında hep keşke şunu yapsaydım keşke şunu okusaydım diye tereddütleri oluyor ve hiçbir zaman işlerini sevmiyorlar. Hem öğrenim hayatlarındaki verdiği emekler hem de sektörde verdiği emekleri elinin tersiyle itip 5-6 sene sonra işletmeci sıfatında hayata tekrar atılıyorlar. Bu tamamen zaman kaybı oluyor. Para kazanıyorlar zengin oluyorlar fakat kaç sene emek verdiği işi yapmıyorlar. Bildiği statü sahibi bilgi sahibi olduğu işi değil de daha çok maddi parasal yönlere yöneliyorlar.

Burada yazımızı okuyan ebeveynler var ise lütfen çocuklarınızın tercihlerini kendi yapmasına özen gösterin. İleride benim çocuğum mühendis demek yerine benim çocuğum çok başarılı bir ressam demek arasında uçurum kadar fark olacaktır. Çocuklarımızı para kazanacağı değil de başarılı olacağı işlere yönlendirmek onları kazandıracaktır. Gerekirse mühendis kişilerle iletişime geçirip mühendis olmak isteyen bir öğrenciyi doğru tercih yapmasını sağlayabilirsiniz. Gerekirse rehberlik birimlerinden öğrencileriniz için tavsiye alabilirsiniz.

Akademik bir kariyer elde etmek isteyen mühendislerde olacaktır. Yüksek lisans yapıp doktora tezi ile akademisyen olacaktır. Bu durumda ortaya hem sanayi alanında hem de eğitim alanında çalışabilecek eğitimci mühendisler olacaktır. Fakat bu akademik başarı günümüzde çok zor elde edilmektedir. Yılların birikimini elli sayfalık bir teze uygun koşullarda sığdırmanız gerekecek. Üniversite düzeyinde yabancı dil gerekecektir. Tıpkı bir yapboz malzemesi gibi parça parça yaparak bütüne ulaşacaksınız. Yeri gelecek sahalarda çalışacaksınız yeri gelecek ofise tıkılacaksınız. Seçimlerinizi doğru yapmanız sizin için iyi olacaktır.

Mühendis Olmanın Zorlukları

Mühendis olmanın zorluklarına gelirse insanlar her zaman sizden en iyisini isteyecektir ve firma sahiplerine ne yapsanız onları mutlu edemeyeceksiniz. Her zaman sırtınızda belirli bir iş yükü olacaktır. Sorumlu olduğunuz bir birim olacaktır. Örneğin bir otomasyon firmasında elektrik elektronik müh. Olarak çalışıyorsunuz ve teslim biriminde sorumlusunuz. Bu sorumluluk aman yaparım be gibi gelse de aslında siz çalışsanız da alt birimleriniz sizinle senkron biçimde çalışmayacağı için işleri verilen tarihten geç teslim edeceksiniz. Bu o zaman patronlar ve yöneticilerin gözü önünde sizi eksiye düşürecektir. Siz alt birimlerin hatası olduğunu söyleseniz de siz bir mühendis ve birim sorumlusu olduğunuz için siz suçlu olacaksınız. Mühendislik demek sürekli ofiste masa başında çalışacaksınız anlamına da gelmiyor. Örneğin kurduğunuz bir elektrik motorunda arızayı büyüklüğünden dolayı yerinde tespit etmeniz gerekecektir. Siz ürünü Türkiye sınırları içerisinde yaptınız fakat yüklenici firma ürünü yurt dışında bir fabrikaya kurdu. Bu ürünün sorumlusu siz olduğunuz için ülke ülke şehir şehir gezeceksiniz. Size biraz iyi gelebilir yeni yerler görürüm gibisinden fakat gittiğinizde makineye bakacak bir vakit bile bulamayacaksınız. Çünkü arkanızda biriken işler sizi tedirgin edecek ve üstlerinizin ne zaman döneceksin işler birikti çabuk ol gibi sıkıştırmalarına maruz kalacaksınız. Bir Amerikan rüyası gibi gözükse de mühendislik aslında hem çok keyifli hem de çok stresli bir iştir.

Çalışma saatlerinizin düzenli olmayışı sizi işten soğutacaktır. Esnek çalışma saatlerine uyumlu mühendis aranıyor ilanını çok görürsünüz. Bu demek oluyor ki ne zaman lazımsan o zaman burada olacaksındır. İşe alırken esnek çalışma saatleri derler fakat bu esnek çalışma saatleri size bir süre sonra hapis hayatı yaşadığınızı hissettirecektir. Aktif bir mühendis olmak istiyorsanız bunlara katlanacaksınız. Her şeyden önce psikolojinizi dik tutacaksınız. Kararlarınızı kendiniz vereceksiniz. Hangi işte mutluysanız o işi yapın mümkünse.

2 YORUMLAR

  1. Kesinlikle doğru.
    Diğer öğrencilerden daha fazla doğru çözdün diye hayatının geri kalanında daha mutlu olmuyorsun.
    Para yönünden güvencem olsaydı ressam olmak isterdim. Keşke resim öğretmenliği seçseydim. KPSS’den 91 almıştım. Bir yerlere atanırdım heralde.
    Hayat şartları Mbeni bu mesleği sevmesem de seçmeme sebep oldu.

  2. Elektrik müh, olarak kamuda 30 yıla yakın çalışarak emekli oldum. elektrikçilik babamın mesleğiydi. meslek lisesi elk bölümünden sonra mühendisliği bitirdim. iş zormuydu, elbette zorlukları vardı. arazide kar, yağmur, çamur sıcak, toz altında çalıştık. çalışanlarımız açısından risk yuksekti ve onların iş güvenliğinden, işin doğru ve zamanında yapılmasından sorumlu idik. iş güvencesi ve arkamızdaki kamu gücü çok önemliydi. iyi ve kötü bir çok anı oluştu. kamu büyük ve ülkenin önemli bir kısmına hizmet ettiği projeler yaptığı için ve bu projelerin önemli bir parçası olmanın gururunu yaşadık. mesleğimi hep sevdim.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here